Rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny
|
autor:
(KW)
|
|
|
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia. Spis będzie trwał do 30 czerwca 2011 r. i będzie nim objęty każdy Polak. Nie można odmówić poddania się spisaniu. Ustawa przewiduje za to sankcje w postaci grzywny, a nawet dwóch lat pozbawienia wolności.
Celem spisu jest pozyskanie informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno- społecznej i zawodowej, a także o społecznej i ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym. Pełna ankieta składa się z 16 pytań. Co piaty Polak wylosowany został do bardziej obszernych badań i zostanie poproszony o odpowiedź na dodatkowe 44 pytania.
Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, narodowe spisy mają odbywać się co 10 lat, na przełomie dekad. Oprócz znanego nam z poprzednich lat spotkania z rachmistrzem spisowym, po raz pierwszy spis przeprowadzony zostanie również przez telefon i za pomocą internetu.
Od 1 kwietnia do 16 czerwca potrwa tzw. samospis internetowy, z którego mogą skorzystać wszyscy. Od 8 kwietnia do 30 czerwca spis będą przeprowadzać teleankieterzy. W tym samym okresie bezpośrednie wywiady przeprowadzą rachmistrzowie. Od 1 kwietnia dostępna jest infolinia Narodowego Spisu Powszechnego, tel.: 800 800 800 (numer bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych) oraz 22 444 47 77 (numer dla połączeń z telefonów komórkowych, płatny zgodnie z cennikiem operatora). Jest ona czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–20.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 8.00–18.00.
|