By kryzys przeszedł łagodnie
|
autor:
(TB)
|
|
|
Światowy kryzys gospodarczy nie ominął naszego kraju. Wzrasta liczba bezrobotnych, upadają firmy. Przyjęty przez rząd pakiet antykryzysowy ma ułatwić pracodawcom i pracownikom przetrwanie tego trudnego okresu.
Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorstw, która weszła w życie w końcu sierpnia, zmienia niektóre przepisy kodeksu pracy. Zmiany dotyczą czasu pracy, dopłaty do pensji i tzw. postojowego, dofinansowania szkoleń i studiów oraz liczby umów o pracę na czas określony. Przyjęte zmiany dotyczą wszystkich przedsiębiorstw – i tych największych, i firm zatrudniających kilka osób.
Co pozwoli zapewnić pracownikom zachowanie miejsc pracy i ułatwi przedsiębiorcom utrzymanie się na rynku? Na pewno wprowadzenie elastycznego czasu pracy i wydłużenie okresu rozliczeniowego. Czas pracy może wynosić od sześciu do 10 godzin dziennie. Okres rozliczeniowy czasu pracy został wydłużony z czterech miesięcy do roku. Te zmiany spowodują, że dodatek za ewentualną pracę w godzinach nadliczbowych otrzymamy o wiele później, na koniec okresu obliczeniowego, który uległ znacznemu wydłużeniu. Zmianie uległy też przepisy dotyczące określenia doby pracowniczej – w zależności od potrzeb firmy pracę możemy rozpoczynać i kończyć w różnych godzinach i z tego tytułu nie przysługuje nam wynagrodzenie za nadgodziny.
Przedsiębiorca ma także możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzeń. Przedsiębiorca zmuszony do obniżenia wymiaru czasu pracy do pół etatu i proporcjonalnie wynagrodzenia może wystąpić o dopłaty do pensji dla osób zatrudnionych w firmie. Przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie w maksymalnej wysokości 402,50 zł miesięcznie na jednego pracownika. Na zmniejszenie wymiaru czasu pracy i obniżenie wynagrodzenia potrzebna jest zgoda pracownika.
Kolejną możliwością jest objęcie pracowników przestojem ekonomicznym. W tym przypadku przedsiębiorca również może wystąpić o dofinansowanie wynagrodzeń. Może otrzymać pieniądze na wypłatę postojowego w wysokości 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych, czyli 575 zł. Pozostałą część wynagrodzenia, do wysokości minimalnej pensji, wypłaca pracodawca.
W okresie zmniejszenia wymiaru czasu pracy lub przestoju ekonomicznego pracodawca może skierować pracowników na szkolenia lub studia podyplomowe uzasadnione potrzebami firmy. W tym przypadku może skorzystać z dopłat z Funduszu Pracy. Dokształcającym się pracownikom przysługuje stypendium w wysokości 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych.
Dotychczas trzecia umowa na czas określony, podpisywana z tym samym pracownikiem, automatycznie stawała się umową na czas nieokreślony. Obecnie pracodawca może zawierać dowolną liczbę umów na czas określony (z tym samym pracownikiem), jednak zatrudnianie pracownika na tej zasadzie nie może przekraczać ogółem 24 miesięcy. Po 24 miesiącach pracodawca musi podpisać z pracownikiem umowę na czas nieokreślony.
Przepisy antykryzysowe będą obowiązywały do końca 2011 r. W skład pakietu antykryzysowego weszły również ustawy o dopłatach do kredytów mieszkaniowych dla osób, które utraciły pracę, o gwarancji wypłacalności depozytów do 50 tys. euro (zmiana ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym) i wprowadzeniu wyższej ulgi inwestycyjnej dla nowo zakładanych firm.
|