Uwaga, kleszcze atakują autor: (MZ)
   

Kleszcz

W tym roku jest ich wyjątkowo dużo, zwłaszcza w województwach: warmińsko- mazurskim, podlaskim, lubelskim, mazowieckim, opolskim i dolnośląskim, czyli tam gdzie przeważają lasy liściaste i mieszane.

 

Wzrost aktywności kleszczy rozpoczyna się pod koniec kwietnia i trwa do listopada. Występują głównie w lasach liściastych. Szczególnie ulubionymi miejscami żerowania kleszczy są obrzeża lasów i graniczące z nimi łąki, leszczynowe zagajniki, leśne polany porośnięte paprociami i jeżynami, podmokłe tereny w pobliżu zbiorników wodnych. Kleszcze mogą nas zaatakować dosłownie wszędzie, nie tylko na spacerze w podwarszawskich lasach, ale również w warszawskich Łazienkach i w ogrodzie zoologicznym, bo kleszcze łąkowe atakują nawet w miejskich parkach. W Polsce żyje 20 gatunków kleszczy przenoszących wiele chorób: kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, anaplazmozę, babeszjozę i riketsjozę. Nosicielami tych chorób jest ok. 15 proc. populacji kleszczy, ale nigdy nie wiadomo, czy nie ugryzł nas zakażony osobnik. Ludzi i zwierzęta atakują wszystkie postacie rozwojowe kleszczy – nie tylko dorosłe osobniki, ale również znacznie od nich mniejsze larwy i nimfy.

 

Ukłucie kleszcza jest bezbolesne – pajęczaki te produkują substancję znieczulającą, która sprawia, że nie czujemy ukąszenia. Człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że został ugryziony, kiedy zaczynają się objawy choroby: przy boreliozie pojawia się rumień, a przy kleszczowym zapaleniu mózgu – objawy grypopodobne. I chociaż szczepionka chroni jedynie przed kleszczowym zapaleniem mózgu, warto się zaszczepić. W aptekach dostępne są szczepionki dla dorosłych i dla dzieci – wystarczy zgłosić się do lekarza rodzinnego.

 

Przed innymi chorobami nie uchroni nas szczepionka, dlatego po powrocie ze spaceru warto obejrzeć dokładnie skórę, szczególnie dokładnie w miejscach, w których jest najdelikatniejsza: pod pachami, w zgięciach stawów, za uszami.

 

Skutecznym sposobem zapobiegania ukąszeniom jest odpowiednie ubranie: długie rękawy, spodnie, nakrycie głowy i buty zakrywające stopę oraz stosowanie repelentów – substancji chemicznych, odstraszających te pasożyty.

   
Drukuj