Grudzień 2009 nr 12 (12)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Grudzień 2009 nr 12 (12)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Dzień Niepodległości w Konstancinie »

MOST GOTOWY »

O przekazywaniu poleceń w urzędzie »

Od redaktora »



NASZE MIASTO

Kryzys w ZGK »

Potrzebny dokument »

Przepis na kosztorys »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Kto decyduje? »

Kuźnia talentów »

Oświadczenie radnej Jadwigi Sowińskiej »

Wieczór wspomnień »



AKTUALNOŚCI

By kryzys przeszedł łagodnie »

Gmina ma kłopoty »

Jedyny właściciel »

Nowa galeria »

Polityka, manipulacja, czy oszustwo? »

Rada powiatu w komplecie »

Teraz Lesznowola »

XXXV sesja rady miasta »

Zastąpi pocztę »



NASZ SAMORZĄD

Jeden okręg, jeden radny »

Nie zgadzam się z polityką zakłamania »

Łąki Oborskie to nasza rezerwa »



NASZA TRADYCJA

Nie było miejsca dla Ciebie »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
6. Konstancin już jest częścią metropolii »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


By kryzys przeszedł łagodnie

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: (TB)
   

kryzysŚwiatowy kryzys gospodarczy nie ominął naszego kraju. Wzrasta liczba bezrobotnych, upadają firmy. Przyjęty przez rząd pakiet antykryzysowy ma ułatwić pracodawcom i pracownikom przetrwanie tego trudnego okresu.

 

Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorstw, która weszła w życie w końcu sierpnia, zmienia niektóre przepisy kodeksu pracy. Zmiany dotyczą czasu pracy, dopłaty do pensji i tzw. postojowego, dofinansowania szkoleń i studiów oraz liczby umów o pracę na czas określony. Przyjęte zmiany dotyczą wszystkich przedsiębiorstw – i tych największych, i firm zatrudniających kilka osób.

 

Co pozwoli zapewnić pracownikom zachowanie miejsc pracy i ułatwi przedsiębiorcom utrzymanie się na rynku? Na pewno wprowadzenie elastycznego czasu pracy i wydłużenie okresu rozliczeniowego. Czas pracy może wynosić od sześciu do 10 godzin dziennie. Okres rozliczeniowy czasu pracy został wydłużony z czterech miesięcy do roku. Te zmiany spowodują, że dodatek za ewentualną pracę w godzinach nadliczbowych otrzymamy o wiele później, na koniec okresu obliczeniowego, który uległ znacznemu wydłużeniu. Zmianie uległy też przepisy dotyczące określenia doby pracowniczej – w zależności od potrzeb firmy pracę możemy rozpoczynać i kończyć w różnych godzinach i z tego tytułu nie przysługuje nam wynagrodzenie za nadgodziny.

 

Przedsiębiorca ma także możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzeń. Przedsiębiorca zmuszony do obniżenia wymiaru czasu pracy do pół etatu i proporcjonalnie wynagrodzenia może wystąpić o dopłaty do pensji dla osób zatrudnionych w firmie. Przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie w maksymalnej wysokości 402,50 zł miesięcznie na jednego pracownika. Na zmniejszenie wymiaru czasu pracy i obniżenie wynagrodzenia potrzebna jest zgoda pracownika.

 

Kolejną możliwością jest objęcie pracowników przestojem ekonomicznym. W tym przypadku przedsiębiorca również może wystąpić o dofinansowanie wynagrodzeń. Może otrzymać pieniądze na wypłatę postojowego w wysokości 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych, czyli 575 zł. Pozostałą część wynagrodzenia, do wysokości minimalnej pensji, wypłaca pracodawca.

 

W okresie zmniejszenia wymiaru czasu pracy lub przestoju ekonomicznego pracodawca może skierować pracowników na szkolenia lub studia podyplomowe uzasadnione potrzebami firmy. W tym przypadku może skorzystać z dopłat z Funduszu Pracy. Dokształcającym się pracownikom przysługuje stypendium w wysokości 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych.

 

Dotychczas trzecia umowa na czas określony, podpisywana z tym samym pracownikiem, automatycznie stawała się umową na czas nieokreślony. Obecnie pracodawca może zawierać dowolną liczbę umów na czas określony (z tym samym pracownikiem), jednak zatrudnianie pracownika na tej zasadzie nie może przekraczać ogółem 24 miesięcy. Po 24 miesiącach pracodawca musi podpisać z pracownikiem umowę na czas nieokreślony.

 

Przepisy antykryzysowe będą obowiązywały do końca 2011 r. W skład pakietu antykryzysowego weszły również ustawy o dopłatach do kredytów mieszkaniowych dla osób, które utraciły pracę, o gwarancji wypłacalności depozytów do 50 tys. euro (zmiana ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym) i wprowadzeniu wyższej ulgi inwestycyjnej dla nowo zakładanych firm.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu