Świątynie Konstancina część III
|
autor:
(KW)
|
|
|
To najmłodsza parafia dekanatu konstancińskiego, erygowana dekretem prymasa Polski kardynała Józefa Glempa w 1994 r. Siedziba parafii znajduje się na terenie gminy Piaseczno, jednak jej obszar obejmuje tereny leżące zarówno w gminie Piaseczno, jak i gminie Konstancin.
Kościół, zaprojektowany został przez architektów Jolantę Tadzik, Jacka Gruszkę i Wojciecha Krzysztoforskiego, stylistycznie nawiązuje do architektury romańskiej: jest trójnawową halą z transeptem (nawą poprzeczną), prezbiterium (część ołtarzowa) i absydą (półkoliste lub wieloboczne zamknięcie prezbiterium), założoną na planie krzyża łacińskiego. W części portalowej ma wbudowaną wieżę. Do stylu romańskiego nawiązuje również regularna geometryczna bryła świątyni oraz charakterystyczne niewielkie okna o półkolistych zwieńczeniach.
We wnętrzu kościoła centrum ołtarza stanowi prosty krzyż i obraz przedstawiający Chrystusa w otoczeniu apostołów. Wystrój świątyni nie jest jeszcze ukończony. W bocznej nawie wmurowano pamiątkową tablicę i umieszczono popiersie papieża Jana Pawła II, który w czerwcu 1983 r. w Poznaniu beatyfikował, a w maju 2003 r. w Rzymie kanonizował Urszulę Ledóchowską, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego i patronkę parafii.
Bryła kościoła św. Urszuli Ledóchowskiej nawiązuje do stylu romańskiego
Styczeń 2009 nr 1 (1)
Towarzyszy w potrzebie »
Maj 2009 nr 5 (5)
Świątynie Konstancina część I »
Czerwiec 2009 nr 6 (6)
Świątynie Konstancina część II »
Lipiec – Sierpień 2009 nr 7/8 (7/8)
Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
|