Partnerzy | autor: (GMT, AM) |
Burmistrzowie Markus Holleman i Kazimierz Jańczuk podpisują Akt Partnerstwa
Akt Partnerstwa pomiędzy niemieckim Denzlingen a Konstancinem-Jeziorną podpisali 19 czerwca w pałacu w Oborach burmistrzowie Markus Holleman i Kazimierz Jańczuk.
My, wybrani w wolnych wyborach, przedstawiciele naszych współobywateli z miejscowości Konstancin-Jeziorna i Denzlingen podejmujemy dzisiaj uroczyście decyzję członków Rad Gmin Konstacin-Jeziorna i Denzlingen o zawarciu aktu partnerstwa obu miast w duchu przyjaźni i międzynarodowego porozumienia. Nawiązując do pokojowych tradycji z naszej wspólnej historii, chcemy pokonać to, co nas w naszej wspólnej, bolesnej przeszłości dzieli. Jesteśmy zdecydowani współpracować w kierunku pokojowej przyszłości zjednoczonej Europy. Chcemy umożliwiać i wspierać spotkania, kontakty i przyjaźnie między obywatelami naszych gmin. Jednocześnie będziemy respektować i szanować różnice tradycji oraz wzmacniać wspólne dla nas od wieków dziedzictwo kulturowe. Razem z młodym pokoleniem chcemy organizować spotkania i realizować projekty, które wielu obywatelom, także poza granicami, pokażą znaczenie partnerskiej współpracy. Naszym celem jest również pozyskanie tych obywateli dla idei kształtowania naszej społeczności i przyszłości Europy. Partnerstwo to, mieści się w ramach współpracy narodów europejskich których celem są: tolerancja, szacunek i pokój między narodami. Z całego serca i z pełnym przekonaniem zobowiązujemy się wspierać i umacniać przyjaźń oraz współpracę między naszymi gminami i narodami. Niech nasze partnerstwo buduje pokój i jedność Europy”.
Inicjatorką nawiązania współpracy z gminą Denzlingen jest Małgorzata Zarzycka, mieszkanka Gassów, nauczycielka warszawskiego XVII Liceum im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, które od blisko 20 lat współpracuje z niemieckim gimnazjum im. Erazma z Rotterdamu w Denzlingen. Obie szkoły od lat wspólnie realizują programy edukacyjne dla młodzieży. W ubiegłym roku Małgorzata Zarzycka była pomysłodawczynią i organizatorką spotkania seniorów z pięciu miast partnerskich Konstanicna- Jeziorny: Denzlingen (Niemcy), Hranic (Czechy), Nowej Wilejki (Litwa), Krzemieńca (Ukraina) oraz Cēsis (Łotwa).
* * *
18 czerwca w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym przy ul. Sienkiewicza odbyło się spotkanie poświęcone 20. rocznicy nawiązania współpracy między Konstancinem-Jeziorną a holenderskim Leidschendam-Voorburg. Współpracę między naszymi miastami nawiązali ówczesny burmistrz Leidschendam Willem Franz de Vreeze i pierwszy burmistrz Konstancina w III RP Józef Hlebowicz.
Willem Franz de Vreeze w 1997 r. i Johannus Switbertus Leonardus von Reisen, pierwszy prezydent Komisji Współpracy Leidschendam-Voorburg – Konstancin-Jeziorna w 2000 r., decyzją konstancińskiej rady, otrzymali honorowe obywatelstwo naszego miasta.
Wszyscy uczestnicy spotkania Leidschendam – Konstancin zostali udekorowani kokardkami w holenderskich i polskich barwach
W spotkaniu udział wzięli goście z innych miast bliźniaczych oraz mieszkańcy Konstancina, którzy przyczynili się do zacieśnienia współpracy, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i radni. Towarzyszyła mu wystawa obrazująca 20-letnią współpracę obejmującą wzajemną wymianę grup młodzieży, wystawy prac fotografików i artystów plastyków w Leidschendam i w Konstancinie, występy i koncerty chórów oraz udział w zawodach sportowców obu miast partnerskich.
Podsumowując wieloletnie kontakty miast, Johan Kunst, prezes komitetu współpracy Leidschendam-Voorburga i Konstancina-Jeziorny przypomniał, że porozumienie o wzajemnej współpracy zostało podpisane w ważnym dla Polski dniu 200. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i wyraził zadowolenie, że współpraca dotyczy tak wielu grup mieszkańców i nie jest tylko wymianą osób piastujących funkcje w urzędach.
* * *
Tegoroczne spotkania mieszkańców miast partnerskich, odbywające się w trakcie Europejskiego Roku Wolontariatu Propagującego Aktywność Obywatelską rozpoczęły się przed oficjalnym świętem gminy, 18 i 19 czerwca. W piątek 17 czerwca goście wzięli udział w spotkaniu prezentującym osiągnięcia konstancińskiego wolontariatu: działań Uczniowskiego Klubu Sportowo-Turystycznego „Traper”, kół Caritasu działających przy kościołach parafialnych i w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Bielawskiej, Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina. Wysłuchali historii powstania Konstancina jako letniska oraz zwiedzili Konstancin i Warszawę. Prezentację działania wolontariuszy przedstawili też goście z Denzlingen.
* * *
Warto podkreślić, że 130 gości z miast bliźniaczych podczas pobytu w Konstancinie zamieszkało u 110 konstancińskich rodzin. – Program „Przyjmij gościa z zagranicy w swoim domu” to nasz wspólny sukces. Wierzymy, że realizacja takiej akcji okaże się dobrą inwestycją w przyszłe, zażyłe relacje między mieszkańcami miast partnerskich oraz przyniesie im wiele pożytku w różnych dziedzinach życia – powiedział w trakcie ostatniej sesji rady miejskiej, burmistrz Kazimierz Jańczuk, dziękując mieszkańcom za zaangażowanie w przyjęcie delegacji z miast partnerskich naszej gminy. |