PLAN BEZ UWAG | autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ |
Rada miejska uchwaliÅ‚a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego strefy A ochrony uzdrowiskowej – etap I. Radni odrzucili przy tym ponad 120 uwag zgÅ‚oszonych do planu przez osoby prywatne, organizacje spoÅ‚eczne i podmioty gospodarcze. Wiele z nich zapowiedziaÅ‚o wystÄ…pienie na drogÄ™ sÄ…dowÄ… i zaskarżenie rozwiÄ…zaÅ„ przyjÄ™tych w planie.
Przed przystÄ…pieniem do rozpatrzenia uwag zÅ‚ożonych do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy A ochrony uzdrowiskowej – etap I, przewodniczÄ…cy rady miejskiej, Andrzej CieÅ›lawski pouczyÅ‚ radnych. – Przypominam, że jeżeli jakakolwiek uwaga, która nie zostaÅ‚a uwzglÄ™dniona przez burmistrza, zostanie przez nas uwzglÄ™dniona, w tym momencie ta caÅ‚a uchwaÅ‚a, projekt uchwaÅ‚y, nie ma już racji bytu, gdyż po prostu integralna część tego projektu nie zostaÅ‚a zaakceptowana przez sesjÄ™. To jest procedura – mówiÅ‚. Skoro wiadomo jak gÅ‚osować, sesjÄ™ można byÅ‚o zakoÅ„czyć po kilkunastu minutach – nastÄ™pnych kilka godzin to stracony czas wielu osób: radnych, urzÄ™dników, osób przybyÅ‚ych na sesjÄ™.
Do planu zagospodarowania strefy A ochrony uzdrowiskowej – etap I zgÅ‚oszono po pierwszym i drugim wyÅ‚ożeniu setki uwag. Jedne mniej zasadne, inne bardziej. Wnioski mieszkaÅ„ców o obniżenie wielkoÅ›ci powierzchni biologicznie czynnej z 85 proc. do 80 lub 75 proc. byÅ‚y natychmiast odrzucane. Z jednej strony to bardzo dobrze, z drugiej dobrze by byÅ‚o gdyby nie wyjÄ…tki: w strefie A sÄ… dziaÅ‚ki, wcale nie maÅ‚e, które majÄ… zapisanÄ… wielkość powierzchni biologicznie czynnej na poziomie 55 proc. I to tylko w teorii, bo nikt po kilku latach nie sprawdziÅ‚, ile z tych 55 proc. zostaÅ‚o wyÅ‚ożone kostkÄ… lub kamieniem. Czasami ponad poÅ‚owa.
Ścieżkami rowerowymi i parkingami władze miasta nie były zainteresowane
Lokalne organizacje spoÅ‚eczne: Stowarzyszenie Uzdrowisko Dzieciom, Stowarzyszenie Komitet Uzdrowiska Konstancin, Stowarzyszenie Eko-Bielawska i Stowarzyszenie Otwarty Konstancin wspólnie zgÅ‚osiÅ‚y do projektu planu 13 uwag, w tym tak oczywiste jak: – na terenie Parku Zdrojowego oraz terenach przylegÅ‚ych powinny zostać wyznaczone Å›cieżki rowerowe. Åšcieżki te powinny mieć poÅ‚Ä…czenia z innymi miejscami Konstancina oraz już wyznaczonymi trasami rowerowymi, – zapisy planu powinny w sposób szczegóÅ‚owy obejmować zagospodarowanie brzegów i nurtu rzeki Jeziorki w Parku Zdrojowym i na terenie przylegÅ‚ym, – o miejscach parkingowych: dla obiektów usÅ‚ugowo-leczniczych minimum pięć miejsc oraz dodatkowo pięć miejsc na każde 100 mkw. powierzchni obiektu, oraz dla obiektów handlowych min. 10 miejsc na każde 100 mkw. powierzchni obiektu.
Jednak Å›cieżkami rowerowymi i parkingami wÅ‚adze miasta nie byÅ‚y zainteresowane. WiceprzewodniczÄ…cy rady Piotr Stankiewicz kilkakrotnie twierdziÅ‚, że on oczywiÅ›cie jest jak najbardziej za Å›cieżkami rowerowymi czy parkingami, ale bÄ™dzie gÅ‚osowaÅ‚ za odrzuceniem uwagi, ponieważ, jeżeli jakakolwiek uwaga, która nie zostaÅ‚a uwzglÄ™dniona przez burmistrza zostanie uwzglÄ™dniona przez radÄ™, to caÅ‚a uchwaÅ‚a nie przechodzi i plan nie zostanie uchwalony. A plan uchwalony być musi – jak w powiedzeniu o pannie pragnÄ…cej szybko wyjść za mąż: „o jednym oku, aby w tym roku”.
Piotr Stankiewicz zapewniaÅ‚, że do tych tematów można bÄ™dzie wrócić po uchwaleniu planu – jak w praktyce wyglÄ…dajÄ… i ile trwajÄ… zmiany zapisów planu, wiemy doskonale.
Towarzystwo MiÅ‚oÅ›ników PiÄ™kna i Zabytków Konstancina im. Stefana Å»eromskiego wnosiÅ‚o do planu uwagi dotyczÄ…ce m. in.: – zweryfikowania wykazu obiektów zabytkowych (kilka willi wpisanych do rejestru już nie istnieje), – caÅ‚kowitego zakazu reklam na obiektach zabytkowych, – caÅ‚kowitego zakazu oraz likwidacji istniejÄ…cych powierzchni reklamowych wynajmowanych innym reklamodawcom, – rozważenia zmniejszenia maksymalnej powierzchni reklamowej – 2 mkw. wydaje siÄ™ zbyt dużo, – zwiÄ™kszenia przeÅ›witu ogrodzeÅ„ frontowych do 80 proc. – wykonania inwentaryzacji drzewostanu przed i po zakoÅ„czeniu inwestycji i wprowadzenie obowiÄ…zku dolesiania pod nadzorem sÅ‚użb leÅ›nych – w odniesieniu do dziaÅ‚ek leÅ›nych.
Przedstawiciele towarzystwa stwierdzili, że dla dobra sprawy nie będą nalegali na uwzględnienie uwag. Szkoda, bo ich uwagi były jak najbardziej zasadne.
– SwojÄ… drogÄ…, jak osoba wÅ‚aÅ›ciciela reklamy wpÅ‚ywa na wrażenia estetyczne nie mam pojÄ™cia. Każda reklama w strefie A szpeci. Na pÅ‚ocie nieruchomoÅ›ci pani prezes TMPiZ też wsi reklama i na dodatek jest wiÄ™ksza niż 2 mkw. – podsumowaÅ‚ w czasie przerwy w obradach jeden z mieszkaÅ„ców. Ciekawe też, czym kierowali siÄ™ radni nie uwzglÄ™dniajÄ…c potrzeby inwentaryzacji drzewostanu przed i po zakoÅ„czeniu inwestycji lub wprowadzenia obowiÄ…zku dolesiania pod nadzorem sÅ‚użb leÅ›nych.
Wiele emocji wzbudziÅ‚a dyskusja nad uwagami spóÅ‚ki MiÄ™dzyrzecze, która na blisko 12-hektarowej dziaÅ‚ce planowaÅ‚a zbudowanie „obiektu o charakterze pensjonatowo-hotelowym, a także realizacjÄ™ obiektów i urzÄ…dzeÅ„ wspomagajÄ…cych uzdrowisko, z dopuszczeniem usÅ‚ug zwiÄ…zanych z funkcjonowaniem uzdrowiska, w tym przeznaczonych dla obsÅ‚ugi kuracjuszy i mieszkaÅ„ców staÅ‚ych, z uwzglÄ™dnieniem obsÅ‚ugi parkingowej”. SpóÅ‚ka wnioskowaÅ‚a o dopuszczenie budynków o wysokoÅ›ci do 11 m (po sÄ…siedzku, kilkadziesiÄ…t metrów dalej, ale już w MPZP Centrum przewidziano budynki o wysokoÅ›ci 16 m).
PrzyszÅ‚y inwestor zabiegaÅ‚ również o możliwość budowy na swoim terenie rekreacyjnego zbiornika wodnego (zalewu) i zagospodarowania terenu rekreacyjnego (bary, restauracje, wypożyczalnia sprzÄ™tu wodnego). W liÅ›cie skierowanym do burmistrza spóÅ‚ka deklarowaÅ‚a chęć przekazania gminie nieodpÅ‚atnie wybudowanego przez siebie zalewu.
Notowana na gieÅ‚dzie spóÅ‚ka MiÄ™dzyrzecze planowaÅ‚a przeznaczyć na inwestycje w Konstancinie wiele milionów zÅ‚otych. Rada zadecydowaÅ‚a, że żadne nowe obiekty uzdrowiskowe nie sÄ… w Konstancinie potrzebne, a zalew to już istna aberracja.
Dyskusja nad planami spóÅ‚ki niepozbawiona byÅ‚a akcentów humorystycznych. Radny Sebastian Januszko stwierdziÅ‚, że żadnych planów budowy obiektów uzdrowiskowych spóÅ‚ka nie przedstawiÅ‚a, a za pięć minut przyznaÅ‚, że rzeczywiÅ›cie widziaÅ‚ takie plany w poprzedniej kadencji – wÅ‚adze spóÅ‚ki dostarczyÅ‚y projekty wszystkim radnym przy omawianiu ich uwag podczas prac nad planem. Dlaczego tych projektów nie pokazano radnym, którzy gÅ‚osowali za planem? Bo, nie daj Boże, mogÅ‚yby siÄ™ im wydać jak najbardziej na miejscu w uzdrowisku. Na pytanie radnego Tomasza Zymera, czy powierzchnia zbiornika wodnego zaliczana jest do powierzchni biologicznie czynnej, zastÄ™pca burmistrza Dorota Gadomska przyznaÅ‚a, że tak, ale szybko dodaÅ‚a, że sÄ… dwie definicje powierzchni biologicznie czynnej. TrwajÄ… poszukiwania drugiej definicji – w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym znaleźliÅ›my tylko jednÄ….
Wiadomo nie od dziś, że brak konkurencji nie wpływa dodatnio na poziom świadczonych usług, a w planie strefy A, przyjętym przez radę, przyszły właściciel uzdrowiska ma zagwarantowany monopol na działalność uzdrowiskową
Przedstawiciel udziaÅ‚owców spóÅ‚ki MiÄ™dzyrzecze zwracaÅ‚ uwagÄ™ zebranych na niebezpieczeÅ„stwo wynikajÄ…ce ze Å›wiadczenia usÅ‚ug uzdrowiskowych przez tylko jeden podmiot. W przypadku zaprzestania Å›wiadczenia usÅ‚ug uzdrowiskowych przez spóÅ‚kÄ™ Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, miasto straci status uzdrowiska. Radna i jednoczeÅ›nie prezes Uzdrowiska Konstancin-Zdrój Anna Lewandowska odpowiedziaÅ‚a, że o statusie uzdrowiska decydujÄ… naturalne urzÄ…dzenia lecznictwa uzdrowiskowego, a nie obiekty lecznictwa uzdrowiskowego.
Nie do koÅ„ca to tak. Zgodnie z zapisami ustawy: status uzdrowiska może być nadany obszarowi, który speÅ‚nia Å‚Ä…cznie nastÄ™pujÄ…ce warunki: – ma zÅ‚oża naturalnych surowców leczniczych o potwierdzonych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach leczniczych – ma klimat o potwierdzonych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach leczniczych – na jego obszarze znajdujÄ… siÄ™ zakÅ‚ady lecznictwa uzdrowiskowego i urzÄ…dzenia lecznictwa uzdrowiskowego, przygotowane do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego – speÅ‚nia okreÅ›lone w przepisach o ochronie Å›rodowiska wymagania w stosunku do Å›rodowiska – ma infrastrukturÄ™ technicznÄ… w zakresie gospodarki wodno-Å›ciekowej, energetycznej, w zakresie transportu zbiorowego, a także prowadzi gospodarkÄ™ odpadami.
Wiadomo nie od dziÅ›, że brak konkurencji nie wpÅ‚ywa dodatnio na poziom Å›wiadczonych usÅ‚ug, a w planie strefy A, przyjÄ™tym przez radÄ™, przyszÅ‚y wÅ‚aÅ›ciciel uzdrowiska ma zagwarantowany monopol na dziaÅ‚alność uzdrowiskowÄ…. Drugiej – nadajÄ…cej siÄ™ na budowÄ™ obiektów uzdrowiskowych – tak dużej dziaÅ‚ki, jak należąca do spóÅ‚ki MiÄ™dzyrzecze, w strefie A nie ma. |