Uzdrowisko Konstancin-Zdrój w ręce samorządów
|
|
|
|
Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, zaniepokojone planami Ministerstwa Skarbu, dotyczącymi prywatyzacji spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, wystosowało list do ministra skarbu Aleksandra Grada. Poniżej publikujemy jego treść.
Szanowny Panie Ministrze,
Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, zwraca się do Pana Ministra w sprawie dotyczącej dalszych losów Uzdrowiska Konstancin. Zgodnie z działalnością statutową, mającą na celu zachowanie i dalszy rozwój Uzdrowiska Konstancin, Towarzystwo jest zaniepokojone zamiarem prywatyzacji Spółki „Uzdrowisko Konstancin-Zdrój” Sp. z o.o., w wyniku której mogłoby dojść do utraty jego funkcji uzdrowiskowej.
Uzdrowisko Konstancin istnieje od 1917 roku. Jego walory balneologiczne to: zalesienie, głównie drzewami iglastymi, suche piaszczyste gleby, położenie w dorzeczu rzeki Jeziorki i Wisły, wzbogacone termalną solanką jodowo-bromową o uznanych właściwościach leczniczych. Walorem unikalnym w skali kraju jest fakt położenia w obrębie aglomeracji stołecznej. Mimo upływu czasu, nadmiernej urbanizacji i inwazji developerskiej, Konstancin nadal pozostaje miejscem wyjątkowym i bezcennym. Dlatego zasługuje na szczególną uwagę, by w trakcie przekształceń własnościowych nie stracił swoich walorów przyrodniczych i uzdrowiskowych. W przypadku Konstancina niekontrolowana prywatyzacja może doprowadzić do ekspansji budownictwa mieszkaniowego, niszcząc nie tylko walory uzdrowiskowe, ale również unikalną, zabytkową architekturę wpisaną w roku 1990 do rejestru zabytków jako Zespół Architektoniczno- Urbanistyczno-Krajobrazowy Konstancina-Jeziorny. Dodatkowo wpisem indywidualnym objęte jest wiele zabytkowych willi Konstancina, dzieł znakomitych architektów.
Planowane przekształcenia w odniesieniu do Uzdrowiska Konstancin powinny uwzględniać rozbudowę bazy przyrodoleczniczej, w tym basenów termalnych z wykorzystaniem solanki konstancińskiej, zarówno dla celów leczniczych, jak i rehabilitacyjnych. Stanowiłoby to uzupełnienie i wzbogacenie oferty leczniczej istniejącej bazy szpitalno-rehabilitacyjnej Konstancina, jak również oferty rekreacyjnej dla mieszkańców Warszawy i okolic.
Mamy nadzieję, że taki rozwój Uzdrowiska Konstancin mógłby zapewnić Samorząd Województwa Mazowieckiego. Dlatego Towarzystwo wspiera działania w/w Władz, mające na celu przystąpienie do Spółki „Uzdrowisko Konstancin-Zdrój” Sp. z o.o. i nieodpłatne przejęcie udziałów Skarbu Państwa w w/w Spółce. Liczymy również na czynne zaangażowanie Władz Powiatu Piaseczyńskiego oraz Władz Samorządowych Uzdrowiskowej Gminy Konstancin-Jeziorna jako gospodarza terenu i Jego mieszkańców.
Towarzystwo zwraca się z uprzejmą prośbą do Pana Ministra o podjęcie takiej decyzji, która pozwoli Uzdrowisku Konstancin na dalszy rozwój z wykorzystaniem jego bogactw naturalnych, położenia oraz możliwości wykorzystania na ten cel środków finansowych Unii Europejskiej. Mamy ambicję być kurortem na miarę podobnych w innych stolicach europejskich.
Z poważaniem Prezes i Zarząd Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina
Lipiec – Sierpień 2009 nr 7/8 (7/8)
Trudna prywatyzacja »
TMPiZK
(znajdź),
Konstancin uzdrowisko
(znajdź),
|