Jak zostać dawcą szpiku?
|
autor:
(KW)
|
|
|
W związku z pytaniami czytelników, dotyczącymi artykułu „Poszukiwani dawcy szpiku” z poprzedniego numerze „Naszego Miasta – FMK”, informujemy, że dawcą szpiku może zostać wielu z nas. Każda zdrowa osoba, mieszcząca się w określonych kryteriach, może zarejestrować się jako dawca szpiku. Na blisko 38 mln mieszkańców Polski w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej zarejestrowanych jest jedynie ok. 35 tys. ochotników. Kandydat na dawcę musi mieć od 18 do 55 lat, niemoże być nosicielem wirusa HIV i mieć przebytych wirusowego zapalenia wątroby (HPV) typu B lub C oraz chorób hematologicznych i nowotworowych.
Kandydat poddawany jest badaniom polegającym na oznaczeniu antygenów zgodności tkankowej HLA klasy I i klasy II. Dane i wyniki badań tych, którzy kwalifikują się do zostania dawcami, są zapisywane w bazie kandydatów prowadzoną przez Poltransplant. Wyniki HLA kandydatów trafiają do światowego rejestru dawców BMDW (Bone Marrow Donor Worldwide) w Holandii.
Gdy rejestr wyłoni dla biorcy potencjalnych dawców, wykonywane są dokładniejsze badania. Ich koszt to ok. 5 000 zł. Rzadkie antygeny HLA lub rzadkie układy nawet częstych antygenów wymagają przebadania większej liczby dawców, co podwyższa koszty. Ministerstwo Zdrowia finansuje badania dawców dla jednego chorego do 20 tys. zł. Z tej kwoty można pokryć badania trzech dawców i chorego. Koszt większej liczby badań musi pokryć chory lub fundacja, która się nim opiekuje.
Szpik od dawcy pobiera się w znieczuleniu ogólnym z nakłucia w talerzu kości biodrowej. Dawca spędza w szpitalu dobę. Nie pobiera się szpiku na zapas – jest on zawsze pobierany tylko dla konkretnego biorcy. Chętni mogą zgłaszać się do Instytutu Hematologii w Warszawie lub do regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Można też skontaktować się z Fundacją DKMS Polska, największą na świecie bazą dawców szpiku kostnego, lub współpracującą z nią Fundacją Urszuli Jaworskiej.
|