20-lecie straży miejskiej | autor: (MZ) |
20 lat minęło. W piątek 26 sierpnia, w przededniu Dnia Strażnika, w sali posiedzeń rady miejskiej, pracownicy konstancińskiej straży miejskiej spotkali się z przedstawicielami samorządu i zaproszonymi gośćmi.
Zebranych powitał Karol Łuczak, komendant Straży Miejskiej Konstancina-Jeziorny. Na uroczyste spotkanie przybyli burmistrz Kazimierz Jańczuk, wiceburmistrz Ryszard Machałek, przewodniczący rady miejskiej Andrzej Cieślawski, zastępca komendanta komisariatu policji w Konstancinie Dariusz Lewandowski, zastępca komendanta warszawskiej straży miejskiej Bartłomiej Zieliński, komendanci straży miejskich z Milanówka i Płońska, konstancińscy radni, przedstawiciele samorządu poprzednich kadencji oraz kierownictwo urzędu miasta i gminy.
Kazimierz Jańczuk podziękował strażnikom za dotychczasową służbę i życzył sukcesów w dalszej pracy. W związku z jubileuszem, wszyscy strażnicy otrzymali pamiątkowe medale, a niektórzy awanse na wyższe stopnie służbowe.
Krótką historię konstancińskiej straży przedstawił Grzegorz Szewczyk, zastępca komendanta straży miejskiej. – Straż Miejska w Konstancinie-Jeziornie, powołana uchwałą rady miejskiej, rozpoczęła działalność od uroczystego ślubowania 28 czerwca 1991 roku. Na początku powołano 10 strażników, pełniących nie tylko służbę porządkową, ale również współpracujących z policją, strażą pożarną, Strażą Ochrony Przyrody i Zwierząt.W początkowym okresie działalności strażnicy znacznie częściej pouczali i nakazywali dostosowanie się do przepisów porządkowych, niż sięgali po bloczki mandatowe. Teraz mieszkańcy już wiedzą, w jakich sytuacjach nie unikną kary i trudno im przekonać strażnika, że to pierwszy raz. Na podkreślenie zasługuje fakt, że zdecydowana większość wykroczeń ujawnionych przez strażników nie była i nie jest ścigana przez jakiekolwiek służby. Codziennie w godzinach popołudniowych i wieczornych, często wspólnie z funkcjonariuszami policji, patrolujemy rejony miasta najbardziej zagrożone przestępczością. Staramy się, aby nasza praca była pożyteczna dla miasta i w miarę swoich możliwości przyczyniamy się do zaprowadzenia porządku publicznego, zapewnienia spokoju i bezpieczeństwa mieszkańcom naszej gminy – mówił Grzegorz Szewczyk.
Wystawianie mandatów za parkowanie pojazdów w miejscach niedozwolonych, za spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, nieprzestrzeganie przepisów porządkowych, niszczenie zieleni, niezachowanie środków ostrożności przy wyprowadzaniu psów, to nie jedyne działania, jakie podejmują strażnicy. Ważną częścią ich pracy są codzienne patrole w rejonach placówek szkolnych na terenie miasta i gminy, mające na celu eliminowanie patologii społecznych wśród młodzieży: wymuszeń i rozprowadzania środków odurzających; realizacja programu „Bezpieczna szkoła” (pogadanki w szkołach na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa i współorganizowanie egzaminów na kartę rowerową) oraz czuwanie nad bezpiecznym przebiegiem gminnych imprez masowych: koncertów, zawodów sportowych i festynów. Dwa miesiące temu rozpoczął działalność całodobowy monitoring miasta, przyczyniający się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa mieszkańców, który również podlega straży miejskiej. Operatorzy monitoringu mają bezpośrednią łączność z patrolami. Mogą natychmiast skierować funkcjonariuszy straży lub policji na miejsce wykroczenia i kilkanaście razy w ciągu doby z tej możliwości korzystają.
Dziś nad bezpieczeństwem miasta czuwa 13 strażników. Liczymy, że w niedalekiej przyszłości będzie ich jeszcze kilku, tak by straż miejska mogła pracować w systemie całodobowym, nie tylko w weekendy, ale przez siedem dni w tygodniu. Życzymy im spokojnej służby. |