Choroby przenoszone przez kleszcze
   

Borelioza


Nazywana jest także krÄ™tkowicÄ… kleszczowÄ… lub chorobÄ… z Lyme (pierwszy raz wykryto jÄ… w miejscowoÅ›ci Old Lyme na pograniczu USA i Kanady).W poczÄ…tkowym okresie choroby w miejscu ukÄ…szenia pojawia siÄ™ krostka, która z czasem zmienia swój ksztaÅ‚t, przybierajÄ…c postać czerwonego pierÅ›cienia, który nastÄ™pnie rozprzestrzenia siÄ™. Jest to tzw. rumieÅ„ wÄ™drujÄ…cy. Nieleczony może utrzymywać siÄ™ nawet 3–4 tygodnie.TowarzyszÄ… mu objawy grypopodobne, stany podgorÄ…czkowe, apatia, brak apetytu. RozwijajÄ…ca siÄ™ choroba prowadzi do zaburzeÅ„ neurologicznych, objawiajÄ…cych siÄ™ m.in. porażeniami nerwu twarzowego, oraz porażeniem i opadniÄ™ciem żuchwy.W przebiegu choroby może dojść do zaatakowania stawów kolanowych i Å‚okciowych. PogÅ‚Ä™biajÄ…ca siÄ™ borelioza daje obraz niedow Å‚adów, paraliżu, Å›lepoty. JeÅ›li choroba przybierze formÄ™ narzÄ…dowÄ…, dominować mogÄ… objawy ze strony zaatakowanych narzÄ…dów: wÄ…troby, nerek itp.W przypadku ukÄ…szenia przez kleszcza i wystÄ…pienia rumienia wÄ™drujÄ…cego konieczne jest udanie siÄ™ do lekarza. Kleszczowe zapalenie mózgu Wirusowa choroba centralnego ukÅ‚adu nerwowego. Pierwsze objawy wystÄ™pujÄ… po 7–14 dniach od zakażenia. SÄ… to: gorÄ…czka, bóle stawów, uczucie rozbicia,mdÅ‚oÅ›ci, niekiedy wysypka.U wielu osób choroba przebiega Å‚agodnie i może jÄ… potwierdzić tylko badanie wirusologiczne. Po pierwszej fazie objawów nastÄ™puje poprawa samopoczucia. Po kilku dniach pojawiajÄ… siÄ™ jednak objawy drugiej fazy choroby: bóle gÅ‚owy, nudnoÅ›ci,wymioty, gorÄ…czka, utrata przytomnoÅ›ci i objawy neurologiczne. Leczenie tylko objawowe.


Porażenie pokleszczowe

 

Choroba ludzi, psów i kotów.WywoÅ‚ywana na skutek ukÄ…szeÅ„ kleszczy (wszystkie rodzaje kleszczy wystÄ™- pujÄ…ce w Polsce) i wprowadzenia do organizmu produkowanych przez te owady toksyn. Objawy zależne sÄ… od rodzaju porażonych nerwów, np.: trudnoÅ›ci w poruszaniu, poÅ‚ykaniu, kulawizny.

 

 

 

Babeszjoza (piroplazmoza)

 

Atakuje tylko zwierzÄ™ta. Za wystÄ™powanie tej choroby odpowiedzialny jest pierwotniak babesia canis. SsÄ…cy kleszcz wprowadza do krwioobiegu zwierzÄ™cia chorobotwórcze pierwotniaki, które atakujÄ… erytrocyty (krwinki czerwone). PrzenikajÄ… do ich wnÄ™trza i rozpoczynajÄ… rozmnażanie.NapÄ™czniaÅ‚y od rozmnażajÄ…cych siÄ™ pierwotniaków erytrocyt ulega rozerwaniu, zaÅ› pasożyt atakuje nastÄ™pne krwinki. Dochodzi do reakcji Å‚aÅ„cuchowej prowadzÄ…cej do zniszczenia wiÄ™kszoÅ›ci krwinek czerwonych i w konsekwencji do kraÅ„cowej anemii. ZwierzÄ™ chorujÄ…ce na babeszjozÄ™ jest apatyczne, nie chce jeść, ma wymioty i biegunkÄ™, problemy z oddawaniem moczu oraz niewydolność krążeniowÄ… i oddechowÄ…. Zbyt późno zauważona lub nieleczona babeszjoza może prowadzić do Å›mierci zwierzÄ™cia w ciÄ…gu kilku dni od zaka- żenia. Leczenie przyczynowe i objawowe.

 

Hepatozoonoza

 

Choroba psów i kotów. Do zakażenia dochodzi w wyniku zjedzenia kleszcza (wszystkie rodzaje kleszczy wystÄ™pujÄ…ce w Polsce) przez próbujÄ…ce je wyskubać zwierzÄ™ta. Objawy nietypowe: gÅ‚ównie gorÄ…czka oraz objawy ze strony nerek. Choroba ma charakter nawrotowy.


Ehrlichioza

 

Choroba psów przenoszona przez kleszcza rhipicephalus sanguineus. Okres wylÄ™gania jest zmienny i waha siÄ™ od kilku dni do wielu tygodni. Zróżnicowane objawy kliniczne. Niektóre psy pozostajÄ… jedynie nosicielami bezobjawowymi, u innych stwierdza siÄ™ gorÄ…czkÄ™, obrzÄ™k koÅ„czyn i moszny, niechęć do poruszania siÄ™, wybroczyny na bÅ‚onach Å›luzowych.

   
Drukuj