Spotkania w ogrodach
|
autor:
(MM)
|
|
|
VI edycja Festiwalu Otwarte Ogrody za nami. Z roku na rok impreza cieszy się rosnącym zainteresowaniem mieszkańców naszej gminy i odwiedzających gości. 7 i 8 wrześniaw 26 ogrodach każdy znalazł coś dla siebie: wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii, koncerty i spotkania autorskie.
W sobotę wielką atrakcją była trzygodzinna wycieczka z przewodnikiem po Konstancinie „Wspomnienia konstancińskie”.Ogród historyczno-turystyczny, przygotowany przez UKSTraper, uczniówi nauczycieli zespołów szkół nr 2 i 3 oraz Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny, odwiedziło ponad 500 osób, tyle samo –Tęczową Pasiekęw Cieciszewie, szczególnie lubianą przez dzieci, dla których właściciel pasieki przygotował mnóstwo atrakcji. Ponad 400 osób zwiedziło willę Świt – dom Stefana Żeromskiego. Kilkaset osób uczestniczyło w spotkaniu z autorami albumu „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku” w Konstancińskim Salonie Literackim Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina.
W gościnnym ogrodzie willi Moja przy ul. Sienkiewicza swoją książkę „Podróż po miłość. Emilia” podpisywała Dorota Ponińska
W spotkaniu tym wzięła także udzial delegacja partnerskiego miasta Denzlingen i towarzyszący im mieszkańcy francuskiego Saint-Cyr-sur- -Mer, miasta bliźniaczego Denzlingen. Różnorodność i mnogość wydarzeń kulturalnych, w jakich mogli uczestniczyć w czasie festiwalu, zrobiła na zagranicznych gościach ogromne wrażenie. Podobnie oceniali festiwal inni odwiedzający gościnne ogrody. –Od przybytku głowa nie boli, ale tyle wspaniałych miejsc nie sposób odwiedzić w ciągu dwóch dni –mówi pani Anna z Warszawy. – Zwiedziłam Tęczową Pasiekę, obejrzałam prezentację krótkometrażowych filmów animowanych Witolda Giersza i wystawę prac artystów związanych z Ecole de Paris w odrestaurowanej Villi La Fleur. Od trzech lat przyjeżdżam do Konstancina specjalnie na festiwal i nigdy nie udało mi się zobaczyć wszystkiego, co mnie interesuje. Festiwal zakończył koncert przebojów muzyki rozrywkowej „Na pożegnanie lata” w amfiteatrze w Parku Zdrojowym, z którym wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Janusza Powolnego.
Sukces festiwalu to zasługa pomysłodawców i mieszkańców Konstancina-Jeziorny. Otwierając spotkanie w Salonie Konstancińskim, burmistrz Kazimierz Jańczuk pogratulował pomysłodawczyniom Otwartych Ogrodów: Hannie Budnickiej z Komitetu Inicjatyw Obywatelskich i dr Czesławie Gasik z Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina. Organizatorami festiwalu były:Klub Inicjatyw Obywatelskich, Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Konstanciński Dom Kultury. „Nasze Miasto – FMK” było jednym z patronów medialnych Otwartych Ogrodów.
|