JESTEÅšMY ZDETERMINOWANI autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

Woda to życie. Woda jest cieczą bezbarwną, bez smaku i zapachu. Na pewno nie w Parceli.

 

WodociÄ…g w ParceliW Parceli woda ma specyficzny smak i zapach i zawiera różnego rodzaju zanieczyszczenia, szkodliwe dla zmuszonych do korzystania z niej.

 

Ostatnie badania wody wykonane przez WojewódzkÄ… StacjÄ™ Sanitarno-EpidemiologicznÄ… w Warszawie wykazaÅ‚y zanieczyszczenia bakteriologiczne i chemiczne. Badania, za ok. 300 zÅ‚ każde, wykonane zostaÅ‚y na zlecenie i koszt mieszkaÅ„ców. Choć do zadaÅ„ wÅ‚asnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie zaopatrzenia w wodÄ™ do spożycia, wÅ‚adze gminy nie poczuwajÄ… siÄ™ ani do zapewnienia mieszkaÅ„com bezpiecznej dla zdrowia wody, ani do systematycznego badania cieczy, która pÅ‚ynie z kranów w Parceli.

 

Z lokalnych ujęć przy ul. BaczyÅ„skiego 3 i 25 pobrano próbki do badaÅ„. Laboranci sanepidu stwierdzili w jednej z nich obecność enterokoków (paciorkowców kaÅ‚owych) w iloÅ›ci szeÅ›ciu jednostek tworzÄ…cych kolonie (JTK) bakterii, których w wodzie pitnej nie powinno być (dopuszczalna zawartość – 0). W drugiej stwierdzono 927 μg/l (mikrogramów na litr) manganu (dopuszczalna zawartość – 50 μg/l, przekroczona ponad 18 razy) oraz 4 280 μg/l żelaza (dopuszczalna zawartość – 200 μg/l, przekroczona ponad 21 razy).

 

Stężenie amoniaku w badanych próbkach osiÄ…gnęło granice dopuszczalnoÅ›ci, co wskazuje na możliwość przenikniÄ™cia do wody zanieczyszczeÅ„ z pól Rolniczego ZakÅ‚adu DoÅ›wiadczalnego Wilanów- Obory. – Obecność enterokoków potwierdza wystÄ™powanie w wodzie Å›wieżych zanieczyszczeÅ„ kaÅ‚em zwierzÄ™cym, ludzkim lub Å›ciekami z ferm hodowlanych – poinformowano nas w sanepidzie. A warto dodać, że obydwie próbki zostaÅ‚y pobrane daleko od pól RZD. – Ciekawe, jaki koktajl pijÄ… korzystajÄ…cy z ujęć wody w pobliżu zakÅ‚adu – pytajÄ… mieszkaÅ„cy.

 

– Naukowcy kanadyjscy, po przebadaniu grupy dzieci w wieku 6–13 lat, spożywajÄ…cych wodÄ™ zawierajÄ…cÄ… wysokie stężenie manganu, stwierdzili, że Å›redni iloraz inteligencji dzieci, które piÅ‚y wodÄ™ zawierajÄ…cÄ… duże iloÅ›ci manganu (Å›rednio 216 μg/l) byÅ‚ o sześć punktów niższy od przeciÄ™tnego IQ rówieÅ›ników pijÄ…cych wodÄ™ z niewielkimi iloÅ›ciami tego pierwiastka. U nas manganu jest jeszcze cztery razy wiÄ™cej – denerwuje siÄ™ matka dwójki dzieci.

 

WÅ‚adze gminy nie poczuwajÄ… siÄ™ ani do zapewnienia mieszkaÅ„com bezpiecznej dla zdrowia wody, ani do systematycznego badania cieczy, która pÅ‚ynie z kranów w Parceli

 

O czystÄ… wodÄ™ mieszkaÅ„cy Parceli walczÄ… od wielu lat. Przez ostatnich sześć czekali na projekt, budowÄ™ sieci wodno-kanalizacyjnej soÅ‚ectwa i podÅ‚Ä…czenie do niej. Dwa miesiÄ…ce temu dowiedzieli siÄ™, że to, co firma dostarczyÅ‚a „stanowi zaledwie przymiarkÄ™ do opracowania dokumentacji, zawiera ledwie wstÄ™pne wyniki obliczeÅ„, bardzo czÄ™sto niepowiÄ…zane ze sobÄ…”. WÅ‚adze gminy przez sześć lat nie zainteresowaÅ‚y siÄ™ stanem realizacji umowy z firmÄ… Ingenieurbüro Vössing Lepro. Projektu nie ma, ale gmina zapÅ‚aciÅ‚a firmie 66 tys. zÅ‚ i – jak poinformowaÅ‚ burmistrz – rozwiÄ…zaÅ‚a umowÄ™ bez wzajemnych roszczeÅ„.

 

Podczas ostatnio przeprowadzonych rozmów w urzÄ™dzie gminy, mieszkaÅ„cy Parceli dowiedzieli siÄ™, że projekt zostanie sporzÄ…dzony w 2013 r., prawdopodobny termin rozpoczÄ™cia inwestycji to 2014 r., a jej zakoÅ„czenie – 2015 lub 2016 r. OczywiÅ›cie jeżeli gmina znajdzie pieniÄ…dze na budowÄ™ sieci wodociÄ…gowo-kanalizacyjnej.

 

W badanych próbkach laboranci znaleźli: paciorkowce kaÅ‚owe, mangan w iloÅ›ci przekraczajÄ…cej dopuszczalnÄ… normÄ™ ponad 18 razy i żelazo 21 razy przekraczajÄ…ce normÄ™

 

– O planach budowy wodociÄ…gu w Parceli dowiedziaÅ‚em siÄ™ w 1998 r., czyli 14 lat temu. Wtedy w UrzÄ™dzie Miasta i Gminy poinformowano mnie, że zasiedlenie domu, który zamierzaÅ‚em budować bÄ™dzie możliwe po zwodociÄ…gowaniu i skanalizowaniu soÅ‚ectwa, „ale w dwa lata to i pan i my zdążymy” – mówi soÅ‚tys Parceli Robert Bryzek.

 

MieszkaÅ„cy soÅ‚ectwa nie kryjÄ… swojego rozgoryczenia. – SzeÅ›ciu straconych lat nikt nam nie zwróci – mówi jeden z nich. – Co byÅ‚o, to byÅ‚o, teraz trzeba to naprawić. Nasz soÅ‚tys wystÄ™powaÅ‚ z wnioskiem o jak najszybszÄ… budowÄ™ choćby samego wodociÄ…gu, ale dowiedzieliÅ›my siÄ™ z odpowiedzi burmistrza, że ze wzglÄ™dów ekonomicznych i technicznych niezasadne jest oddzielne zlecanie opracowania dokumentacji projektowej budowy sieci wodociÄ…gowej i kanalizacyjnej dla tego samego terenu, a co za tym idzie jej oddzielnej realizacji. Burmistrz dodaÅ‚ w piÅ›mie, że gmina zobowiÄ…zana jest do wydatkowania Å›rodków publicznych w sposób celowy i oszczÄ™dny. Ciekaw jestem, czy zapÅ‚acenie firmie za niezrobienie projektu byÅ‚o celowe, czy oszczÄ™dne – zastanawia siÄ™.

 

Burmistrz twierdzi, że gmina zobowiÄ…zana jest do wydawania Å›rodków publicznych w sposób celowy i oszczÄ™dny. Czy zapÅ‚acenie firmie za niezrobienie projektu byÅ‚o celowe, czy oszczÄ™dne?

 

– Zadziwia mnie beztroska naszych wÅ‚adz. ZnajÄ… wyniki badaÅ„ i nie przystÄ™pujÄ… natychmiast do budowy wodociÄ…gu? Ze spokojnym sumieniem bÄ™dÄ… dalej wydawać pieniÄ…dze na kwiatki i Å‚aweczki w parku? A potem na remont sfuszerowanego amfiteatru i Hugonówki? ChcÄ… mieć na sumieniu nasze zdrowie? – pyta jego sÄ…siad. – I jak zwykle nie ma odpowiedzialnych za taki stan rzeczy. Na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Ochrony Åšrodowiska (14 marca – red.) pytaliÅ›my, kto w urzÄ™dzie miasta odpowiada za niedopilnowanie projektanta, za zmarnowane sześć lat. Kierownik WydziaÅ‚u Inwestycji UMiG powiedziaÅ‚, że urzÄ™dnicy gminni. Czyli kto? Może wÅ‚aÅ›nie kierownik WydziaÅ‚u Inwestycji? – dodaje.

 

– Gdzie przez ten czas byÅ‚ jeden i drugi burmistrz i rada miejska? Dlaczego nikt nie zainteresowaÅ‚ siÄ™ po trzech czy czterech latach, co zrobiÅ‚ projektant? Przecież obecny burmistrz byÅ‚ radnym w poprzedniej kadencji, w tym ponad dwa lata przewodniczÄ…cym rady. Chyba wiedziaÅ‚, jak siÄ™ sprawy majÄ…, bo w programie wyborczym jako jedno z zadaÅ„ do zrealizowania napisaÅ‚: „zapewnić bieżąca wodÄ™ i dostÄ™p do sieci kanalizacyjnej mieszkaÅ„com wszystkich soÅ‚ectw”. A teraz obiecuje nam wodociÄ…g w 2016 r., dwa lata po zakoÅ„czeniu kadencji – denerwuje siÄ™ mieszkanka ul. BaczyÅ„skiego.

 

SpoÅ‚eczność Parceli nie daje za wygranÄ…. SoÅ‚tys Robert Bryzek z determinacjÄ… zabiega o jak najszybszÄ… budowÄ™ wodociÄ…gu – kieruje do rady miejskiej i do burmistrza kolejne pisma i wnioski, nagÅ‚aÅ›nia problem mieszkaÅ„ców w mediach – zaprosiÅ‚ do Parceli ekipÄ™ telewizyjnÄ…. Radny Andrzej Kafara, mieszkaniec soÅ‚ectwa, na ostatniej sesji rady miejskiej wniósÅ‚ interpelacjÄ™ dotyczÄ…cÄ… wyjaÅ›nienia wszystkich dziaÅ‚aÅ„ podejmowanych przez wÅ‚adze gminy w kwestii przygotowania i realizacji budowy sieci wodno-kanalizacyjnej oraz ustalenia osób odpowiedzialnych za istniejÄ…cy stan. W najbliższym czasie sprawÄ… zajmie siÄ™ Komisja Rewizyjna rady.

 

– BÄ™dziemy walczyć do skutku – deklarujÄ… mieszkaÅ„cy. - Woda symbolizuje życie, pÅ‚odność i oczyszczenie. Nasza woda, zanieczyszczona bakteriologicznie i chemicznie, wywoÅ‚uje ciężkie choroby i skraca życie nasze i naszych dzieci. Mamy o co walczyć.

 

 

 

Jaki wpływ na zdrowie ludzi ma spożywanie zanieczyszczonej wody?

 

• Paciorkowce kaÅ‚owe to bakterie chorobotwórcze, które po spożyciu mogÄ… powodować m. in. bóle brzucha, wymioty i biegunki.

• Nadmiar manganu powoduje uszkodzenie Å›cian naczyÅ„ wÅ‚osowatych ukÅ‚adu krwionoÅ›nego, podrażnia oÅ›rodkowy ukÅ‚ad nerwowy i wywoÅ‚uje marskość wÄ…troby.

• Nadmiar żelaza wywoÅ‚uje u ludzi chorobÄ™ Kashin-Becka, która charakteryzuje siÄ™ zmianami kostno-stawowymi i zaburzeniami wzrostu oraz powoduje uszkodzenia Å›cian naczyÅ„ wÅ‚osowatych ukÅ‚adu krwionoÅ›nego.

 

   
Drukuj