Aktualizacja Gminnej Ewidencji Zabytków | autor: (opr. KW) |
UrzÄ…d Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna poinformowaÅ‚, że w zwiÄ…zku z rozstrzygniÄ™tym postÄ™powaniem ofertowym z dnia 16.11.2011r. dotyczÄ…cym stworzenia bazy danych przestrzennych Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Konstancin-Jeziorna oraz wykonania weryfikacji, aktualizacji i uzupeÅ‚nienia danych o zasobie zabytków i istniejÄ…cych formach ochrony zabytków Konstancina-Jeziorny, na terenie gminy przeprowadzane sÄ… prace dokumentacyjne, obejmujÄ…ce: • sporzÄ…dzenie dokumentacji fotograficznej wszystkich obiektów zabytkowych znajdujÄ…cych siÄ™ na terenie gminy, w tym także stanowisk archeologicznych,
• pobranie wspóÅ‚rzÄ™dnych geodezyjnych celem umieszczenia obiektów zabytkowych na mapie.
Prace dokumentacyjne bÄ™dÄ… prowadzone do poÅ‚owy marca 2012 r. Podmiotem odpowiedzialnym za sporzÄ…dzenie dokumentacji jest firma Pracownia BadaÅ„ i Dokumentacji Zabytków (www.ewidencjazabytkow.pl).
Osoby pracujące przy dokumentacji otrzymały identyfikatory oraz stosowne upoważnienia wydane przez burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna, zawierające informację na temat prowadzonych działań oraz imię, nazwisko i nr dowodu osobistego.
UrzÄ…d Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna prosi o nieutrudnianie prac dokumentacyjnych i w miarÄ™ możliwoÅ›ci udostÄ™pnienie terenów obiektów zabytkowych na czas prowadzenia badaÅ„. Prowadzenie Gminnej Ewidencji Zabytków jest podstawowym obowiÄ…zkiem gminy w zakresie opieki nad zabytkami. Nowelizacja ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wprowadzona 5 czerwca 2010 r. sprawiÅ‚a, że gminna ewidencja zabytków staÅ‚a siÄ™ źródÅ‚em prawa miejscowego dla miejscowych planów zagospodarowania i wydawania decyzji administracyjnych.
Nowelizacja ustawy przewiduje m.in.:
• rozszerzenie katalogu form ochrony zabytków (art. 7 ust. 4) o ustalenia ochrony w decyzji o ustaleniu inwestycji celu publicznego, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o zezwoleniu na realizacjÄ™ inwestycji drogowej, decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej. Ochrona zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków, ich otoczenia oraz innych zabytków nieruchomych znajdujÄ…cych siÄ™ w gminnej ewidencji zabytków musi być bezwarunkowo uwzglÄ™dniona we wspomnianych wyżej decyzjach (art. 19 ust. 1a).
• ochronÄ™ zabytków i opiekÄ™ nad zabytkami uwzglÄ™dnia siÄ™ przy sporzÄ…dzaniu i aktualizacji m.in. studiów uwarunkowaÅ„ i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
• w stosunku do obiektów budowlanych oraz obszarów niewpisanych do rejestru zabytków, a ujÄ™tych w gminnej ewidencji zabytków, wydawanie pozwolenia na budowÄ™ lub rozbiórkÄ™ obiektu budowlanego przez wÅ‚aÅ›ciwy organ w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków (art. 39 ust. 3).
Jednostki samorzÄ…du terytorialnego majÄ… obowiÄ…zek przygotowania gminnej ewidencji zabytków w ciÄ…gu trzech lat od wejÅ›cia w życie nowelizacji ustawy, czyli 5 czerwca 2013 r. |