TAJNE/POUFNE autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

ZakoÅ„czenie produkcji w konstanciÅ„skich zakÅ‚adach papierniczych i utrata miejsc pracy dla 140 mieszkaÅ„ców Konstancina to efekt „wprowadzenia planu rozwoju spóÅ‚ki Metsä Tissue na polskim rynku”.

 

Konstancńskie Zakłady Papiernicze

 

PóÅ‚tora roku temu, Lars Warvne, wiceprezes ds. technologii i dziaÅ‚alnoÅ›ci operacyjnej grupy Metsä Tissue obiecywaÅ‚: – BiorÄ…c pod uwagÄ™, że plan przewiduje zwiÄ™kszenie naszego zaangażowania i rozszerzenie naszej dziaÅ‚alnoÅ›ci w Polsce, sÄ…dzÄ™, że bÄ™dziemy mogli zaproponować naszym pracownikom możliwość przeniesienia do innych zakÅ‚adów po zamkniÄ™ciu maszyny papierniczej do koÅ„ca 2012 r. DziÅ› nikt już nie proponuje pracownikom konstanciÅ„skiego oddziaÅ‚u spóÅ‚ki innych możliwoÅ›ci zatrudnienia.

 

W trakcie kolejnego spotkania prasowego 2 grudnia, Metsä Tissue poinformowaÅ‚a o zakoÅ„czeniu produkcji papieru bazowego w mirkowskiej fabryce w kwietniu 2012 r., a wiÄ™c co najmniej póÅ‚ roku wczeÅ›niej niż pierwotnie (w maju 2010 r.) deklarowaÅ‚y wÅ‚adze spóÅ‚ki. Za 3–4 miesiÄ…ce nie tylko wyÅ‚Ä…czona zostanie maszyna do produkcji papieru. ZakÅ‚ad zakoÅ„czy również dziaÅ‚alność przetwórczÄ….

 

– Ponieważ możemy Å›wiadczyć usÅ‚ugi dla naszych klientów z Polski oraz regionu Europy Åšrodkowej i Wschodniej w oparciu o inne fabryki znajdujÄ…ce siÄ™ w Polsce, na SÅ‚owacji, w Niemczech oraz w krajach skandynawskich, po rozważeniu możliwych opcji, nasza decyzja okazaÅ‚a siÄ™ jedynÄ… zasadnÄ…, choć nie byÅ‚a Å‚atwa. Konsekwencje zakoÅ„czenia dziaÅ‚alnoÅ›ci w Konstancinie-Jeziornie dotknÄ… nawet 140 pracowników – mówiÅ‚ prezes grupy Metsä Tissue Hannu Kottonen i zapowiedziaÅ‚ w trybie natychmiastowym rozpoczÄ™cie rozmów z przedstawicielami pracowników firmy.

 

– I to wszystko w ramach rozwoju spóÅ‚ki – mówi jeden z pracowników. – Nie wiedziaÅ‚em, że po fiÅ„sku rozwój znaczy likwidacja. Finowie mówiÄ… tak, jak w minionych czasach realnego socjalizmu nasze wÅ‚adze paÅ„stwowe. Mówili nam o regulacji cen, nie o podwyżkach. Wiadomość o wczeÅ›niejszym zakoÅ„czeniu produkcji wywoÅ‚aÅ‚a liczne pytania przedstawicieli lokalnych mediów, dotyczÄ…ce przyszÅ‚oÅ›ci pofabrycznych terenów. Jednak na wiÄ™kszość pytaÅ„ nie uzyskali oni konkretnej odpowiedzi lub dostali odpowiedź odmownÄ….

 

– Czy mogÄ… PaÅ„stwo udostÄ™pnić nam projekt koncepcji budowy osiedla mieszkaniowego, opracowany przez firmÄ™ JEMS, przedstawiony radzie miejskiej – pytaÅ‚ dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Odpowiedź brzmiaÅ‚a „nie”.

 

– Planujecie PaÅ„stwo sprzedaż pod budownictwo mieszkaniowe terenów fabryki, w której przez dziesiÄ…tki lat prowadzona byÅ‚a dziaÅ‚alność produkcyjna z wykorzystaniem licznych szkodliwych dla ludzi i Å›rodowiska zwiÄ…zków chemicznych. Te zwiÄ…zki mogÅ‚y przedostać siÄ™ do gleby. Czy spóÅ‚ka przeprowadziÅ‚a badania gruntu? – pytaÅ‚ przedstawiciel redakcji „Naszego Miasta – FMK”.

 

Metsä Tissue odpowiada: – Przed podjÄ™ciem decyzji o rozwoju produkcji w Polsce, zostaÅ‚y przeprowadzone badania gruntów zarówno w Konstancinie, jak w Krapkowicach i wyniki badaÅ„ przeprowadzonych w Konstancinie- Jeziornie byÅ‚y bardzo pozytywnym zaskoczeniemi nie znajdowaÅ‚y siÄ™ w tych próbkach zwiÄ…zki, które byÅ‚yby zagrożeniem dla Å›rodowiska.

 

„Nasze Miasto – FMK”: – Czy możemy otrzymać wyniki badania gruntów, wykonanych przed zakupem fabryki przez spóÅ‚kÄ™?

 

Metsä Tissue odpowiada: – Nie. Zwracamy siÄ™ do PaÅ„stwa o to, by przyjąć na dobrÄ… wiarÄ™ to, o czym mówimy, ponieważ badania byÅ‚y przeprowadzone nie przez nas, tylko przez niezależnÄ… firmÄ™, która w przypadku znalezienia jakichkolwiek nieprawidÅ‚owoÅ›ci, byÅ‚aby zmuszona do ogÅ‚oszenia tego. ZrobiliÅ›my badania i wiemy na podstawie tych informacji, że nie ma tu niczego, czego nie powinno być.

 

SÄ…dziliÅ›my, że Finowie, znani z dbaÅ‚oÅ›ci o Å›rodowisko naturalne, bez problemu udostÄ™pniÄ… nam raport z badania gruntów sporzÄ…dzony przy przejmowaniu fabryki i oczyszczalni Å›cieków od Warszawskich ZakÅ‚adów Papierniczych. Mimo obietnicy, zarzÄ…d spóÅ‚ki nie przekazaÅ‚ nam raportu

 

„Nasze Miasto – FMK”: – Czy możemy prosić o tzw. tabele Å›cieków, w których podane sÄ… parametry odprowadzanych Å›cieków?

 

Metsä Tissue odpowiada: – Nie.

 

SÄ…dziliÅ›my, że Finowie, znani z dbaÅ‚oÅ›ci o Å›rodowisko naturalne, bez problemu udostÄ™pniÄ… wyniki badania gruntów – dane dotyczÄ…ce ochrony Å›rodowiska nie sÄ… przecież tajne. Argument o niemożliwoÅ›ci udostÄ™pnienia nam tych wyników, bo na zlecenie spóÅ‚ki wykonywaÅ‚a je zewnÄ™trzna firma, jest co najmniej niezrozumiaÅ‚y. Czy jeÅ›li zbadamy sobie poziom cholesterolu we krwi, to wyniki badania możemy pokazać komukolwiek dopiero po uzyskaniu zezwolenia laboranta, który to badanie wykonaÅ‚? Po dalszych naleganiach z naszej strony i przyznaniu, że jesteÅ›my w posiadaniu różnych danych, dostarczonych nam przez byÅ‚ych pracowników zakÅ‚adów papierniczych, zarzÄ…d spóÅ‚ki obiecaÅ‚ nam (niezbyt chÄ™tnie, ale jednak) przesÅ‚anie pocztÄ… elektronicznÄ… raportu z badania gruntów, sporzÄ…dzonego przy przejmowaniu fabryki i oczyszczalni Å›cieków przez Metsä Tissue od Warszawskich ZakÅ‚adów Papierniczych. Do dziÅ› nie dostaliÅ›my go, otrzymaliÅ›my jedynie tabele jakoÅ›ci odprowadzanych Å›cieków za ostatnie póÅ‚ roku, od czerwca 2011 r. Wszystkie parametry Å›cieków odprowadzanych w ostatnim póÅ‚roczu speÅ‚niajÄ… normy.

 

Hannu Kottonen nie odpowiedziaÅ‚ też na nasze pytanie, dotyczÄ…ce innych propozycji zatrudnienia dla zwalnianych pracowników. Na razie to tajemnica firmy.

 

PóÅ‚tora roku temu Finowie przekonywali, że zakoÅ„czenie produkcji papieru wpisuje siÄ™ w strategiÄ™ miasta, która zakÅ‚ada, że Konstancin-Jeziorna stanie siÄ™ wyjÄ…tkowym uzdrowiskiem. Jak pasujÄ… do wyjÄ…tkowego uzdrowiska bazy logistyczne? Albo duże osiedle mieszkaniowe? SpóÅ‚ka wciąż nie zajęła jednoznacznego stanowiska co do zagospodarowania ponad 60 ha (reszta przeznaczona zostanie pod budowÄ™ oczyszczalni Å›cieków).

 

We wrzeÅ›niu Mariusz JÄ™drzejewski, wiceprezes Metsä Tissue ds. regionalnych, poinformowaÅ‚, że do koÅ„ca listopada spóÅ‚ka bÄ™dzie badaÅ‚a zainteresowanie ewentualnych deweloperów terenami pofabrycznymi. – Firma Colliers w naszym imieniu zaproponowaÅ‚a te tereny blisko 200 inwestorom. OkoÅ‚o 30 z nich, w mniejszym lub wiÄ™kszym stopniu wyraziÅ‚o swoje zainteresowanie – powiedziaÅ‚ 2 grudnia Mariusz JÄ™drzejewski. Jakim przeznaczeniem terenu zainteresowani sÄ… potencjalni inwestorzy? – oczywiÅ›cie to tajemnica firmy.

 

SprawÄ™ zagospodarowania dziaÅ‚ek należących do Metsy dodatkowo komplikuje żądanie PrzedsiÄ™biorstwa Mirkowskiego S.A., bÄ™dÄ…cego nastÄ™pcÄ… prawnym przedwojennej firmy Mirkowska Fabryka Papieru, wzywajÄ…ce do ugodowego przekazania na rzecz tej spóÅ‚ki poÅ‚owy udziaÅ‚ów jej majÄ…tku – ok. 50 ha, dziÅ› w wiÄ™kszoÅ›ci należących do Metsä Tissue. WÅ‚aÅ›ciciele przedwojennej spóÅ‚ki dawno już nie żyjÄ…, ale o zwrot terenu upominajÄ… siÄ™ ich wnukowie. WÅ‚adze reaktywowanej spóÅ‚ki domagajÄ… siÄ™ również zwrotu części terenów od gminy. Sprawa w sÄ…dzie trwa.

 

– W radzie miejskiej trwajÄ… dyskusje o przyszÅ‚oÅ›ci Mirkowa i o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wypracujmy koncepcjÄ™, ale nie Å›pieszmy siÄ™ ze zmianÄ… planów. JeÅ›li Metsä nie znajdzie chÄ™tnych deweloperów, a my uchwalimy zmianÄ™ przeznaczenia terenu, to zapÅ‚acimy im gigantyczne odszkodowanie za uniemożliwienie wykorzystania terenu zgodnie z przeznaczeniem zapisanym w obowiÄ…zujÄ…cym planie – komentuje jeden z samorzÄ…dowców.

   
Drukuj