Testamenty inaczej
|
|
|
|
Możliwość ustanowienia wykonawcy testamentu i zapisania konkretnych składników majątku konkretnym spadkobiercom – to najważniejsze zmiany w kodeksie cywilnym, uchwalone w marcu przez parlament, a podpisane w październiku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Najważniejsza ze zmian to możliwość ustanowienia przez testatora (spadkodawcę) wykonawcy testamentu. Przepisy stanowią, że spadkodawca, ustanawiając wykonawcę (lub wykonawców) testamentu, powierza w ich ręce zarządzanie firmą lub gospodarstwem rolnym – do czasu rozstrzygnięcia przez sąd o nabyciu spadku przez uprawnione osoby.
Nowelizacja przewiduje, że spadkodawca będzie mógł zapisać konkretnie: żonie mieszkanie, córce samochód, synowi zbiór znaczków itp.
Druga istotna zmiana daje możliwość swobodniejszego niż obecnie dysponowania majątkiem spadkowym przez testatora przez wprowadzenie tzw. zapisu windykacyjnego. Dzisiejsze przepisy kodeksu cywilnego pozwalają zapisać majątek spadkobiercom w całości lub części na zasadzie procentowej. Później jednak obdarowani spadkiem muszą wnieść do sądu sprawę o nabycie spadku i samodzielnie dogadywać się, co kto odziedziczy. Nowelizacja przewiduje, że spadkodawca będzie mógł zapisać konkretnie: żonie mieszkanie, córce samochód, synowi zbiór znaczków itp. Aby ograniczyć przypadki, w których wystąpią wątpliwości dotyczące takiego wskazania i jego wykładni, projekt dopuszcza posłużenie się zapisem windykacyjnym jedynie w testamentach sporządzanych w formie aktu notarialnego. Dzięki tym zapisom uproszczone zostaną postępowania spadkowe. Uregulowania dotyczące zapisu windykacyjnego będą funkcjonować obok obowiązujących dotychczas, dotyczących zapisów
|