Grudzień 2010 nr 12 (24)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Grudzień 2010 nr 12 (24)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Agencja zamiast poczty »

OD WYDAWCY »

Różne sposoby prowadzenia kampanii »

Uwaga, cichy zabójca! »



NASZE MIASTO

NASZ SAMORZĄD PO WYBORACH »

TU NARAZIE JEST ŚCIERNISKO, ALE BĘDZIE BLOKOWISKO »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Budżet powyborczy »

Kocięta szukają domu »

Legenda Konstancina »

Po wyborach »

Walka z asfalciarnią trwa »



AKTUALNOŚCI

Idzie nowe »

Kompas – Klub Podróżnika »

Kłamstwo w trybie wyborczym »

W trosce o willę Świt »



NASZA GMINA

DZIURA W BUDŻECIE »

ZMIANY W DOBRYM KLIMACIE »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
6. Konstancin już jest częścią metropolii »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Kłamstwo w trybie wyborczym

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: KLARA WARECKA
   

Dobre imię każdego człowieka jest chronione prawem. Każdemu podmiotowi służy domniemanie uczciwości, właściwego postępowania i posiadania cech koniecznych do zajmowania określonego stanowiska, wykonywania zawodu lub prowadzenia określonej działalności.

 

Wyrażanie niepochlebnych i nieprawdziwych opinii w każdy sposób, umożliwiający przekazanie nieprawdziwych treści – mową, pismem, rysunkiem czy gestem – o innej osobie może spowodować zmianę w ocenie pomawianej osoby w pojęciu innych ludzi.

 

I zwykle o to chodzi, by pomówić inną osobę, w tym przypadku kontrkandydata w wyborach, o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć go w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla pełnienia danej funkcji, stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.

 

Konstancińska gazeta „UK Raport” w nr. 164 zamieściła wywiad z Andrzejem Kurnickim, kandydatem na radnego z komitetu wyborczego Prawo Rodzina Sprawiedliwość, w którym autor wywiadu przypisywał swoim kontrkandydatom z komitetu wyborczego Nasze Miasto Konstancin Jackowi Rowińskiemu i Jackowi Tomaszewskiemu, intencje i działania, nie odpowiadające prawdzie. Wywiad, zamieszczony pod tytułem „Jeszcze raz z troski o gminę” był kontynuacją artykułu „ Globalny business i interesy patologicznego układu” napisanego również przez Andrzeja Kurnickiego i zamieszczonego we wcześniejszym numerze „UK Raport” (nr 163). W swoich tekstach Andrzej Kurnicki usiłował ośmieszyć kontrkandydatów przypisując im nieprawdziwe powiązania i działania. Oczywiście informacje zawarte w obydwu artykułach nie poparte zostały żadnymi dowodami.

 

W tej sytuacji obydwaj pomówieni zdecydowali się dochodzić swego dobrego imienia przed sądem i 15 listopada wystąpili z wnioskiem w trybie wyborczym.

 

16 listopada 2010 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyło się rozpoznanie wniosku wniesionego w trybie wyborczym przez Jacka Tomaszewskiego, kandydata na burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna, przeciwko Andrzejowi Kurnickiemu, autorowi wypowiedzi zamieszczonych w piśmie „UK Raport” nr 164 oraz przeciw Grzegorzowi Habrowi, wydawcy pisma.

 

Tej samej treści wniosek wniósł Jacek Rowiński, kandydat na radnego Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny.

 

I. Jacek Tomaszewski, na podstawie art.72 ustawy z 16 lipca 1998 r. (ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw), wnosił o:


– usunięcie skutków naruszenia dóbr osobistych wnioskodawcy poprzez opublikowanie przez uczestnika Andrzeja Kurnickiego w dzienniku „Gazeta Wyborcza Stołeczna” oświadczenia o następującej treści: „Przepraszam Pana Jacka Tomaszewskiego kandydata na burmistrza Gminy Konstancin-Jeziorna, za niepoparte faktami, nieprawdziwe wypowiedzi dotyczące Jego osoby zawarte w wywiadzie prasowym, jakiego udzieliłem na łamach gazety »UK Raport Gazeta Konstancińska «, numer 164, tytuł wywiadu »Jeszcze raz z troski o naszą gminę«”.


– orzeczenie wobec uczestnika Grzegorza Habera, redaktora naczelnego gazety „UK Raport Gazeta Konstancińska”, zakazu dystrybucji gazety „UK Raport Gazeta Konstancińska”, numer 164, zawierającej wywiad „Jeszcze raz z troski o naszą gminę”. II.

 

Jacek Rowiński, na podstawie art.72 ustawy z 16 lipca 1998 r. (ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw), wnosił o:


– usunięcie skutków naruszenia dóbr osobistych wnioskodawcy poprzez opublikowanie przez uczestnika Andrzeja Kurnickiego w dzienniku „Gazeta Wyborcza Stołeczna” oświadczenia o następującej treści: „Przepraszam Pana Jacka Rowińskiego kandydata na radnego Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny, za niepoparte faktami, nieprawdziwe wypowiedzi dotyczące Jego osoby zawarte w wywiadzie prasowym, jakiego udzieliłem na łamach gazety »UK Raport Gazeta Konstancińska «, numer 164, tytuł wywiadu »Jeszcze raz z troski o naszą gminę«”.


– orzeczenie wobec uczestnika Grzegorza Habera, redaktora naczelnego gazety „UK Raport Gazeta Konstancińska”, zakazu dystrybucji gazety „UK Raport Gazeta Konstancińska”, numer 164, zawierającej wywiad „Jeszcze raz z troski o naszą gminę”. Wobec nie stawienia się uczestników 16 listopada, rozpoznanie wniosku zostało odroczone do 17 listopada. Mimo powiadomienia, uczestnik postępowania Andrzej Kurnicki, autor wypowiedzi, ponownie nie stawił się w sądzie.

 

Sąd Okręgowy w Warszawie, Wydział I Cywilny, postanowił:


– umorzyć postępowanie wobec uczestnika Grzegorza Habera.

 

– nakazać uczestnikowi Andrzejowi Kurnickiemu opublikowanie w dzienniku „Gazeta Wyborcza Stołeczna” w ramce o wielkości 199,4 mm i szerokości 179,4 mm wysokości, czcionką Times New Roman o wielkości wypełniającej ramkę oświadczenia następującej treści: „JaAndrzej Kurnicki, kandydat do Rady Gminy Konstancin- Jeziorna przepraszam Pana Jacka Tomaszewskiego, kandydata na burmistrza gminy Konstancin- Jeziorna za niepoparte faktami nieprawdziwe wypowiedzi dotyczące jego osoby zawarte w wywiadzie prasowym, jakiego udzieliłem na łamach gazety »UK Raport Gazeta Konstancińska« numer 164 pod tytułem: »Jeszcze raz z troski o naszą gminę«.


– nakazać uczestnikowi Andrzejowi Kurnickiemu opublikowanie w dzienniku „Gazeta Wyborcza Stołeczna” w ramce o wielkości 199,4 mm i szerokości 179,4 mm wysokości, czcionką Times New Roman o wielkości wypełniającej ramkę oświadczenia następującej treści: „JaAndrzej Kurnicki, kandydat do Rady Gminy Konstancin- Jeziorna przepraszam Pana Jacka Rowińskiego, kandydata do Rady Gminy Konstancin-Jeziorna za niepoparte faktami nieprawdziwe wypowiedzi dotyczące jego osoby zawarte w wywiadzie prasowym, jakiego udzieliłem na łamach gazety »UK Raport Gazeta Konstancińska« numer 164 pod tytułem: »Jeszcze raz z troski o naszą gminę«”.

 

Po otrzymaniu postanowienia sądu Andrzej Kurnicki złożył zażalenie. Andrzej Kurnicki domagał się uchylenia orzeczenia sądu, argumentując pozbawieniem go możności obrony na skutek niepowiadomienia o terminie rozprawy. Po raz kolejny Andrzej Kurnicki minął się z prawdą. W postanowieniu Sądu Apelacyjnego czytamy m. in.: „Wymaga bowiem podkreślenia, że zawiadomienie o terminie posiedzenia doręczał uczestnikowi pracownik sądowy, a ze sporządzonej notatki urzędowej wynika, że adresat odmówił przyjęcia przesyłki (k.19). Zgodnie z art. 139 par. 2 k.p.c. jeżeli adresat odmawia przyjęcia pisma, doręczenie uważa się za dokonane.” 19 listopada Sekcja Zażaleniowo- Kasacyjna I Wydziału Cywilnego Sądu Apelacyjnego w Warszawie oddaliła zażalenie Andrzeja Kurnickiego.

 

W uzasadnieniu postanowienia czytamy: „Jacek Tomaszewski i Jacek Rowiński po opublikowaniu powyższego wywiadu wielokrotnie w bezpośrednich kontaktach z wyborcami i sąsiadami byli pytani o ich powiązania z układem wielkiego biznesu i chęć zabudowania Konstancina blokami. Spotykali się z negatywnymi komentarzami i nieufnością wywołaną artykułem. Również na forach internetowych pojawiły się liczne wpisy szkalujące ich w nawiązaniu do omówionego wywiadu. W oparciu o powyżej dokonane ustalenia Sąd Okręgowy doszedł do przekonania, że w sprawie tej znajduje zastosowanie art.72 ustawy z dnia 16 lipca 1998 roku – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (tj. Dz. U. z 2010 roku, nr 176, poz. 1190). Niezaprzeczalnie bowiem opublikowany wywiad stanowi wypowiedź będącą formą prowadzonej w okresie kampanii wyborczej agitacji, pochodził od konkurenta politycznego wnioskodawców i jego celem było wywarcie określonego wpływu na wynik wyborów.”

 

Do dnia oddania naszej gazety do druku (26 listopada) Andrzej Kurnicki nie zamieścił w „Gazecie Wyborczej” nakazanych przez sąd przeprosin.

 

 

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu