ÅšMIERDZÄ„CA SPRAWA | autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ |
Czym pachnie uzdrowisko? Nadmorskie kurorty pachną jodem, a jedyne uzdrowisko na Mazowszu, otoczone dużymi kompleksami leśnymi, zamiast żywicą, pachnie gnojem.
Mieszkam na Grapie od szeÅ›ciu lat. CzÄ™sto zastanawiaÅ‚am siÄ™, skÄ…d bierze siÄ™ zapach gnoju w Å›rodku miasta. Ulice wokóÅ‚ sÄ… skanalizowane, nikt z moich sÄ…siadów nie ma szamba. Dopiero niedawno dowiedziaÅ‚am siÄ™, że to Rolniczy ZakÅ‚ad DoÅ›wiadczalny SzkoÅ‚y GÅ‚ównej Gospodarstwa Wiejskiego Wilanów-Obory zapewnia nam ekologiczne inhalacje gnojówkÄ… – mówi wÅ‚aÅ›cicielka domu przy ul. Poprzecznej.
Rolniczy ZakÅ‚ad DoÅ›wiadczalny Wilanów-Obory jest jednostkÄ… organizacyjnÄ… SGGW, a caÅ‚a jego powierzchnia wynosi okoÅ‚o 1 360 ha. Ponad poÅ‚owa gruntów RZD – ok. 780 ha – poÅ‚ożona jest w Oborach. Skoro fetor gnojowicy czuć nawet w mieÅ›cie, trudno dziwić siÄ™, że przeszkadza mieszkaÅ„com Obór i Parceli. W przypadku Parceli nie chodzi tylko o zapach – soÅ‚ectwo nie ma wodociÄ…gu i istnieje duże prawdopodobieÅ„stwo, że zwiÄ…zki azotu, wystÄ™pujÄ…ce w gnojowicy, przedostajÄ… siÄ™ do wód gruntowych, a w konsekwencji do studni, z których mieszkaÅ„cy czerpiÄ… wodÄ™. A to już nie sÄ… żarty. Gnojowica to pÅ‚ynna, przefermentowana mieszanina odchodów (kaÅ‚u i moczu) zwierzÄ…t gospodarskich i wody, ewentualnie z domieszkÄ… niewykorzystanych pasz, pochodzÄ…ca z obór bezÅ›cióÅ‚kowych, gromadzona w zbiornikach. Wraz z odchodami zwierzÄ™cymi wprowadzane sÄ… patogenne wirusy, bakterie i grzyby oraz wiele pasożytów. Szczególne zagrożenie stanowiÄ… Salmonella, Brucella, Mycobacterium (zwÅ‚aszcza tuberculosis oraz bovis), Chlamydia, Riketsje, Leptospira, Escherichia coli i Enterobacter. Duże zagrożenie stanowiÄ… nawet w maÅ‚ych iloÅ›ciach jaja motylicy wÄ…trobowej, jaja Ascaris i Trichuris. O niebezpiecznych skutkach zakażenia bakteriÄ… Escherichia coli dowiedzieli siÄ™ mieszkaÅ„cy Niemiec na wiosnÄ™ 2011 r. – powodowaÅ‚a ona tzw. zespóÅ‚ hemolityczno-mocznicowy.
WalkÄ™ z uciążliwym zakÅ‚adem, nie po raz pierwszy nie przestrzegajÄ…cym prawa i zanieczyszczajÄ…cym Å›rodowisko, podjÄ…Å‚ soÅ‚tys Parceli Robert Bryzek i 17 października skierowaÅ‚ do UrzÄ™du Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna pismo, w którym prosiÅ‚ o informacjÄ™ dotyczÄ…cÄ… aktualnych (i nastÄ™pnych, jeżeli takie bÄ™dÄ… wydawane) pozwoleÅ„ i ich warunków na zrzut Å›cieków rolnych na pola znajdujÄ…ce siÄ™ w obrÄ™bie i okolicach soÅ‚ectwa Parcela, a także sposobu, w jaki jest monitorowana i kontrolowana dziaÅ‚alność RZD Wilanów-Obory, szczególnie w zakresie odpowiedniego skÅ‚adowania i rozlewania gnojowicy.
Na odpowiedź czekaÅ‚ „tylko” 49 dni. A dokÅ‚adniej mówiÄ…c, na dobrÄ… radÄ™, bowiem Dorota Gadomska, zastÄ™pca burmistrza Konstancina-Jeziorny, w piÅ›mie skierowanym do Roberta Bryzka stwierdziÅ‚a, że gnojowica jest nawozem naturalnym i nie zostaÅ‚a zaliczona w polskim ustawodawstwie do Å›cieków, na które wymagane jest pozwolenie wodnoprawne na ich rolnicze wykorzystanie. „Jeżeli gnojowica jest uciążliwa dla wÅ‚aÅ›cicieli sÄ…siednich nieruchomoÅ›ci, to mogÄ… dochodzić swoich praw zgodnie z art. 144. kodeksu cywilnego”. OdesÅ‚aÅ‚a też soÅ‚tysa do Kodeksu Dobrej Praktyki Rolniczej.
Z zamarzniÄ™tych pól gnojowica spÅ‚ywa do jeziora Goździe. – KiedyÅ› w jeziorze można byÅ‚o spokojnie siÄ™ kÄ…pać. DziÅ› kÄ…piel w jeziorze grozi Å›mierciÄ… lub trwaÅ‚ym kalectwem – mówiÄ… mieszkaÅ„cy Obór
W piÅ›mie Dorota Gadomska – architekt krajobrazu, wieloletni wykÅ‚adowca SGGW – powoÅ‚uje siÄ™ na ustawÄ™ o nawozach i nawożeniu, jednak nie wiadomo, dlaczego nie korzysta z praw, jakie daje ta ustawa. – Ustawa wrÄ™cz zobowiÄ…zuje urzÄ™dnika do podjÄ™cia kroków w celu weryfikacji informacji, które przedstawia soÅ‚tys – podkreÅ›la Robert Bryzek.
RzeczywiÅ›cie, do 1997 r. gnojowica sklasyfikowana byÅ‚a jako Å›ciek i jej wykorzystanie podlegaÅ‚o przepisom prawa wodnego (wymagaÅ‚o pozwolenia wodno-prawnego). W myÅ›l zapisów ustawy o odpadach z 1997 r., gnojowica staÅ‚a siÄ™ odpadem, natomiast wraz z wejÅ›ciem w życie ustawy prawo ochrony Å›rodowiska i nowej ustawy o odpadach w 2001 r. gnojówka staÅ‚a siÄ™ nawozem naturalnym. Jest tylko jedno „ale”. W rozporzÄ…dzeniu do ustawy w sprawie szczegóÅ‚owego sposobu stosowania nawozów, w pkt. 4 par. 2 wyraźnie zapisano, że „nawozy naturalne i organiczne, w postaci staÅ‚ej lub pÅ‚ynnej, stosuje siÄ™ od dnia 1 marca do dnia 30 listopada, z wyjÄ…tkiem nawozów stosowanych pod uprawy pod osÅ‚onami”.
Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej również okreÅ›la, że nie można stosować żadnych nawozów na gleby zalane wodÄ…, zamarzniÄ™te i/lub pokryte Å›niegiem (Dz. U. 2007 nr 147 poz. 1033, art. 20 ust. 1 pkt 1), ponieważ zawarte w nich skÅ‚adniki ulegajÄ… dużym i niekontrolowanym stratom, a od 1 grudnia do ostatniego dnia lutego, niezależnie od warunków atmosferycznych, nie można stosować nawozów naturalnych, a wiÄ™c pochodzÄ…cych od zwierzÄ…t gospodarskich, oraz organicznych. Nierespektowanie tych ograniczeÅ„ może skutkować karÄ… grzywny (Dz. U. 2007 nr 147 poz. 1033, art. 41 ust. 2).
Władze RZD, uspokojone brakiem zainteresowania ze strony UMiG, spokojnie wylewały gnojowicę 13 stycznia, niezgodnie z prawem.
Z zamarzniÄ™tych pól gnojowica spÅ‚ywa do jeziora Goździe. – KiedyÅ› w jeziorze można byÅ‚o spokojnie siÄ™ kÄ…pać. DziÅ› kÄ…piel w jeziorze grozi Å›mierciÄ… lub trwaÅ‚ym kalectwem – mówiÄ… mieszkaÅ„cy Obór.
W tej sytuacji 17 stycznia soÅ‚tys Robert Bryzek wystosowaÅ‚ kolejne pismo, tym razem do wojewódzkiego inspektora ochrony Å›rodowiska z proÅ›bÄ… o kompleksowa kontrolÄ™ w RZD Wilanów-Obory, dotyczÄ…cÄ… przestrzegania okresów wylewania gnojowicy na pola i odprowadzania Å›cieków z zakÅ‚adu rurÄ… kanalizacyjnÄ… do pobliskiego jeziora Goździe, wylewania gnojowicy na terenie zalewowym, gdzie poziom wód gruntowych wystÄ™puje na gÅ‚Ä™bokoÅ›ci czÄ™sto mniejszej niż 1m, sprawdzenie szczelnoÅ›ci zbiorników z gnojowicÄ… i warunków jej przechowywania. ProsiÅ‚ też o przedstawienie badaÅ„ dotyczÄ…cych wpÅ‚ywu RZD na Å›rodowisko w zwiÄ…zku z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… na terenie strefy C ochrony uzdrowiskowej, w bezpoÅ›rednim sÄ…siedztwie trzech rezerwatów przyrody.
Gnojowica wylewana w sposób niekontrolowany stanowi zagrożenie dla Å›rodowiska przyrodniczego. Przepisy prawne Unii Europejskiej zezwalajÄ… na zastosowanie nawozów naturalnych (gnojowicy, gnojówki, obornika) w iloÅ›ci nie przekraczajÄ…cej 170 kg azotu w czystym skÅ‚adniku na 1 ha użytków rolnych. Wymagania stawiane budowlom rolniczym sÅ‚użącym do magazynowania obornika, gnojowicy i gnojówki podaje ustawa z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu.
MieszkaÅ„cy Parceli nie poddajÄ… siÄ™ i w sprawie dziaÅ‚aÅ„ RZD zwrócili siÄ™ do rady miejskiej. 18 stycznia, na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Ochrony Åšrodowiska rady, radni przyjÄ™liwniosek popierajÄ…cy dziaÅ‚ania mieszkaÅ„ców i skierowali kolejne pismo do wojewódzkiego inspektora ochrony Å›rodowiska z proÅ›bÄ… o przeprowadzenie kompleksowej kontroli RZD Wilanów- Obory. Może w koÅ„cu dowiemy siÄ™, czy RZD Wilanów- Obory respektuje przepisy polskie i UE.
Podczas kontroli przeprowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Åšrodowiska w RZD pod koniec 2010 r. „stwierdzono nieprawidÅ‚owoÅ›ci dotyczÄ…ce stosowania gnojówki”. Otóż pojemność zbiorników do magazynowania nawozu okazaÅ‚a siÄ™ dwa razy mniejsza od wymaganej. Co UMiG robi od 2010 r. z wynikami inspekcji WIOÅš, stwierdzajÄ…cymi, że RZD nie ma zbiorników na gnojówkÄ™ o wystarczajÄ…cej pojemnoÅ›ci, czyli od póÅ‚tora roku Å‚amie prawo? Nic.
W ubiegÅ‚ym roku wojewódzki inspektor ochrony Å›rodowiska ujawniÅ‚ i nakazaÅ‚ RZD Wilanów-Obory likwidacjÄ™ nielegalnego odprowadzania Å›cieków przemysÅ‚owych do przydrożnego rowu przy ul. BaczyÅ„skiego.
Po raz kolejny zamarznięte i zasypane śniegiem pola RZD zostały zasilone gnojowicą 24 stycznia. |