POZBYĆ SIĘ AZBESTU
|
autor:
(KW)
|
|
|
Rada miejska uchwaliła „Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Konstancin-Jeziorna na lata 2012–2032”. Podstawą do opracowania programu (sporządzonego na zlecenie gminy przez firmę BWConsulting) była inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest, przeprowadzona w ubiegłym roku. W programie zawarte zostały dane pozyskane w wyniku inwentaryzacji, dotyczące ilości oraz stopnia pilności usunięcia wyrobów azbestowych, szacunkowych kosztów ich usunięcia, harmonogramu działań, procedury postępowania z wyrobami zawierającymi azbest, a także analizę dostępnych źródeł finansowania działań zmierzających do eliminacji azbestu.
Na terenie naszej gminy na dachach budynków zalega ponad 2 mln kg płyt zawierających azbest
Ustalona dzięki inwentaryzacji całkowita powierzchnia pokryć dachowych budynków zlokalizowanych na terenie gminy zawierających azbest wynosi ponad 214 tys. mkw. Według danych z Bazy Azbestowej z listopada 2011 r., 197 tys.mkw. dachów należy do osób fizycznych, a ok. 17,3 tys.mkw. do osób prawnych. Przy średniej masie 11 kg/mkw. to ponad 2 mln kg wyrobów zawierających azbest.
Autorzy programu określili stopień pilności usuwania szkodliwych wyrobów. 28,2 proc. z nich należy usunąć bezzwłocznie, a 65,8 proc. – w terminie do roku. Średni koszt usunięcia 1 mkw. wyrobów zawierających azbest wynosi 22,5 zł, a więc usunięcie wszystkich szkodliwych pokryć dachowych kosztować będzie blisko 5 mln zł.To duża suma, ale na podstawie „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Konstancin-Jeziorna na lata 2012–2032” gmina będzie ubiegała się o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Zadania polegające na usuwaniu i unieszkodliwianiu azbestu będą dofinansowane w wysokości do 100 proc. kosztów obejmujących demontaż płyt azbestowych; przewiezienie azbestu z miejsca demontażu do miejsca unieszkodliwienia, zbiórkę azbestu i jego unieszkodliwienie.
WFOŚiGW przyjmuje wnioski o dofinansowanie od 2 stycznia. Będą one rozpatrywane według kolejności złożenia do czasu wyczerpania pieniędzy wydzielonych w planie finansowym na ochronę ziemi na rok bieżący, dlatego ważne jest, by mieszkańcy jak najszybciej zgłaszali zamiar usunięcia azbestu w tym roku. Formularze wniosków dostępne są w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy oraz w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) w internecie.
Baza Azbestowa prowadzona jest przez Ministerstwo Gospodarki w celu monitorowania realizacji zadań wynikających z Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009–2032. W Bazie zawarte są dane inwentaryzacyjne, wprowadzane przez samorządy oraz gminne, powiatowe i wojewódzkie programy usuwania azbestu.
Konstancin-Jeziorna
(znajdź),
|