REGULAMIN NIE POSPRZĄTA
|
autor:
MATEUSZ ZAREMBA
|
|
|
Nareszcie mamy nowy regulamin czystości i porządku. Na uregulowanie kwestii związanych z gospodarką nieczystościami czekamy od dawna. Dyskusje trwały długo, a proponowane zapisy budziły wiele kontrowersji wśród mieszkańców. Problem jednak jest nie tyle ze sformułowaniami w przepisach, ile z egzekwowaniem postanowień regulaminu.
Takie pojemniki znikną z ulic Konstancina. Odpady będą odbierane od mieszkańców
Rozwiązaniem byłoby wprowadzenie powszechnego podatku śmieciowego. W Europie tylko Polska i Węgry dotychczas go nie wprowadziły. Doświadczenia innych krajów pokazują, że jest to dobre rozwiązanie.
– Mieszkam w bloku. Musieliśmy pozamykać śmietniki, bo nocami podrzucano nam tony śmieci, za które my płacimy w czynszu. Jestem za wprowadzeniem takiego podatku: ci, którzy płacą za wywóz śmieci zapłacą mniej, a ci, którzy nie płacą pora żeby wreszcie zaczęli – mówi mieszkanka Grapy.
Rzeczywiście, ci, którzy płacą za wywóz swoich nieczystości, po wprowadzeniu podatku zapłaciliby mniej – gmina w drodze przetargu mogłaby wybrać najtańszych operatorów. Na terenie Konstancina obecnie nieczystości odbiera kilka firm. Zamiast jeździć z jednego końca gminy w drugi i opróżniać po kilka pojemników, operator odbierałby śmiecie ze swojego rejonu – mniejsze koszty to tańsza usługa dla mieszkańców. Ale wprowadzenie takiego podatku wymaga przeprowadzenia referendum.
Referendum może będzie w przyszłości, a na razie, od 1 lutego mamy nowy regulamin.A nawet dwa regulaminy. Rada Miejska Konstancina-Jeziorny uchwaliła na XXXVIII sesji „Regulamin czystości i porządku na terenie gminy Konstancin-Jeziorna” oraz podjęła uchwałę w sprawie szczegółowych zasad utrzymania zwierząt domowych i gospodarskich na terenie gminy Konstancin- Jeziorna, obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt.
Według zapisów nowego regulaminu właściciel nieruchomości zobowiązany jest przede wszystkim do dbania o czystość na swojej posesji, aby nieruchomość wyglądała estetycznie. Ze względu na bezpieczeństwo przechodniów powinien usuwać sople, nawisy śnieżne oraz odśnieżać chodnik przylegający do działki. Każdy właściciel nieruchomości musi mieć pojemniki na śmiecie i musi je regularnie opróżniać. Istotnym punktem nowego regulaminu jest to, że właściciel nieruchomości musi mieć dokumenty potwierdzające, że pozbywa się śmieci legalnie. Musi także przechowywać te dokumenty przez rok i okazywać uprawnionym przedstawicielom władz miasta lub straży miejskiej. Straż miejska będzie kontynuować zapoczątkowaną w ubiegłym roku kontrolę dokumentów potwierdzających zawarcie umów na wywóz nieczystości i kontrolę rachunków.
Według nowo uchwalonego regulaminu, odbiór śmieci segregowanych spoczywać będzie na gminie. Określono kolorystykę pojemników przeznaczonych na śmiecie do recyklingu: niebieskie – na papier, zielone – na opakowania ze szkła kolorowego, białe – na opakowania ze szkła bezbarwnego, zaś żółte – na opakowania z tworzyw sztucznych oraz metalowe.
Nowy regulamin odnosi się również do właścicieli samochodów, a właściwie tych, którym sprawia przyjemność własnoręczne czyszczenie swojego pojazdu. Przepis dopuszcza mycie aut przy domach jednorodzinnych, jeśli nie zanieczyści się wód przyziemnych, oraz przy zabudowie wielorodzinnej, ale w wyznaczonych do tego miejscach. Kategorycznie zabrania się jednak mycia poza myjniami jakichkolwiek elementów aut, które mogłyby spowodować wypłukanie smarów lub innych szkodliwych dla środowiska substancji chemicznych, czyli mycia silników i podwozi.
Nowo uchwalone przepisy zabraniają także wypalania traw i spalania odpadów zielonych.
Kolejna uchwała dotyczy zasad utrzymania zwierząt na terenie gminy Konstancin-Jeziorna. Według nowo uchwalonego prawa, do obowiązków opiekunów zwierząt należy przede wszystkim sprawowanie nad nimi właściwej opieki, niepozostawianie ich bez dozoru, dbanie o bezpieczeństwo przy poruszaniu się środkami publicznego transportu oraz nade wszystko usuwanie odchodów po zwierzętach z miejsc publicznych. Również konieczne jest regularne szczepienie. Opiekun musi mieć również dowód, że zwierzę zostało zaszczepione. Wyprowadzanie psów dozwolone jest tylko na smyczy, a nasz pupil może pobiegać swobodnie tylko wtedy, gdy ma założony kaganiec. Na posiadanie psów wpisanych na listę ras szczególnie agresywnych konieczna jest zgoda władz, którą można otrzymać w Wydziale Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy. Według nowych przepisów, właściciele psów mają prawo trwale je oznakować poprzez wszczepienie chipu – dla mieszkańców naszej gminy zabieg ten będzie nieodpłatny. Dokładne informacje, gdzie można chipować psy, mieszkańcy uzyskają po opublikowaniu regulaminu w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
Z nowymi zasadami utrzymania zwierząt na terenie Konstancina wiąże się zeszłoroczna akcja urzędu gminy „Posprzątaj po swoim psie”.Na terenie miasta miały być zamieszczone plakaty informujące o niej. – Rozstrzygnięty został konkurs na projekt plakatu, ale nie znaleźliśmy jeszcze wykonawcy – mówi Michał Rewucki, kierownik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska. – Planujemy, że akcja „Posprzątaj po swoim psie” będzie kontynuowana.W tym roku plakaty pojawią się na mieście. Torebki na psie odchody kupujemy z funduszy gminnych. Dostępne są one w urzędzie miasta oraz w sklepach, głównie w dużych osiedlach.
Nowe regulacje wywołują kontrowersje wśród mieszkańców Konstancina.Obawiają się oni, że będzie to kolejny martwy akt prawny, z którego nic nie wynika. Obawy związane z nową regulacją naszego życia widoczne są na forum internetowym poświęconym sprawom Konstancina. Spora liczba postów porusza problem podpisania umów na wywóz śmieci, przechowywania tych dokumentów oraz ich kontroli. Internauta o nicku Liczyrzepa na forum Konstancin.com pisze: „Jeśli straż miejska w KJ te wszystkie dokumenty posprawdza i wymierzy kary, to mi dąb herbowy naszego miasta na dłoni wyrośnie”. Ten ironiczny komentarz najlepiej pokazuje, co sądzą mieszkańcy Konstancina o egzekwowaniu prawa w naszej gminie.
Spory, jakie wywołało uchwalenie nowych regulaminów, skłaniają do pewnej refleksji. Warto, abyśmy jako członkowie społeczności angażowali się w jej życie nie tylko poprzez bezproduktywną krytykę, ale również poprzez działania. Pożyteczne by było, aby decyzje rady miejskiej były podejmowane z dużym udziałem mieszkańców. Konieczność zawierania kompromisów sprzyja zazwyczaj jakości uchwalanego prawa. Naszym zadaniem, jako współtwórców przepisów, jest również dbanie o egzekwowanie wspólnie wypracowanych rozwiązań.Czasem niewielkim nakładem pracy można wiele osiągnąć dla dobra własnego i społeczności.
|