PROPOZYCJA NIE DO ODRZUCENIA | autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA |
Jasne jak sÅ‚oÅ„ce: spóÅ‚ce potrzebne sÄ… pieniÄ…dze. Tak naprawdÄ™ nie chodzi o możliwoÅ›ci zagospodarowania terenu, tylko o cenÄ™, jakÄ… można uzyskać za grunt.
Metsä Tissue planuje rozbudowÄ™ fabryki w Krapkowicach, potrzebuje na ten cel 55 mln euro i sprzeda teren konstanciÅ„skich zakÅ‚adów papierniczych temu, kto da wiÄ™cej. Wiadomo, że najlepszÄ… cenÄ™ zaproponuje deweloper.
Jak to bÄ™dzie piÄ™knie wyglÄ…daÅ‚o w ogÅ‚oszeniach: jedyne na Mazowszu uzdrowisko, Å›wieże powietrze (pod warunkiem, że dziÅ› dzieÅ„ wolny w asfalciarni), niska zabudowa, zieleÅ„ (jak posadzimy drzewa) i Å›piew ptaków. Z pewnoÅ›ciÄ… deweloper nie doda, że po zbudowaniu osiedla na kilkanaÅ›cie tysiÄ™cy mieszkaÅ„ców ptaszki już nie bÄ™dÄ… tak chÄ™tnie Å›piewaÅ‚y.
SpóÅ‚ka Metsä Tissue proponuje na terenach należących do fabryki budowÄ™ osiedla mieszkaniowego, utworzenie centrum logistycznego (linie przetwórcze i logistyka) lub logistyczno-usÅ‚ugowego. A dlaczego nie budowÄ™ miasteczka uniwersyteckiego, albo dużego kompleksu medycznego?
MiÄ™dzynarodowe Centrum SÅ‚uchu i Mowy, jeden z najbardziej aktywnych oÅ›rodków wspóÅ‚pracy miÄ™dzynarodowej w obszarze medycyny w Polsce, zbudowane zostaÅ‚o w Kajetanach w gminie Nadarzyn i odlegÅ‚ość od Warszawy nie stanowi przeszkody w jego dziaÅ‚alnoÅ›ci – jest wrÄ™cz oblegane przez pacjentów.
Metsä Tissue planuje rozbudowÄ™ fabryki w Krapkowicach, potrzebuje na ten cel 55 mln euro i sprzeda teren konstanciÅ„skich zakÅ‚adów papierniczych temu, kto da wiÄ™cej. Wiadomo, że najlepszÄ… cenÄ™ zaproponuje deweloper
Dobrze pomarzyć, ale my mamy wybór ograniczony do trzech możliwoÅ›ci. – Jakie rozwiÄ…zanie jest najkorzystniejsze dla Metsy, już wiemy – stwierdza jeden z radnych obecny na posiedzeniu komisji rady, na której przedstawiciele spóÅ‚ki prezentowali koncepcjÄ™ zagospodarowania pofabrycznych terenów. – JakoÅ› nie przedstawili nam zaÅ‚ożeÅ„ budowy przyszÅ‚ego centrum logistycznego. I nie Å‚udźmy siÄ™ – to nie bÄ™dzie osiedle na 3–4 tys. osób. W czasie prezentacji naliczyÅ‚em ponad 80 trzypiÄ™trowych budynków, a to jeszcze nie wszystko. Metsä Tissue planuje dokupienie od wspólnoty gruntowej ziemi sÄ…siadujÄ…cej z terenem fabryki.
– Wynikiem dzisiejszego konstruktywnego spotkania jest decyzja o utworzeniu podkomisji, w skÅ‚ad której wejdÄ… zarówno przedstawiciele wÅ‚adz miasta Konstancin-Jeziorna, jak i firmy Metsä Tissue – mówiÅ‚ po spotkaniu Mariusz JÄ™drzejewski, wiceprezes Metsä Tissue ds. operacji regionalnych. W pracach podkomisji uczestniczyć bÄ™dÄ…: Janusz Bigus, regionalny kontroler Metsä Tissue na EuropÄ™ WschodniÄ…, przedstawiciel spóÅ‚ki Konstans, pracowni architektonicznej JEMS (w której powstaÅ‚y projekty m.in. osiedla Górczewska Park i Miasteczka Wilanów) i oczywiÅ›cie konstanciÅ„scy samorzÄ…dowcy.
– Czekamy na sesjÄ™ rady miejskiej, na której powoÅ‚ana zostanie podkomisja i wspólnie bÄ™dziemy zastanawiać siÄ™ nad najlepszym rozwiÄ…zaniem. Nie zapadÅ‚y jeszcze żadne ostateczne decyzje i wszystkie trzy opcje dla Konstancina-Jeziorny sÄ… wciąż otwarte – informowaÅ‚ Mariusz JÄ™drzejewski 29 wrzeÅ›nia w rozmowie z przedstawicielem naszej gazety. – Do koÅ„ca listopada bÄ™dziemy badać zainteresowanie ewentualnych deweloperów. OstatecznÄ… decyzjÄ™ musimy podjąć najpóźniej do koÅ„ca pierwszego kwartaÅ‚u 2012 r. – dodaÅ‚. Mariusz JÄ™drzejewski nie ukrywa, że na razie spóÅ‚ka nie szukaÅ‚a inwestorów zainteresowanych budowÄ… centrum logistycznego.
ZagadkÄ… pozostaje wielkość planowanego osiedla: w pierwszej informacji byÅ‚o to 230 tys. PUM (metrów powierzchni użytkowej), czyli kilkanaÅ›cie tysiÄ™cy mieszkaÅ„ców, Colliers International podczas prezentacji mówiÅ‚ o 3–4 tys., a Mariusz JÄ™drzejewski o 2–3 tys. Jedno jest pewne: do zagospodarowania jest 60–70 ha terenu. Dla porównania: Miasteczko Wilanów zajmuje powierzchniÄ™ okoÅ‚o 170 ha i planowane byÅ‚o na ok. 20 – 30 tys. mieszkaÅ„, czyli od 60 do prawie 100 tys. mieszkaÅ„ców. Warto też pamiÄ™tać, że od projektu do realizacji prowadzi dÅ‚uga i wyboista droga. To, co zbudowano i dziÅ› buduje siÄ™ w Wilanowie, w niczym nie przypomina pierwotnego projektu. MiaÅ‚ być ogród zimowy, sala koncertowa, kino, rynek z fontannÄ…, żłobek, przedszkola i szkoÅ‚y. Zamiast nich najpierw zbudowano bloki, potem trochÄ™ wiÄ™cej bloków i nadal buduje siÄ™ jeszcze wiÄ™cej bloków. Jest osiedle różniÄ…ce siÄ™ od Nowej Huty gÅ‚ównie cenÄ… metra kwadratowego mieszkania. Pierwsi mieszkaÅ„cy wprowadzili siÄ™ blisko 10 lat temu i na obiecanÄ… infrastrukturÄ™ spoÅ‚ecznÄ… nadal czekajÄ….
Jedno jest pewne: do zagospodarowania jest 60–70 ha terenu. Dla porównania: Miasteczko Wilanów zajmuje powierzchniÄ™ okoÅ‚o 170 ha i planowane byÅ‚o na ok. 20 – 30 tys. mieszkaÅ„, czyli od 60 do prawie 100 tys. mieszkaÅ„ców
Realizacja planów wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej wymaga zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) Mirkowa. Uchwalenie takiej zmiany to nie tylko zgoda na budowÄ™ bloków. To również potężne zobowiÄ…zanie, bo w myÅ›l prawa to na gminie ciąży obowiÄ…zek zapewnienia infrastruktury technicznej: sieci wodno-kanalizacyjnej, energetycznej, sieci komunikacji publicznej i dróg oraz infrastruktury spoÅ‚ecznej: żłobka, przedszkola i szkoÅ‚y.
Nie żyjemy w Ameryce, gdzie deweloperzy budujÄ… od zera caÅ‚e miasteczka. Prywatna firma buduje tam nie tylko bloki, ale również caÅ‚Ä… infrastrukturÄ™ technicznÄ… (media, drogi) i spoÅ‚ecznÄ… (przedszkola, szkoÅ‚y, a także sieć handlowÄ… i usÅ‚ugowÄ…). Budowa przez deweloperów caÅ‚ych miasteczek zaczęła siÄ™ w USA 50 lat temu i dziÅ› co 10. Amerykanin mieszka w PUD (Planned Unit Developments – planowane jednostki miejskie). Zbudowano ich ponad 100 tys. Ale u nas takich inwestorów nie ma, a naszej gminy jeszcze przez dÅ‚ugie lata nie bÄ™dzie stać na zapewnienie niezbÄ™dnej infrastruktury.
Ruch samochodów ciężarowych można w różny sposób ograniczyć. Ruchu pojazdów mieszkaÅ„ców nie ograniczymy w żaden sposób.
– Na dzieÅ„ dzisiejszy jesteÅ›my winni mieszkaÅ„com ok. 20 mln zÅ‚ za grunty przejÄ™te pod drogi. Nie rozpoczÄ™liÅ›my budowy ani żłobka, ani przedszkola, a na póÅ‚kach mamy gotowe plany inwestycji na ok. 60 mln zÅ‚ – mówiÅ‚ podczas posiedzenia jednej z komisji burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk. Skoro nie możemy zaspokoić potrzeb dotychczasowych mieszkaÅ„ców, to trudno oczekiwać, że zapewnimy ich realizacjÄ™ kolejnym.
AlternatywÄ… mieszkaniówki jest logistyka. Bloki jako mniejsze zÅ‚o – propozycja nie do odrzucenia. Możliwość utworzenia centrum logistycznego (linie przetwórcze i logistyka) lub logistyczno-usÅ‚ugowego ma nas wystraszyć, zmiÄ™kczyć opór mieszkaÅ„ców i rady miejskiej i spowodować, że ochoczo zgodzimy siÄ™ na zmianÄ™ MPZP i budowÄ™ wielkiego osiedla.
Czy na pewno propozycja nie do odrzucenia? A może nie ma siÄ™ czego bać? Od blisko 300 lat ta część Mirkowa to tereny fabryczne. Centrum logistyczne nie wymaga nakÅ‚adów z budżetu gminy na infrastrukturÄ™ i z pewnoÅ›ciÄ… bÄ™dzie generowaÅ‚o mniejszy ruch niż tysiÄ…ce samochodów mieszkaÅ„ców osiedla, którzy trasÄ™ Konstancin – Warszawa bÄ™dÄ… musieli pokonywać 2–3 razy dziennie: do pracy, z pracy, z dziećmi do szkoÅ‚y, do kin, teatru i po zakupy. Ruch samochodów ciężarowych można w różny sposób ograniczyć, ruchu pojazdów mieszkaÅ„ców nie ograniczymy w żaden sposób. Centrum logistyczne to również miejsca pracy dla mieszkaÅ„ców Konstancina. Jest siÄ™ nad czym zastanowić. |