Pilnujcie władzy
|
autor:
T. U. BYLEC
|
|
|
Na początek oczywista oczywistość: gmina to terytorialna wspólnota samorządowa jej mieszkańców, której funkcjonowanie opiera się na ustawie o samorządzie gminnym. Wszyscy mieszkańcy mogą podejmować decyzje tylko w głosowaniu podczas wyborów i w przypadku referendum lokalnego. Na co dzień decyzji ważnych dla naszej społeczności nie możemy podejmować wszyscy – czynią to nasi przedstawiciele, radni. Ale mieszkańcy maja prawo do kontroli nad podejmowanymi przez radnych decyzjami. Praw mamy znacznie więcej, chociaż władze samorządowe przychylnym okiem patrzą tylko na jedno: wystarczy, że oddamy na nich swój głos. Przede wszystkim mamy wynikające z naczelnej zasady działania władzy publicznej, zasady jawności życia publicznego, prawo do informacji o działaniach władz samorządowych. Niestety, to prawo jest w naszej gminie znacznie okrojone.
Na przykład tak: zgodnie z prawem, w Biuletynie Informacji Publicznej zamieszczane są ogłoszenia o kolejnych sesjach rady miejskiej, podany jest porządek obrad, który jednak nic nie mówi o tym, czego dany punkt dotyczy. W porządku obrad ostatniej, październikowej sesji czytamy: „XI. Podjęcie uchwał w sprawie: (….) 6. wyrażenia zgody na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności znajdującego się na nim budynku oraz ustanowienia służebności”. Oczywiście projekty uchwał nie są załączane w BIP. Bądź teraz człowieku mądry i domyśl się, czy to czasem nie dotyczy nieruchomości sąsiadującej z twoją.
Realizując swoje prawo do informacji, powinniśmy mieć możliwość dostępu do dokumentów związanych z wykonywaniem zadań publicznych (protokołów posiedzeń rady miejskiej i jej komisji, dokumentów dotyczących przetargów, sprawozdań z wykonania budżetu, i mnóstwa innych). Tyle teoria. W praktyce, po rozstrzygnięciu przetargu, z BIP znikają Specyfikacje Istotnych Warunków Zamówienia, a sprawozdania z wykonania budżetu są tak sporządzane, że nawet radni nie są w stanie ich zrozumieć. Oczywiście w każdej sprawie możemy złożyć wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Złożyć możemy, podobno niektórzy nawet otrzymują odpowiedź.
|