Zmiany w przepisach o ochronie zwierząt | autor: (KW) |
1 stycznia 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o czystości i porządku w gminach. Nowe zapisy rozszerzają katalog czynów zabronionych krzywdzących zwierzęta, zaostrzają kary za ich popełnienie oraz zawierają regulacje, mające na celu zapobieganie bezdomności zwierząt.
W nowej ustawie został bardzo wyraźnie określony zakaz zabijania zwierząt ze wskazaniem wyjątków, kiedy to uśmiercenie zwierzęcia jest dopuszczalne: ubój i uśmiercanie zwierząt gospodarskich, połów ryb zgodnie z przepisami o rybołówstwie i rybactwie śródlądowym, działania niezbędnych do usunięcia poważnego zagrożenia sanitarnego ludzi lub zwierząt, polowania, odstrzały i ograniczanie populacji zwierząt łownych.
Rozszerzono również katalog czynów zabronionych, które uznaje się za znęcanie, m.in.: przycinanie psom uszu i ogonów – zabiegi mające na celu zmianę wyglądu zwierzęcia. Wprowadzony został zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz uniemożliwiający ruch. Długość takiej uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.
Kolejny zakaz dotyczy sprzedaży zwierząt: zabronione zostało wprowadzanie do obrotu wszystkich zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach, jak i samo prowadzenie targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych. Nie wolno wprowadzać do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli. Zabronione jest także kupowanie zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach oraz psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.
Ustawodawca zaostrzył sankcje karne przewidziane w ustawie. Za zabijanie, uśmiercanie zwierząt albo dokonanie uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch (dotychczas była to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku). Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem. Jeżeli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, podlegać będzie karze więzienia do lat trzech (dotychczas groziła za to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch).
W kwestii bezdomnych zwierząt nowa ustawa wprowadziła obowiązek informacyjny: osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż miejską lub policję. Po raz pierwszy wprowadzono ściganie zachowań seksualnych polegających na obcowaniu płciowym ze zwierzętami, których celem jest wykorzystywanie zwierząt (zoofilia).
Rady miejskie i gminne,wypełniając obowiązek zapewniania opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywania, muszą corocznie do 31 marca uchwalić programy opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.
PAMIĘTAJ O OBOWIĄZKU CZIPOWANIA
Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny z 1 lutego 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad utrzymania zwierząt domowych i gospodarskich na terenie gminy, do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe należy trwałe oznakowanie zwierzęcia. Polega ono na wszczepieniu pod skórę elektronicznego identyfikatora (czipa). Właściciel musi zaczipować zwierzę, gdy ukończy ono 12 tydzień życia.
Zwierzęta osób zamieszkałych na terenie gminy Konstancin-Jeziorna są znakowane nieodpłatnie przez następujące placówki: • Lecznica Weterynaryjna Bielawa, ul. Lipowa 1d
• Lecznica Weterynaryjna, ul. Długa 8,
• Przychodnia Weterynaryjna Anima, ul. Bielawska 15 lok. 35,
• Gabinet Weterynaryjny Małgorzata Łukasiewicz, ul. Piłsudskiego 10,
• Klinika Weterynaryjna Wetmedyka 24, ul. Pułaskiego 103.
Za niezastosowanie się do obowiązku czipowania zwierząt grozi kara wymierzana w trybie i na zasadach określonych w przepisach kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. (opr. MM)
|