O PLANACH NA SESJI
|
autor:
KLARA WARECKA
|
|
|
Pięć punktów porządku obrad XXI Sesji Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny, która odbyła się 21–23 marca, dotyczyło podjęcia uchwał w sprawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP).
Warszawska kuria metropolitalna myśli o pensjonatowej zabudowie terenu Księżówki
Radni zagłosowali za podjęciem uchwał dotyczących przystąpienia do sporządzenia planu zagospodarowania części zachodniej osiedla Mirków, czyli istniejącego osiedla mieszkaniowego razem z terenem obejmującym projektowany skwer sportów miejskich oraz parking dla szkoły przy ul. Bielawskiej; MPZP dla działki o nr ew. 32/5 z obrębu Obory z wniosku sołtysa Parceli Roberta Bryzka, który w imieniu mieszkańców wsi zwrócił się o zmianę przeznaczenia terenu na cele społeczne (rozbudowę świetlicy, postawienie wiaty, stołów z ławkami i zagospodarowanie placu zabaw dla dzieci) oraz planu północno-zachodniej części miasta Konstancin-Jeziorna (procedowanego od lat jako plan Klarysewa Zachodniego, Podskarpia i Skolimowa C). Dotychczasowa procedura planistyczna prowadzona była zgodnie z zapisami ustawy z 1994 r. Wobec braku społecznej akceptacji dla dalszych prac i wyczerpania procedury planistycznej, uchwalanie planu zacznie się od nowa, już w nowej procedurze, zgodnej z zapisami nowej ustawy o planowaniu przestrzennym z 2003 r. Sporządzona zostanie prognoza oddziaływania na środowisko oraz prognoza finansowych skutków uchwalenia planu, projekt planu ponownie wyłożony zostanie do wglądu i ponownie będzie można składać do niego uwagi. Wydział Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna nie obiecuje jednak, że plan uchwalony zostanie jeszcze w tej kadencji.
Rada miejska nie podjęła uchwały o MPZP Lasów Chojnowsko-Oborskich i terenów przyległych. 10 z 16 radnych nie zagłosowało również za podjęciem uchwały o przystąpieniu do sporządzenia MPZP części wschodniej osiedla Mirków i terenów przyległych.
– Jakież to osiedle znajduje się w części wschodniej? – zastanawiali się przed sesją niektórzy radni. W porządku obrad trzeba pisać otwartym tekstem: zagospodarowania przestrzennego pofabrycznych terenów, należących do spółek Metsä Tissue i Konstans. We wniosku o zmianę MPZP pofabrycznych terenów, spółki Metsä Tissue i Konstans proponowały przeznaczenie tych gruntów pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną oraz lokalizację obiektów szkolnych, sportowych, rekreacyjnych, handlowych, gastronomicznych, hotelowych i podobnych. Jednak zabudowy wielorodzinnej nie dopuszcza obecnie obowiązujące studium uwarunkowań kierunków zagospodarowania przestrzennego, a zgodnie z nową ustawą o planowaniu przestrzennym zapisy planu miejscowego muszą być bezwzględnie zgodne z zapisami studium.
Radni zwracali też uwagę, że zmiana MPZP pociągnie za sobą konieczność wypłaty odszkodowań podmiotom prowadzącym na tym terenie działalność gospodarczą.
Prawdopodobnie wniosek o przystąpienie do uchwalenia MPZP pofabrycznych terenów ponownie wniesiony zostanie pod obrady na kolejnej sesji, jednak część radnych oczekuje bardziej konkretnych sformułowań dotyczących wielkości zabudowy mieszkaniowej. We wniosku rozpatrywanym na sesji spółki deklarowały, że zabudowa mieszkaniowa może zająć 14 ha, a tereny zieleni i szeroko pojętej rekreacji blisko dwa razy więcej z całego 63-hektarowego obszaru, ale wielkości te mogą ulec zmianie. – Dla przyszłości gminy uzdrowiskowej kierunek, w jakim mogłyby pójść te zmiany, ma zasadnicze znaczenie – komentowali uczestnicy sesji. Burmistrz Kazimierz Jańczuk poinformował również o spotkaniu z kardynałem Kazimierzem Nyczem, arcybiskupem metropolitą warszawskim, wizytującym 18–19 marca parafię św. Zygmunta w Słomczynie, z którym rozmawiał m.in. o planach kurii dotyczących terenu tzw. Księżówki.
Nieoczekiwanie arcybiskup Kazimierz Nycz zapowiedział, że w najbliższym czasie kuria złoży nowy wniosek do opracowywanego MPZP tego terenu, w którym wystąpi o zabudowę pensjonatową oraz o przeznaczoną pod działalność duszpasterską. Właśnie takie przeznaczenie zostało zapisane w MPZP, o unieważnienie którego skutecznie występowała kuria.
Trzy lata temu kuria, chcąc sprzedać tę nieruchomość, a fundusze uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie, wystąpiła do rady miejskiej o zmianę zapisów planu, umożliwiającą na blisko sześciohektarowej działce, położonej u zbiegu ulic Sułkowskiego i Słowackiego budowę obiektów konferencyjno-hotelarskich i zabudowę mieszkaniową.
Wobec braku zgody rady na zmianę przeznaczenia terenu,władze kurii zaskarżyły decyzję radnych do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
WSA uznał rację radnych i oddalił pozew kurii, uznając go za bezzasadny. Władze kościelne nie zrezygnowały jednak i odwołały się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uwzględnił skargę twierdząc, że nie został dopełniony obowiązek potwierdzenia spójności planu ze studium (w materiałach planistycznych brakuje dokumentu potwierdzającego wykonanie badania spójności) i orzekł, że należy uchylić część planu, która dotyczy terenu należącego do kurii. Studium bowiem dopuszczało na tym terenie zabudowę mieszkaniową. Arcybiskup Kazimierz Nycz deklaruje, że kuria nie będzie występowała o dopuszczenie zabudowy mieszkaniowej, jednak wciąż obowiązuje to samo studium.
Prace nad nowym planem zagospodarowania Księżówki trwają i burmistrz zapowiedział jego uchwalenie jeszcze w tym roku.
Kazimierz Jańczuk
(znajdź),
rada miejska
(znajdź),
Konstancin-Jeziorna
(znajdź),
konstancin zabytki
(znajdź),
Konstancin budownictwo
(znajdź),
Księżówka
(znajdź),
Kazimierz Nycz
(znajdź),
Mirków
(znajdź),
Robert Bryzek
(znajdź),
Plan Zagospodarowania Przestrzennego
(znajdź),
|