WIĘCEJ KONCESJI NA ALKOHOL autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

13 radnych poparÅ‚o uchwaÅ‚Ä™, skutkiem której liczba punktów sprzedaży wysokoprocentowego alkoholu w naszej gminie zwiÄ™kszy siÄ™ o blisko 20 proc.

 

Alkohol

 

Wniosek o zwiÄ™kszenie liczby punktów sprzedaży, w których można kupić produkty zawierajÄ…ce powyżej 4,5 proc. alkoholu (z wyjÄ…tkiem piwa), zgÅ‚osiÅ‚a Komisja Uzdrowiskowa, Zdrowia i Opieki SpoÅ‚ecznej Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny.

 

PrzewodniczÄ…cy komisji Marek SkowroÅ„ski i tym razem byÅ‚ za, a nawet przeciw – najpierw byÅ‚ inicjatorem uchwaÅ‚y, ale w gÅ‚osowaniu wstrzymaÅ‚ siÄ™ od gÅ‚osu.

 

W trakcie dyskusji nad uchwaÅ‚Ä… koronnym argumentem jej zwolenników byÅ‚o zwiÄ™kszenie wpÅ‚ywów do budżetu z tytuÅ‚u opÅ‚aty za koncesjÄ™ na sprzedaż alkoholu. Dotychczas rocznie wpÅ‚ywaÅ‚o do budżetu 464 tys. zÅ‚, które przeznaczane byÅ‚y na program zapobiegania alkoholizmowi i innym uzależnieniom.

 

– Skoro zwiÄ™kszeniu liczby punktów sprzedaży przyÅ›wieca tak szczytny cel, to dajmy koncesjÄ™ wszystkim sklepom. Jeszcze wiÄ™cej pieniÄ™dzy wpÅ‚ynie do gminnej kasy: zbudujemy wiÄ™cej boisk sportowych, Å›wietlic Å›rodowiskowych, basen, kino i mÅ‚odzież sama wybierze, czy woli spÄ™dzać czas pod budkÄ… z piwem, czy na boisku – proponuje nasz czytelnik.

 

Straty gospodarcze przewyższają dochody ze sprzedaży alkoholu o ok. 50 mld zł

 

Czy radni nie znajÄ… statystyk? W skali kraju straty gospodarcze przewyższajÄ… dochody ze sprzedaży alkoholu o ok. 50 mld zÅ‚. I to tylko te Å‚atwo policzalne: koszty leczenia i utrzymania osób uzależnionych od alkoholu, kalekich dzieci, których kalectwo wiąże siÄ™ z alkoholizmem rodziców, wypadków przy pracy, obniżenia wydajnoÅ›ci pracy, niszczenia przez osoby bÄ™dÄ…ce pod wpÅ‚ywem alkoholu urzÄ…dzeÅ„ publicznych itp. Na leczenia odwykowe Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza okoÅ‚o 300 mln zÅ‚ rocznie, a na leczenie chorób zwiÄ…zanych z nadużywaniem alkoholu – ponad 1,8 mld zÅ‚.

 

A przecież szkody zdrowotne, spoÅ‚eczne i ekonomiczne nie zawsze Å‚atwo policzyć. Konsekwencje naÅ‚ogowego spożywania alkoholu dotykajÄ… nie tylko pijÄ…cych – również czÅ‚onków ich rodzin i Å›rodowisko, w którym funkcjonujÄ…: sÄ…siadów, kolegów z pracy.

 

Co ciekawe, na lutowej sesji rady miejskiej uchwalony zostaÅ‚ Gminny Program Profilaktyki i RozwiÄ…zywania Problemów Alkoholowych i PrzeciwdziaÅ‚ania Narkomanii na rok 2012, w którym zapisano, że w Konstancinie funkcjonuje 55 punktów sprzedaży alkoholu. Na nastÄ™pnej sesji, w marcu, zwiÄ™kszono tÄ™ liczbÄ™ do 65 punktów.

 

– DostÄ™p do alkoholu jest tak powszechny, że nie ma potrzeby go zwiÄ™kszać i rozpijać spoÅ‚eczeÅ„stwa. JesteÅ›my gminÄ… uzdrowiskowÄ… i choćby to zobowiÄ…zuje nas do ograniczania spożycia alkoholu – mówiÅ‚a Jadwiga Magdziarz, wiceprzewodniczÄ…ca rady miejskiej.

 

– ZmniejszajÄ…c liczbÄ™ punktów sprzedaży nie ograniczymy spożycia. OdmawiajÄ…c wydania koncesji przedsiÄ™biorcom bÄ™dziemy dyskryminować tych, którzy chcÄ… otworzyć dziaÅ‚alność, faworyzujÄ…c tych, którzy już zdążyli otworzyć sklepy czy restauracje – argumentowaÅ‚ Andrzej CieÅ›lawski, przewodniczÄ…cy rady miejskiej.

 

Czyżby autorzy „Narodowego programu profilaktyki i rozwiÄ…zywania problemów alkoholowych na lata 2011-2015”, przyjÄ™tego przez RadÄ™ Ministrów 22 marca 2011 r., byli w bÅ‚Ä™dzie twierdzÄ…c, że poza dostÄ™pnoÅ›ciÄ… ekonomicznÄ…, ważnym czynnikiem wpÅ‚ywajÄ…cym na wysokość spożycia alkoholu jest wiÄ™ksza fizyczna możliwość jego nabycia, czyli wiÄ™ksza liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych.

 

W Konstancinie nikt jednak nie mówi o zmniejszaniu, tylko o nie zwiÄ™kszaniu dostÄ™pnoÅ›ci do alkoholu. Dotychczas w gminie funkcjonuje 55 punktów sprzedaży detalicznej i 24 restauracje. Jeden punkt sprzedaży przypada na ok. 300 mieszkaÅ„ców. PaÅ„stwowa Agencja RozwiÄ…zywania Problemów Alkoholowych rekomenduje jeden punkt sprzedaży napojów alkoholowych na 1 500 mieszkaÅ„ców. Limit koncesji ustalony zostaÅ‚ w naszej gminie blisko pięć lat temu. W ciÄ…gu tych lat liczba mieszkaÅ„ców nie zwiÄ™kszyÅ‚a siÄ™ o 20 proc., zatem zwiÄ™kszanie liczby punktów sprzedaży jest nieuzasadnione. Alkohol można kupić o każdej porze dnia i nocy nie tylko w sklepach, ale także na stacji benzynowej.

 

UchwaÅ‚Ä… oburzeni sÄ… mieszkaÅ„cy. „To skandal, że z takim wnioskiem wystÄ™puje komisja zdrowia”, „może i trzeba wydać koncesje nowym sprzedawcom, ale na pewno trzeba odebrać tym, którzy już je majÄ…, a sprzedajÄ… alkohol niepeÅ‚noletnim”, „dobrze by byÅ‚o gdyby straż miejska zaczęła reagować, kiedy amatorzy mocniejszych napitków pijÄ… tuż obok jej siedziby, przy oczku wodnym na Grapie” – to najczęściej powtarzajÄ…ce siÄ™ opinie naszych czytelników.

 

Wydawać by siÄ™ mogÅ‚o, że dla wÅ‚aÅ›cicieli sklepów sprzedajÄ…cych alkohol i wÅ‚aÅ›cicieli lokali gastronomicznych istotnym argumentem powstrzymujÄ…cym od sprzedawania bÄ…dź podawania alkoholu osobom niepeÅ‚noletnimjest groźba utraty zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Kto jednak sÅ‚yszaÅ‚ o takim przypadku u nas? ObowiÄ…zujÄ…cy zakaz sprzedaży alkoholu dzieciom i mÅ‚odzieży do lat 18 nagminnie nie jest respektowany. CzÄ™sto trudno okreÅ›lić, czy mÅ‚ody czÅ‚owiek ma 17 czy 18 lat, ale do rzadkoÅ›ci należy legitymowanie mÅ‚odych osób przy sprzedaży napojów alkoholowych.

 

Na leczenia odwykowe Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza okoÅ‚o 300 mln zÅ‚ rocznie, a na leczenie chorób zwiÄ…zanych z nadużywaniem alkoholu – ponad 1,8 mld zÅ‚

 

– 1 maja duże sieciowe sklepy byÅ‚y w Konstancinie zamkniÄ™te – mówi MaÅ‚gorzata M. – ZabrakÅ‚o mi majonezu, przydaÅ‚by siÄ™ też kurczak z rożna. PoszÅ‚am do prywatnego sklepiku przy ul. Warszawskiej. W dÅ‚ugiej kolejce nikt nie staÅ‚ po majonez lub po kurczaka. ByÅ‚am jedynÄ… kobietÄ… w sklepie – reszta klientów kupowaÅ‚a piwo lub inne alkohole. Przede mnÄ… staÅ‚ mÅ‚ody,wysoki mężczyzna, widziaÅ‚am tylko jego plecy. ZainteresowaÅ‚am siÄ™ dopiero, kiedy cienkim gÅ‚osem poprosiÅ‚ o piwo: 12 Królewskich i jednego Foxa. Ekspedientka zapytaÅ‚a, czy jest z nim ktoÅ› dorosÅ‚y. MÅ‚ody czÅ‚owiek odpowiedziaÅ‚, że tak, stoi tam w gÅ‚Ä™bi sklepu i z kimÅ› rozmawia. KupiÅ‚ piwo bez problemu. Przed sklepem ów dorosÅ‚y dostaÅ‚ puszkÄ™ piwa, a dwóch chÅ‚opaków w wieku ok. 16 lat, z siatkÄ… peÅ‚nÄ… butelek poszÅ‚o w kierunku Jeziorki. Nikt z kupujÄ…cych nie zareagowaÅ‚, szczerze mówiÄ…c ja też baÅ‚am siÄ™ wychylić. 10 piwoszy zakrzyczaÅ‚oby mnie. MogÅ‚am wezwać straż miejskÄ…. Przyjechaliby po póÅ‚ godzinie, mÅ‚odzi ludzie z piwem byliby daleko stÄ…d – denerwuje siÄ™ kobieta.

 

PaÅ„stwowa Agencja RozwiÄ…zywania Problemów Alkoholowych rekomenduje jeden punkt sprzedaży napojów alkoholowych na 1 500 mieszkaÅ„ców

 

Burzliwa dyskusja nad uchwaÅ‚Ä… toczy siÄ™ wÅ›ród użytkowników forum internetowego Konstancin.com. Bardziej radykalni uważajÄ…, że rada powinna uchylić kontrowersyjnÄ… uchwaÅ‚Ä™. Radny Tomasz Zymer przestrzega: „JeÅ›li jednak Rada uchyli teraz wÅ‚asnÄ… uchwaÅ‚Ä™, a jakieÅ› koncesje zostaÅ‚y już przyznane, czekajÄ… nas sprawy sÄ…dowe o prawnie nieuzasadnionÄ… utratÄ™ korzyÅ›ci przez sklepikarzy.” Nas? Mamy nadziejÄ™, że ma na myÅ›li tych, którzy gÅ‚osowali za przyjÄ™ciem uchwaÅ‚y.

 

Wielu uczestników forum zwraca uwagÄ™ na tryb podjÄ™cia uchwaÅ‚y. Bo żeby byÅ‚o wszystko jasne: uchwaÅ‚a zostaÅ‚a podjÄ™ta niezgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami – na obrady komisji merytorycznej i na posiedzenie sesji nie byli zaproszeni przedstawiciele Gminnej Komisji RozwiÄ…zywania Problemów Alkoholowych. Czyżby przewodniczÄ…cy komisji Marek SkowroÅ„ski, przez dwie kadencje sprawujÄ…cy urzÄ…d burmistrza, nie wiedziaÅ‚, jakie procedury obowiÄ…zujÄ… przy przyznawaniu koncesji na sprzedaż alkoholu?

 

Pozostali radni również nie widzieli potrzeby konsultacji swojej decyzji z przedstawicielami OÅ›rodka Pomocy SpoÅ‚ecznej, zakÅ‚adów opieki zdrowotnej, zarzÄ…dów osiedli, rad soÅ‚eckich, klubów sportowych, lokalnych stowarzyszeÅ„ i organizacji spoÅ‚ecznych i z pedagogami szkolnymi.

 

Na kolejnej sesji rady miejskiej czÅ‚onek zarzÄ…du osiedla Grapa Andrzej Zambrowicz zadaÅ‚ zebranym proste pytanie: czy wiedzÄ…, jak nazywa siÄ™ przewodniczÄ…cy Gminnej Komisji RozwiÄ…zywania Problemów Alkoholowych? OdpowiedziaÅ‚a mu cisza. Nie wiedziaÅ‚ nikt. Może nawet radni nie wiedzieli, że taka komisja istnieje?

   
Drukuj