Nowe przepisy dotyczące hipotek
|
autor:
(R)
|
|
|
20 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowe przepisy mają usprawnić instytucję zabezpieczenia hipotecznego i zlikwidują podział hipotek na zwykłe i kaucyjne.
Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości, a także na wybranych prawach (własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego współdzielni mieszkaniowej). Hipoteka służy zabezpieczeniu wierzytelności. Dzięki niej wierzyciel, np. bank, który udzielił kredytu mieszkaniowego, może dochodzić od kredytobiorcy spłaty zadłużenia z nieruchomości kupionej z tego kredytu.
Do najważniejszych zmian w przepisach należy odstąpienie od podziału hipoteki na zwykłą i kaucyjną. Zgodnie z nowymi przepisami, będzie jeden rodzaj hipoteki, oparty na dotychczasowych rozwiązaniach dotyczących hipoteki kaucyjnej. Będzie ona zabezpieczała wierzytelność wraz z odsetkami oraz tzw. świadczenia uboczne (np. koszty postępowania sądowego lub inne koszty wymienione w dokumencie będącym podstawą wpisu hipoteki do księgi wieczystej). Obecnie wierzytelności są zabezpieczane zwykle dwiema hipotekami – zwykłą (zabezpieczała sumę kredytu) i kaucyjną (zabezpieczała odsetki od kredytu).
Nowe przepisy pozwolą na to, że kredytobiorca będzie mógł ustanowić jedną hipotekę – zarówno na główną sumę kredytu, jak i na odsetki. Nie będzie musiał składać do sądu dwóch wniosków o założenie hipoteki i dwukrotnie za nią płacić.
Wprowadzona zostaje również możliwość zastąpienia wierzytelności zabezpieczonej hipoteką inną wierzytelnością, podwarunkiem, że będzie to wierzytelność tego samego wierzyciela.
|