Partnerzy pilnie poszukiwani
|
autor:
GRAŻYNA MATUSIK- -TOMASZEWSKA
|
|
|
Rozbudowa Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krakowie, budowa parkingu wielopoziomowego w Płocku i rewitalizacja terenów przydworcowych w Sopocie – to trzy przedsięwzięcia realizowane w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego, które zostały nagrodzone w tegorocznej, trzeciej już, edycji konkursu Dobre Praktyki PPP. Nagrodę specjalną przyznano projektowi „Rozwiązanie problemu obowiązku zapewnienia socjalnych lokali mieszkalnych w Rudzie Śląskiej poprzez budowę takich lokali w formule PPP”.
Do tegorocznego konkursu samorządy polskich miast zgłosiły 22 projekty. Jury oceniało jakość przygotowania projektów i realną możliwość realizacji przedsięwzięcia we współpracy z partnerem prywatnym. Niższy od planowanego poziom dochodów skłonił władze wielu gmin do szukania nowych rozwiązań, zapewniających finansowanie inwestycji bez zwiększania zadłużenia. Samorządy polskich miast coraz chętniej korzystają z PPP przy realizacji inwestycji – mieszkania komunalne, przychodnie lekarskie i szpitale, parkingi, inwestycje wodno-kanalizacyjne i budowa obiektów sportowo-rekreacyjnych to przedsięwzięcia najczęściej realizowane w ramach partnerstwa. Dla wielu miast budowa parku wodnego, czy rozbudowa bazy turystyczno- hotelarskiej pozostałyby w sferze marzeń, gdyby nie możliwość prowadzenia tych inwestycji w partnerstwie.
Jednak władze naszej gminy z uporem godnym lepszej spraw nie podejmują prób realizowania inwestycji w tak korzystnej formie. Zachowawcze podejście naszego samorządu powoduje, że nie mamy przychodni lekarskiej spełniającej obowiązujące standardy, nie mamy własnej oczyszczalni ścieków, nie powstał żaden obiekt służący rozwojowi funkcji turystyczno-rekreacyjnej Konstancina, czy centralny parking dla odwiedzających nasze miasto. Jak widać na przykładzie nagrodzonego projektu, problem potrzebnej liczby mieszkań komunalnych też można szybko rozwiązać, budując je w partnerstwie. Stoimy w miejscu, a to znaczy, że się cofamy, bo inni idą do przodu. Wystarczy porównać to, co zrobiono, a raczej czego nie zrobiono w naszej gminie ze zrealizowanymi inwestycjami w gminie Lesznowola, która nie boi się wszelkich form współpracy i współinwestowania.
W systemie partnerstwa publiczno-prywatnego można realizować nawet tak poważne inwestycje, jak budowy dróg
|