Pomagają sobie i innym
|
autor:
GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
|
|
|
Według szacunkowych danych opartych na wskaźnikach podawanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, problem alkoholowy dotyczy – osobiście lub przez członków rodziny – co szóstego mieszkańca naszej gminy. Dotyczy osób w różnym wieku, kobiet i mężczyzn, bez względu na wykształcenie i status społeczny.
Działania profilaktyczne podejmowane przez gminę Konstancin-Jeziorna na rzecz przeciwdziałania alkoholizmowi (lub narkomanii) realizowane są na podstawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Żaden jednak najdoskonalszy program nie pomoże, jeśli sami uzależnieni nie będą widzieli potrzeby rozwiązania problemu. Samemu czasem trudno, w grupie łatwiej – grupa wspiera, pomaga rozwiązać problemy. Kluby i stowarzyszenia abstynentów są najskuteczniejszymi i najtańszymi metodami zapobiegania nawrotom alkoholizmu. Tu otrzymuje się wsparcie grupy i potrzebne narzędzia do pokonywania problemów i własnych słabości.
W Konstancinie klub abstynentów działa od 13 lat. Członkowie klubu utworzyli Konstancińskie Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich Constans 2010, które jest również członkiem Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Abstynenckich.
W spotkaniach klubu i stowarzyszenia uczestniczy ok. 50 osób, jedni częściej, inni rzadziej. W ramach realizacji zadań integracji ze środowiskami abstynenckimi, i przy znacznej pomocy gminy, raz do roku biorą udział w ogólnopolskim zlocie rodzin abstynenckich. Bawią się na wielkim bezalkoholowym balu w Wyszkowie oraz, w miarę możliwości finansowych i organizacyjnych, organizują wypady np. na grzyby lub wspólne spotkania z innymi klubami pod Serockiem, w Wyszkowie i innych miejscach.
Spotykają się w siedzibie Gminnego Punktu Konsultacyjnego Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień przy ul. Moniuszki 22b (obok poczty w Skolimowie). W niedużym pokoju czasami pada na głowę i trudno się pomieścić, często jest bardzo ciasno: duży stół, lodówki, telewizor, komputer, piłkarzyki dla dzieci. Wiele z tych rzeczy zorganizowali sobie sami.
Marzy im się własne miejsce dla klubu i stowarzyszenia, pomoc informatyka w prowadzeniu strony internetowej, dyżur prawnika, który pomoże rozwiązywać problemy prawne. U progu wakacji mają i mniejsze marzenia. – Chcielibyśmy zorganizować obóz letni dla rodzin abstynenckich. Taki obóz, by rzeczywiście spełnił swoją rolę, wymaga zatrudnienia fachowych wychowawców i instruktorów, a to kosztuje – mówi Jerzy Rasiński, prezes stowarzyszenia Constans 2010. Starsi członkowie klubu pamiętają jeszcze wspaniałe obozy na skałkach w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej czy w Hucisku koło Podlesic – dodaje.
Klubowicze myślą również o zorganizowaniu na terenie Konstancina bezalkoholowego Balu Sylwestrowego. Poszukują sponsorów na zorganizowanie loterii, która pomoże sfinansować taki bal. W Wyszkowie wyszło – może u nas też wyjdzie.
Uzależnienie od alkoholu to nieuleczalna choroba, jak np. cukrzyca. Ale można ją powstrzymać i być trzeźwym. – Nam się udało, tobie też się uda – mówią członkowie klubu.
Dla tych, którzy chcieliby pomóc stowarzyszeniu i wesprzeć je finansowo: Konstancińskie Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich Constans 2010 nr konta: 08 1240 6410 1111 0010 4580 3489
|