MIRKÓW PROTESTUJE autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

Tegoroczna zima bÄ™dzie ostatniÄ…, podczas której ciepÅ‚o dla Mirkowa zapewni firma Metsä Tissue, wÅ‚aÅ›ciciel konstanciÅ„skich zakÅ‚adów papierniczych. WÅ‚adze miasta wiedzÄ… o tym od ponad roku.

 

ogrzewanie mieszkań komunalnych w Mirkowie

Węglem ogrzewać mirkowskiego osiedla nie będzie można

 

WÅ‚adze miasta wiedzÄ… i przed wyborami wszyscy kandydaci przeÅ›cigali siÄ™ w zapewnieniach, że ten problem rozwiążą. Po wyborach samorzÄ…d nic konkretnego nie zrobiÅ‚, by trzem tysiÄ…com mieszkaÅ„ców Mirkowa zapewnić ogrzewanie – mówi przewodniczÄ…cy zarzÄ…du osiedla Krzysztof Klucz.

 

– O tym, że zostaniemy bez ogrzewania, samorzÄ…d wie nie od roku, a od kilku lat, dlatego nowe bloki komunalne, zbudowane tuż pod naszymi oknami, majÄ… zapewnione ciepÅ‚o z innych źródeÅ‚ – dodajÄ… mieszkaÅ„cy.

 

Na ostatniej sesji rady miejskiej 29 czerwca Krzysztof Klucz przedstawiÅ‚ radnym treść protestu, podpisanego przez 300 lokatorów Mirkowskich mieszkaÅ„, jaki na piÅ›mie kilka dni wczeÅ›niej zÅ‚ożyÅ‚ w urzÄ™dzie. Dotyczy on niepodjÄ™cia czynnoÅ›ci nakazanych prawem przez burmistrza Konstancina-Jeziorny. Jego sygnatariusze zarzucajÄ… wÅ‚adzom miasta brak dziaÅ‚aÅ„ w zakresie zabezpieczenia mieszkaÅ„com osiedla Mirków ogrzewania i ciepÅ‚ej wody w zwiÄ…zku z zamkniÄ™ciem zakÅ‚adu Metsä Tissue od lipca 2012 r.

 

Zgodnie z ustawÄ… o samorzÄ…dzie gminnym, zapewnienie ciepÅ‚a mieszkaÅ„com osiedla należy do zadaÅ„ wÅ‚asnych gminy. – A gmina ten obowiÄ…zek usiÅ‚uje zrzucić na nas – żalÄ… siÄ™ mieszkaÅ„cy. Bez ciepÅ‚a zostanie ponad 800 mieszkaÅ„ (75 proc. z nich tworzy wspólnoty mieszkaniowe, a 25 proc. to lokale komunalne) trzy bloki spóÅ‚dzielcze, żłobek, przedszkole i KonstanciÅ„ski Dom Kultury.


Ci, którzy swego czasu wykupili od gminy mieszkania, zapÅ‚acili za lokale wyposażone we wszystkie media. Nikt im nie powiedziaÅ‚, że kupujÄ… mieszkania bez ogrzewania i nie policzyÅ‚ z tego tytuÅ‚u taniej. A teraz gmina mówi im: „budujcie sobie kotÅ‚ownie sami”

 

Z trzech wariantów zapewnienia osiedlu ciepÅ‚a, jeden – indywidualny piecyk gazowy dla każdego lokalu – jest niemożliwy do zrealizowania. Brak przewodów wentylacyjnych w mieszkaniach wyklucza możliwość podÅ‚Ä…czenia dwufunkcyjnego pieca gazowego. Kolejne dwa warianty to: budowa jednej osiedlowej kotÅ‚owni i budowa kotÅ‚owni dla każdego z budynków, ewentualnie wspólnej dla dwóch sÄ…siednich budynków, bo nie we wszystkich blokach znajdujÄ… siÄ™ wolne piwnice lub strychy, które można by zaadaptować na kotÅ‚ownie. Jednak siedem najstarszych bloków fabrycznego osiedla w ogóle nie ma instalacji gazowej i jedynÄ… możliwoÅ›ciÄ… ich ogrzania jest podÅ‚Ä…czenie do miejskiej kotÅ‚owni.

 

Każda budowa – i jednej centralnej kotÅ‚owni, i wielu mniejszych – wymaga pozwolenia na budowÄ™. Zapisy obowiÄ…zujÄ…cego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla Mirków, uchwalonego w 2002 r., dopuszczajÄ… ogrzewanie osiedla z jednego centralnego źródÅ‚a i dopiero po zmianie planu możliwe bÄ™dzie budowanie lokalnych kotÅ‚owni.

 

– UchwaÅ‚a o przystÄ…pieniu do zmiany planu podjÄ™ta zostaÅ‚a w październiku ubiegÅ‚ego roku. I tyle. Od tamtej pory – cisza, o pracach nad nowelizacjÄ… planu nic nie sÅ‚ychać – mówi Elżbieta B., mieszkanka jednego z budynków przy ul. Jaworskiego.

 

Do budowy jednej centralnej kotÅ‚owni wÅ‚adze miasta nie palÄ… siÄ™ – w budżecie gminy na 2011 r. nie zapewniono żadnych pieniÄ™dzy na to zadanie. SamorzÄ…d wolaÅ‚by przerzucić to zadanie na wspólnoty mieszkaniowe. Burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk zadeklarowaÅ‚, że wystÄ…pi do starosty piaseczyÅ„skiego o wydawanie wspólnotom pozwoleÅ„ na budowÄ™ przed uchwaleniem nowelizacji planu. Czy wziÄ…Å‚ pod uwagÄ™, że czas pÅ‚ynie nieubÅ‚aganie, a skompletowanie stosownych zaÅ›wiadczeÅ„ i uzgodnieÅ„ niezbÄ™dnych do uzyskania pozwolenia na budowÄ™ lokalnej kotÅ‚owni trwa ok. roku?

 

– Z planem czy bez, dla nas jest ważne, kto sfinansuje budowÄ™ takich czy innych kotÅ‚owni – mówiÄ… mieszkaÅ„cy. Wielu lokatorów mirkowskich bloków to emeryci i oni kotÅ‚owni na pewno nie zbudujÄ…. – Ci, którzy swego czasu wykupili od gminy mieszkania, zapÅ‚acili za lokale wyposażone we wszystkie media. Nikt nam nie powiedziaÅ‚, że kupujemy mieszkania bez ogrzewania i nie policzyÅ‚ z tego tytuÅ‚u taniej. A teraz gmina mówi nam: „budujcie sobie kotÅ‚ownie sami” – oburzajÄ… siÄ™.

 

Kolejne rozmowy wÅ‚adz miasta z mieszkaÅ„cami osiedla nie przybliżajÄ… rozwiÄ…zania problemu. Na spotkaniach z zarzÄ…dem osiedla zastÄ™pca burmistrza Ryszard MachaÅ‚ek informowaÅ‚, że lokalne wÅ‚adze rozmawiajÄ… z firmami, które mogÅ‚yby zbudować na gruncie gminnym kotÅ‚owniÄ™ (najlepiej za swoje pieniÄ…dze). Od stycznia trwaÅ‚y rozmowy z firmÄ… Dalkia Polska – najwiÄ™kszym prywatnym operatorem sieci ciepÅ‚owniczych dziaÅ‚ajÄ…cym w 40 miastach w caÅ‚ym kraju – która niedawno wycofaÅ‚a siÄ™ z rozmów, bowiem chęć korzystania z jej usÅ‚ug zadeklarowaÅ‚a mniej niż poÅ‚owa z 30 wspólnot mieszkaniowych, a inwestycja dla tak maÅ‚ej liczby odbiorców nie byÅ‚aby dla Dalkii opÅ‚acalna. Wspólnoty zrezygnowaÅ‚y, bo koszty opÅ‚at za energiÄ™ wzrosÅ‚yby znaczÄ…co. Z kolei przedstawiciele firmy Buderus zaproponowali zbudowanie kotÅ‚owni za ponad 850 tys. zÅ‚ pod warunkiem, że budowÄ™ sfinansujÄ… wspólnoty. – LiczyÅ‚em, że my, lokatorzy, nie bÄ™dziemy absorbowani. Å»e powiecie: postawimy kotÅ‚owniÄ™ sami – odpowiedziaÅ‚ przedstawicielom firmy przewodniczÄ…cy rady osiedla Krzysztof Klucz.

 

– Na jakiej zasadzie wybierane sÄ… firmy, z którymi rozmawiajÄ… wÅ‚adze miasta, nie wiadomo. O przetargu na wykonawcÄ™ i operatora sieci ciepÅ‚owniczej w Mirkowie żadnych informacji na stronach urzÄ™du i Biuletynu Informacji Publicznej nie znaleźliÅ›my. Z kim teraz rozmawiajÄ… wÅ‚odarze miasta, też nie wiemy – zastanawiajÄ… siÄ™ lokatorzy jednego z budynków przy ul. Jaworskiego.

 

Wybudowanie kotÅ‚owni nie rozwiąże wszystkich problemów zwiÄ…zanych z ogrzewaniem mieszkaÅ„. KotÅ‚ownia należąca do fiÅ„skiej spóÅ‚ki Metsä Tissue spala wÄ™giel, najtaÅ„sze źródÅ‚o energii cieplnej. Obecnie obowiÄ…zujÄ…ce przepisy nie pozwalajÄ… na budowÄ™ wÄ™glowej kotÅ‚owni, a jednostka ciepÅ‚a uzyskiwana z kotÅ‚owni gazowej bÄ™dzie kosztować trzykrotnie droższej niż dotychczas. To oznacza poważne zwiÄ™kszenie obciążeÅ„ lokatorów. Wyższa cena jednostki ciepÅ‚a nabiera szczególnego znaczenia przy budowie centralnej kotÅ‚owni: caÅ‚a sieć ciepÅ‚ownicza na osiedlu jest wiekowa. Straty rozprowadzanego ciepÅ‚a sÄ… ogromne, wiÄ™c lokatorzy osiedla bÄ™dÄ… musieli zapÅ‚acić także za ogrzewanie powietrza w tej części Konstancina.

 

– Na jakiej zasadzie wybierane sÄ… firmy, z którymi rozmawiajÄ… wÅ‚adze miasta, nie wiadomo. O przetargu na wykonawcÄ™ i operatora sieci ciepÅ‚owniczej w Mirkowie żadnych informacji na stronach urzÄ™du i Biuletynu Informacji Publicznej nie znaleźliÅ›my. Z kim teraz rozmawiajÄ… wÅ‚odarze miasta, też nie wiemy – zastanawiajÄ… siÄ™ lokatorzy jednego z budynków przy ul. Jaworskiego

 

MieszkaÅ„cy sÄ… poważnie zaniepokojeni bezczynnoÅ›ciÄ… urzÄ™du i brakiem konkretnych decyzji. W piÅ›mie skierowanym do rady miejskiej domagajÄ… siÄ™ zwoÅ‚ania nadzwyczajnej sesji poÅ›wiÄ™conej problemom ogrzewania mirkowskiego osiedla. W odpowiedzi na wystÄ…pienie przewodniczÄ…cego zarzÄ…du osiedla Krzysztofa Klucza przewodniczÄ…cy rady miejskiej Andrzej CieÅ›lawski stwierdziÅ‚, że sÄ… dwa tryby zwoÅ‚ywania sesji nadzwyczajnej: o zwoÅ‚anie sesji zwraca siÄ™ burmistrz, lub jedna czwarta skÅ‚adu rady. Innego trybu nie ma. Cóż, chyba nie takiej odpowiedzi oczekujÄ… ludzie poważnie zaniepokojeni tym, co ich czeka za rok.

   
Drukuj