Błogosławiony Jan Paweł II
|
autor:
MATEUSZ ZAREMBA
|
|
|
Rzym i Watykan już szykują się na uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II. Jak zawsze przy takich okazjach, Wieczne Miasto odwiedzą tysiące turystów
1 maja oczy całego świata skierowane będą na Rzym. Po sześciu latach trwania procesu beatyfikacyjnego Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym. Ten dzień, w którym Kościół oficjalnie potwierdzi to, co dla wiernych jest od dawna oczywiste, będzie obchodzony także w naszym kraju.
Uroczystości wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II będą trwały kilka dni. 30 kwietnia w nocy w antycznym stadionie rzymskim Circo Massimo odbędzie się czuwanie przygotowujące. Następnie 1 maja o godz. 10.00 na placu św. Piotra papież Benedykt XVI odprawi mszę. Będzie to główna uroczystość ogłoszenia Jana Pawła II błogosławionym. Niezwykłe jest, żeby papież osobiście odprawiał nabożeństwo beatyfikacyjne, bo zazwyczaj czyni to wyznaczona przez niego osoba. Po uroczystości będzie możliwe oddanie czci szczątkom błogosławionego. Zaś 2 kwietnia o godz. 10.30 na placu św. Piotra odbędzie się msza dziękczynna w intencji beatyfikacji. Złożenie szczątków Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana będzie miało charakter prywatny.
Na uroczystości do Watykanu pojadą z Polski m.in. prezydent Bronisław Komorowski oraz byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa, a także parlamentarzyści. Jak zawsze spodziewany jest przyjazd licznych turystów z Polski.
Również w Warszawie odbędą się uroczystości związane z wyniesieniem na ołtarze Jana Pawła II. Rozpoczną się one 30 kwietnia od wieczornego czuwania młodzieży na pl. Piłsudskiego. 1 maja o godz. 10.00 na pl. Piłsudskiego rozpocznie się transmisja mszy z Watykanu. O godz. 12.30 planowany jest przejazd papamobile Traktem Królewskim z pl. Piłsudskiego pod świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie. Nieco wcześniej, bo już o godz. 9.00, na palcu przed świątynią Opatrzności biskup pomocniczy warszawski Tadeusz Pikus odprawi nabożeństwo. Tego samego dnia przed świątynią Opatrzności zostanie odsłonięty portret Jana Pawła II składający się ze zdjęć, które wierni będą mogli przesyłać mailem lub SMS-em. Dochód z tej akcji zostanie przekazany dla Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego, które będzie się mieściło w świątyni Opatrzności.
– Oprawa artystyczna uroczystości wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II będzie bez wątpienia wyjątkowa, a podziwiając ją, należy pamiętać o słowach papieża Polaka i doszukiwać się w niej pierwiastka boskiego – stwierdza Józef Hertel, przywołując słowa homilii Jana Pawła II wygłoszonej w 1995 r. podczas wręczania mu doktoratu honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Amerykańskiego w Waszyngtonie: „Szczerzy i pokorni artyści doskonale o tym wiedzą: jakiekolwiek byłoby piękne dzieło ich rąk, mają oni świadomość, że rysują, rzeźbią i tworzą obrazy, które są jedynie odbiciem boskiego piękna. Jakakolwiek byłaby potęga muzyki i słów, wiedzą, że ich dzieła są jedynie dalekim echem Słowa Bożego”.
Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się 28 czerwca 2005 r. po zaprzysiężeniu członków trybunału beatyfikacyjnego. Słowo beatyfikacja pochodzi od łacińskiego beatificare i oznacza wyróżniać. Warunkiem wyniesienia na ołtarze jest potwierdzenie heroiczności cnót i kanoniczne udokumentowanie jednego cudu, mającego miejsce po śmierci sługi bożego. Postępowanie mogło się rozpocząć niespełna trzy miesiące po śmierci Jana Pawła II na mocy dyspensy Benedykta XVI, wbrew prawu kanonicznemu, którego zapisy stanowią o rozpoczęciu procedury najwcześniej po upływie pięciu lat od śmierci. 2 kwietnia 2007 r. zakończyła się faza diecezjalna procesu beatyfikacji. Od tego czasu postępowanie toczyło się w Watykanie. Kończąc proces 19 grudnia 2010 r. Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót swojego poprzednika. Postulatorem, czyli osobą, która odpowiadała za przeprowadzenie procesu i zbierała informacje o życiu sługi bożego, był ksiądz Sławomir Oder.
Józef Hertel
(znajdź),
|