POLSKIE DAVOS autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

Wiceminister skarbu paÅ„stwa Adam Leszkiewicz dotrzymaÅ‚ sÅ‚owa i przed podpisaniem umowy prywatyzacyjnej powtórnie przyjechaÅ‚ na spotkanie z przedstawicielami wÅ‚adz naszej gminy i powiatu, organizacji spoÅ‚ecznych oraz z mieszkaÅ„cami Konstancina. Razem z nim na spotkanie przybyli przedstawiciele potencjalnego inwestora: prezes zarzÄ…du NaÅ‚Ä™czowskiego Towarzystwa Inwestycyjnego (NTI) Wojciech Gucma, przewodniczÄ…cy rady nadzorczej NTI prof. Jan Pomorski oraz Krzysztof StÄ™pieÅ„, prezes zarzÄ…du Banku Polskiej SpóÅ‚dzielczoÅ›ci Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (BPS TFI).

 

Wojciech Gucma

Wojciech Gucma, prezes NTI


Prof. Jan Pomorski

Prof. Jan Pomorski, szef rady nadzorczej NTI

 

Zapisy parafowanej 8 listopada umowy prywatyzacyjnej, w dniu spotkania nadal pozostawaÅ‚y tajemnicÄ…. Nie wiemy, za ile zostanie sprzedane uzdrowisko i ile wynosi uzgodniona kwota nakÅ‚adów inwestycyjnych. DowiedzieliÅ›my siÄ™ jednak, jakie to bÄ™dÄ… inwestycje, z jakich źródeÅ‚ finansowane i – co najważniejsze – jakie mamy gwarancje kontynuacji dziaÅ‚alnoÅ›ci uzdrowiskowej.

 

Przede wszystkim wiemy już, w jaki sposób podmiot z kapitaÅ‚em zakÅ‚adowym 100 tys. zÅ‚, może kupić trzy uzdrowiska: NTI dziaÅ‚a w imieniu i na rzecz Funduszu Inwestycyjnego ZamkniÄ™tego Aktywów Niepublicznych Uzdrowiska Polskie z siedzibÄ… w Warszawie, reprezentowanego przez BPS TFI. To wÅ‚aÅ›nie BPS TFI wykÅ‚ada pieniÄ…dze na zakup udziaÅ‚ów spóÅ‚ek uzdrowiskowych w Konstancinie-Jeziornie, Iwoniczu Zdroju i Kamieniu Pomorskim oraz gwarantuje nakÅ‚ady inwestycyjne. Bank sfinansuje transakcje, a NTI bÄ™dzie zarzÄ…dzać uzdrowiskami.

 

W umowie prywatyzacyjnej zapisane zostaÅ‚y gwarancje kontynuowania podstawowej dziaÅ‚alnoÅ›ci spóÅ‚ki, czyli dziaÅ‚alnoÅ›ci uzdrowiskowej, przez co najmniej 10 lat. – Chcemy rozwijać lecznictwo uzdrowiskowe, ponieważ widzimy w tym przyszÅ‚ość. ZobowiÄ…zaliÅ›my siÄ™ do tego, mimo iż nie wiadomo, jak dÅ‚ugo Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) bÄ™dzie kontraktowaÅ‚ tÄ™ usÅ‚ugÄ™ – podkreÅ›liÅ‚ Wojciech Gucma. – Nie boimy siÄ™ takiego zapisu, nie mamy również zamiaru sprzedawać nieruchomoÅ›ci należących do spóÅ‚ki. WrÄ™cz przeciwnie – bÄ™dziemy musieli dokupić – dodaÅ‚ ubolewajÄ…c, że dotychczasowe wÅ‚adze uzdrowiska sprzedaÅ‚y kilka nieruchomoÅ›ci i nie ma już szans na ich odzyskanie. Zadeklarowany pakiet inwestycyjny wyglÄ…da obiecujÄ…co:

• rozbudowa szpitala kardiologicznego przy ul.GÄ…siorowskiego: budowa nowego skrzydÅ‚a na 170 Å‚óżek i przeniesienie tu z BiaÅ‚ego Domu oddziaÅ‚u rehabilitacji kardiologicznej,

• rozbudowa szpitala rehabilitacji neurologicznej: wybudowanie oddziaÅ‚u na 60 Å‚óżek i uruchomienie basenu (wybudowanego ponad rok temu i nadal niewykorzystywanego w dziaÅ‚alnoÅ›ci leczniczej),

• rozbudowa BiaÅ‚ego Domu do 170 Å‚óżek i rozwój bazy przyrodoleczniczej,

• budowa KonstanciÅ„skiego Centrum Fitness i Hydroterapii w miejscu obecnego sanatorium Przy Źródle.

 

Wiemy już, w jaki sposób podmiot z kapitaÅ‚em zakÅ‚adowym 100 tys. zÅ‚ może kupić trzy uzdrowiska: NTI dziaÅ‚a w imieniu i na rzecz Funduszu Inwestycyjnego ZamkniÄ™tego Aktywów Niepublicznych Uzdrowiska Polskie z siedzibÄ… w Warszawie, reprezentowanego przez BPS TFI

 

– PrzepadÅ‚o dofinansowanie ze Å›rodków unijnych, które ten projekt miaÅ‚ uzyskać, ale nie rezygnujemy z tej inwestycji, ponieważ takie miejsce ma szansÄ™ stać siÄ™ wizytówkÄ… uzdrowiska i przyciÄ…gać kuracjuszy z caÅ‚ej aglomeracji warszawskiej – mówiÅ‚ prof. Pomorski. RealizacjÄ™ tych inwestycji NTI planuje w ciÄ…gu trzech lat.

 

Nowy wÅ‚aÅ›ciciel chce nie tylko utrzymać dotychczasowÄ… dziaÅ‚alność leczniczÄ… uzdrowiska, lecz także poszerzyć ofertÄ™ o usÅ‚ugi typowo medyczne oraz zabiegi SPA & wellness. W Uzdrowisku NaÅ‚Ä™czów jednÄ… trzeciÄ… przychodów zapewniajÄ… kontrakty z NFZ (11–12 mln zÅ‚ rocznie), a dwie trzecie przychody z dziaÅ‚alnoÅ›ci komercyjnej. PodobnÄ… strukturÄ™ przychodów zakÅ‚adajÄ… inwestorzy w przypadku uzdrowiska Konstancin-Zdrój.

 

Plany przyszÅ‚ych wÅ‚aÅ›cicieli uzdrowiska speÅ‚niajÄ… oczekiwania mieszkaÅ„ców i samorzÄ…du. Pozostaje jeszcze tylko jedna sporna kwestia – willa Hugonówka

 

Wojciech Gucma mówiÅ‚ też o kolejnym dużym przedsiÄ™wziÄ™ciu planowanym na przyszÅ‚ość – utworzeniu wspólnie z PaÅ„stwowym ZakÅ‚adem UbezpieczeÅ„ centrum rehabilitacji ofiar wypadków komunikacyjnych i wspóÅ‚pracy w zakresie tych procedur ze STOCEREM.

 

Plany przyszÅ‚ych wÅ‚aÅ›cicieli uzdrowiska speÅ‚niajÄ… oczekiwania mieszkaÅ„ców i samorzÄ…du. Pozostaje jeszcze tylko jedna sporna kwestia – willa Hugonówka. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji dotychczas nie zdecydowaÅ‚o, kto zostanie wÅ‚aÅ›cicielem nieruchomoÅ›ci, ale jej wartość uwzglÄ™dniona zostaÅ‚a w wycenie spóÅ‚ki uzdrowiskowej. PrzewodniczÄ…cy Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny Andrzej CieÅ›lawski zaapelowaÅ‚ do przyszÅ‚ych inwestorów, by w przypadku przyznania Hugonówki samorzÄ…dowi nie odwoÅ‚ywali siÄ™ od decyzji ministerstwa.

 

– JeÅ›li, na co bardzo liczymy, nie bÄ™dÄ… siÄ™ paÅ„stwo odwoÅ‚ywać i ubiegać o wÅ‚asność tej willi, ustÄ™pujÄ…c samorzÄ…dowi, dla nas bÄ™dzie to wyraźna deklaracja chÄ™ci przyszÅ‚ej wspóÅ‚pracy – argumentowaÅ‚ Andrzej CieÅ›lawski. Zapewnienie inwestora, że samorzÄ…d bÄ™dzie mógÅ‚ inwestować w ten budynek, jak w swój (bo w Konstancinie zdecydowanie brak przestrzeni publicznej, która uatrakcyjni ofertÄ™ uzdrowiska, a projektowany dom kultury zapewni kuracjuszom ciekawe formy spÄ™dzenia wolnego czasu), w żaden sposób nie satysfakcjonuje mieszkaÅ„ców. Na dofinansowanie remontu z funduszy unijnych raczej nie mamy już szans, a wydatek ok. 10 mln zÅ‚ z gminnego budżetu na remont budynku należącego do uzdrowiska nie wchodzi w rachubÄ™.

 

– To z naszych podatków mamy kuracjuszom wybudować kawiarniÄ™ i kino? ZafundowaliÅ›my im już park za ponad 20mln zÅ‚. A jeÅ›li nawet dostaniemy dofinansowanie z Unii Europejskiej, to pod warunkiem, że obiekt nie bÄ™dzie wykorzystywany w celach komercyjnych i nie bÄ™dzie można sprzedawać biletów na koncert lub film. Za organizacjÄ™ każdej imprezy bÄ™dzie pÅ‚acić gmina. Ciekawe! To my mamy zapewnić rozrywkÄ™ klientom uzdrowiska – komentowali po wyjÅ›ciu ze spotkania mieszkaÅ„cy.

 

Ostatnim etapem negocjacji przed podpisaniem umowy prywatyzacyjnej jest uzgodnienie z pracownikami spóÅ‚ki pakietu socjalnego. Strony uzgodniÅ‚y: czteroletniÄ… gwarancjÄ™ zatrudnienia, utrzymanie funduszu wynagrodzeÅ„ na poziomie 2011 r. oraz funduszu Å›wiadczeÅ„ socjalnych. Ponadto nabywca w ciÄ…gu 27 miesiÄ™cy zobowiÄ…zuje siÄ™ przekazać zaÅ‚odze 15 proc. udziaÅ‚ów, a w przyszÅ‚oÅ›ci odkupić je od pracowników po takiej cenie, jakÄ… zapÅ‚aci skarbowi paÅ„stwa.

 

– Ustalenia z zaÅ‚ogÄ… w przypadku tej umowy sÄ… o wiele bardziej korzystne niż proponowane pracownikom innych prywatyzowanych uzdrowisk. Z innym inwestorem, przy prywatyzacji innego uzdrowiska, rozmawiamy o siedmio-, oÅ›miomiesiÄ™cznej gwarancji zatrudnienia – mówiÅ‚ wiceminister Leszkiewicz.

 

Prywatyzacja jedynego na Mazowszu uzdrowiska stała się faktem

 

NTI parafowaÅ‚o też umowy na zakup uzdrowisk w Iwoniczu Zdroju i Kamieniu Pomorskim. Razem z Konstancinem i NaÅ‚Ä™czowem (NTI w ubiegÅ‚ym roku odkupiÅ‚o udziaÅ‚y od holenderskiej spóÅ‚ki East Springs International, kontrolowanej przez koncern Nestle, który w 2001 r. kupiÅ‚ naÅ‚Ä™czowskie uzdrowisko) bÄ™dzie wÅ‚aÅ›cicielem czterech uzdrowisk i niewyklucza możliwoÅ›ci kupna kolejnych, na razie jeszcze nieprywatyzowanych.

 

– PereÅ‚kÄ… nowej grupy uzdrowisk bÄ™dzie Konstancin, bo ze wszystkich ma najwiÄ™kszy potencjaÅ‚. To w Konstancinie, nie w Krynicy powinni spotykać siÄ™ uczestnicy polskiego Davos – mówiÅ‚ Jan Pomorski. Tuż przed oddaniem tego numeru do druku Ministerstwo Skarbu PaÅ„stwo podaÅ‚o do wiadomoÅ›ci, że 9 grudnia popisana zostaÅ‚a umowa sprzedaży pakietu 95,25 proc. udziaÅ‚ów spóÅ‚ki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój za cenÄ™ 4 484,04 zÅ‚ za jeden udziaÅ‚, tj. za Å‚Ä…cznÄ… kwotÄ™ 75 mln zÅ‚, na rzecz Uzdrowisk Polskich Funduszu Inwestycyjnego ZamkniÄ™tego Aktywów Niepublicznych, reprezentowanych przez BPS TFI. Prywatyzacja jedynego na Mazowszu uzdrowiska staÅ‚a siÄ™ faktem.

   
Drukuj