Wrzesień 2009 nr 9 (9)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Wrzesień 2009 nr 9 (9)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

100-lecie OSP Słomczyn »

Od Redaktora »

Sezon ogórkowy »

Witajcie w Konstancinie »



NASZE MIASTO

Nasze Beverly Hills »

SZKOŁA TOLERANCJI »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Jubileusz założyciela orkiestry Rondo »

Kanalizacja dziurawi ulice »

Radny Wojciech Lalik odpowiada »

Ławek nadal brak »



NASZE ZDROWIE

Dzień otwarty w CKR »

Nocą bez pomocy »

Sanatorium do przebudowy »

STOCER Sp. z o. o. »



NASZ SAMORZĄD

Czas na zmiany »

Grunt to rodzinka »



NASI SĄSIEDZI

Kolejny sukces Lesznowoli »

Z wizytą u przyjaciół »



KULTURA

Biblioteka Grapa - to juz rok »

Pielgrzymi 1944 »

Święto plonów »

Tajemniczy ogród »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
6. Konstancin już jest częścią metropolii »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


SZKOŁA TOLERANCJI

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: Klara Warecka
   

Początek roku szkolnego to wydarzenie dla każdego ucznia. Maluchy, rozpoczynające naukę w zerówce, są przejęte i trochę przestraszone, uczniowie starszych klas, żyjący jeszcze wakacyjnym luzem, też są zestresowani. Powrót do szkoły po wakacjach jednakowo stresuje dzieci zdrowe i te z różnego rodzaju dysfunkcjami.

 

Windy dla osób niepełnosprawnych, zainstalowane w szkole, już czekają na rozpoczęcie roku szkolnego

Windy dla osób niepełnosprawnych, zainstalowane w szkole, już czekają na rozpoczęcie roku szkolnego

 

Przyjazna szkoła pomaga opanować te lęki. W szkole integracyjnej spotykają się dzieci absolutnie zdrowe i dzieci w różnym stopniu niepełnosprawne: ruchowo, intelektualnie, społecznie. Dla kogo są klasy integracyjne? Dla jednych i drugich. Szkoła integracyjna uczy dzieci szacunku dla innych, tolerancji dla nie doskonałości niepełnosprawnych kolegów, odpowiedzialności i cierpliwości. Integracja zaczyna się w sercu każdego człowieka - mówi absolwent szkoły Marcin Mirowski.

 

Dzieci z różnego rodzaju niedostatkami w rozwoju fizycznym i intelektualnym najlepiej czują się w małych, kameralnych placówkach, zapewniających im specjalistyczną opiekę pedagogiczną i odpowiednie warunki lokalowe. W Konstancinie taką szkołą od trzech lat jest Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej Batalionu "Krawiec" i Narodowych Sił Zbrojnych "Mączyński". O utworzenie integracyjnego gimnazjum zabiegali i rodzice uczniów, i dyrektor szkoły Artur Krasowski. - W naszej szkole dzieci czują się bezpiecznie. Możemy im oszczędzić stresu związanego z przejściem do innej szkoły - argumentowali zgodnie. To dzięki ich staraniom i decyzjom naszego samorządu od 1 września 2009 r. pierwszych uczniów przyjmie Gimnazjum Integracyjne nr 5.

 

Dzieci z różnego rodzaju niedostatkami w rozwoju fizycznym i intelektualnym najlepiej czują się w małych, kameralnych placówkach, zapewniających im specjalistyczną opiekę pedagogiczną i odpowiednie warunki lokalowe

 

Budynek szkoły, wybudowany w latach 20. ubiegłego wieku, został gruntownie wyremontowany i przystosowany do potrzeb uczniów niepełnosprawnych ruchowo. Zbudowano podjazd dla wózków inwalidzkich i zainstalowano windy. W jasnych, przestronnych salach uczy się po 15-20 dzieci. W najbliższym czasie rozpocznie się budowa sali gimnastycznej wraz z zapleczem dydaktycznym i rehabilitacyjnym.

 

W oddziałach integracyjnych, w których dzieci niepełnosprawne stanowią jedną czwartą uczniów, poza nauczycielami poszczególnych przed miotów pracują pedagodzy, popularnie zwani nauczycielami wspomagającymi, którzy obejmują specjalistyczną opieką uczniów zakwalifikowanych do edukacji integracyjnej.

 

- Staramy się zapewnić naszym uczniom jak najlepsze warunki rozwoju: zatrudniamy psychologów, pedagogów, logopedów i rehabilitant ów - mówi dyrektor placówki. - Prowadzimy zajęcia kompensacyjno wychowawcze i zajęcia korygujące wady postawy. Metody terapii dostosowujemy do indywidualnych potrzeb. Każda klasa wyposażona jest w komputer pomocny w prowadzeniu zajęć, mamy również pracownię informatyczną, czytelnię multimedialną i bibliotekę.

 

Szkoła przywiązuje dużą wagę do edukacji ekologicznej najmłodszych. Działa tu ruch Ekoludki, organizujący m.in. konkursy i zabawy propagujące postawy i zachowania proekologiczne.

 

Szkolna świetlica zapewnia opiekę po lekcjach - wspólne odrabianie zadań domowych i zajęcia rekreacyjne organizowane są w trzech grupach wiekowych. W czasie wolnym każdy znajdzie coś dla siebie: działa tu m.in. kółko teatralne, klub czytelnika i koło turystyczno krajoznawcze.

 

- W klasie integracyjnej trzeba brać pod uwagę potrzeby i mośliwożci sprawnych i mniej sprawnych - mówi szkolny pedagog, Marian Sobiechowski. 

 

– Wszyscy nasi uczniowie odnoszą sukcesy w zawodach sportowych i licznych konkursach przedmiotowych organizowanych przez szkołę i przez kuratorium oświaty. Integracja jest naszą siłą napędową, nie pustym hasłem.

 

W oddziałach integracyjnych, w których dzieci niepełnosprawne stanowią jedną czwartą uczniów, poza nauczycielami poszczególnych przedmiotów pracują pedagodzy, popularnie zwani nauczycielami wspomagającymi, którzy obejmują specjalistyczną opieką uczniów zakwalifikowanych do edukacji integracyjnej

 

– Sukcesy naszych uczniów w dużej mierze są zasługą wykształconej i doświadczonej kadry pedagogicznej. W celu doskonalenia naszych metod pracy od wielu lat współpracujemy m. in. z Wydziałem Pedagogicznym Uniwersytetu War- szawskiego – dodaje dyrektor Krasowski. Gimnazjum integracyjne już mamy, a kiedy powstanie liceum?

 

Gimnazjum integracyjne już mamy, a kiedy powstanie liceum.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

edukacja (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu