DLA KOGO MIESZKANIE KOMUNALNE autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

Teoretycznie powinno być dla ludzi o niskich dochodach. Ale dochody najemców z czasem rosnÄ…, a raz przyznanego mieszkania komunalnego nie można odebrać.

 

Mieszkania komunalne

 

MieszkaÅ„ komunalnych budowanych z budżetu gminy wciąż za maÅ‚o. Obecnie w 1200 lokalach komunalnych zameldowanych jest blisko 5 tys. osób, czyli ponad 20 proc. mieszkaÅ„ców gminy. Kolejka oczekujÄ…cych od lat nie zmniejsza siÄ™ – do nowych lokali najpierw trzeba przekwaterować lokatorów z budynków przeznaczonych do sprzedaży lub rozbiórki, a dopiero potem zwykÅ‚ych oczekujÄ…cych. Po przydzieleniu lokali w dwóch nowych budynkach w Mirkowie, na mieszkania nadal czeka blisko 400 osób. Jednak w gminnym budżecie na rok bieżący i przyszÅ‚y nie ma pieniÄ™dzy na rozpoczÄ™cie budowy kolejnych mieszkaÅ„.

 

Gmina nie tylko niema pieniÄ™dzy na budowÄ™ wiÄ™kszej liczby mieszkaÅ„. Nie ma również wpÅ‚ywu na to, kto mieszka w jej zasobach. SamorzÄ…dowcy twierdzÄ…, że obecnie obowiÄ…zujÄ…ce przepisy uniemożliwiajÄ… im racjonalne gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi. Zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami, umowy najmu lokali komunalnych muszÄ… być zawierane na czas nieokreÅ›lony, a po Å›mierci najemcy lokal zazwyczaj przejmujÄ… jego najbliżsi.

 

Zgodnie z zaÅ‚ożeniami noweli, samorzÄ…d bÄ™dzie mógÅ‚ sprawdzić status materialny lokatora. JeÅ›li okaże siÄ™, że przekracza ustalony przez gminÄ™ poziom dochodów, ta bÄ™dzie mogÅ‚a go eksmitować

 

W Ministerstwie Infrastruktury trwajÄ… prace nad zaÅ‚ożeniami do nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów i dodatkach mieszkaniowych, która ma zweryfikować zasady najmu mieszkaÅ„ komunalnych. Nowa ustawa ma umożliwić eksmisje zamożniejszych lokatorów takich lokali, którzy pÅ‚acÄ…c niskie czynsze korzystajÄ… z dotacji samorzÄ…dów do lokali komunalnych, choć stać je na kupno wÅ‚asnego lokum. Zgodnie z zaÅ‚ożeniami noweli, samorzÄ…d bÄ™dzie mógÅ‚ sprawdzić status materialny lokatora. JeÅ›li okaże siÄ™, że przekracza ustalony przez gminÄ™ poziom dochodów, ta bÄ™dzie mogÅ‚a go eksmitować. Zmiany umożliwiÄ… przyznawanie lokali naprawdÄ™ potrzebujÄ…cym i pomogÄ… rozwiÄ…zać problem braku mieszkaÅ„ komunalnych. Resort infrastruktury rozważa też zmianÄ™ zasad podpisywania umów na wynajÄ™cie mieszkania od gminy: z umów bezterminowych, które obowiÄ…zujÄ… obecnie, na umowy na czas okreÅ›lony. Po terminie, na który obowiÄ…zywaÅ‚a umowa, gmina bÄ™dzie mogÅ‚a zweryfikować stan majÄ…tkowy lokatora i jeÅ›li jego dochody wzrosnÄ…, bÄ™dzie miaÅ‚a prawo nie przedÅ‚użyć jej i wystÄ…pić o eksmisjÄ™. Projekt nowelizacji zakÅ‚ada także podniesienie czynszów do takiej wysokoÅ›ci, by pokrywaÅ‚y rzeczywiste koszty utrzymania i remontów budynków – w 2010 r. gmina dopÅ‚aciÅ‚a do ZakÅ‚adu Gospodarki Komunalnej 100 000 zÅ‚ za lokatorów komunalnych.

 

Nowe przepisy pozbawiÄ… również prawa dziedziczenia mieszkania komunalnego dzieci obecnych lokatorów. Zdarza siÄ™, że duże mieszkania po Å›mierci wspóÅ‚małżonka zajmujÄ… samotne osoby. Takie osoby gmina bÄ™dzie mogÅ‚a przekwaterować do mniejszych, a tym samym taÅ„szych w utrzymaniu, lokali.

 

Ubożsi lokatorzy obawiajÄ… siÄ™, że po wprowadzeniu podwyżek nie bÄ™dzie ich stać na opÅ‚acenie czynszu – czÄ™sto już dziÅ› majÄ… problemy z opÅ‚atami. Ich chronić bÄ™dzie dodatek mieszkaniowy – chodzi o to, by gminy nie dopÅ‚acaÅ‚y do tych, którzy osiÄ…gajÄ… wysokie dochody, a wciąż mieszkajÄ… w lokalach komunalnych i korzystajÄ… z tych samych dopÅ‚at, co naprawdÄ™ potrzebujÄ…cy.

 

Ustawa o dodatkach mieszkaniowych dokÅ‚adnie wymienia uprawnionych do otrzymania dodatku mieszkaniowego. Dodatek ten przysÅ‚uguje: najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych (zarówno lokali komunalnych, mieszkaÅ„ zakÅ‚adowych, mieszkaÅ„ w prywatnym domu czynszowym, mieszkaÅ„ wynajmowanych na wolnym rynku), osobom mieszkajÄ…cym w lokalach spóÅ‚dzielczych (wÅ‚asnoÅ›ciowych lub lokatorskich), osobom mieszkajÄ…cym w lokalach znajdujÄ…cych siÄ™ w budynkach stanowiÄ…cych ich wÅ‚asność i wÅ‚aÅ›cicielom samodzielnych lokali mieszkalnych oraz innym osobom majÄ…cym tytuÅ‚ prawny do zajmowanego mieszkania i ponoszÄ…cym wydatki zwiÄ…zane z jego zajmowaniem (np. osoby zajmujÄ…ce lokal na podstawie umowy użyczenia) oraz osobom zajmujÄ…cym lokal bez tytuÅ‚u prawnego, oczekujÄ…cym na przysÅ‚ugujÄ…cy im lokal zamienny albo socjalny.

 

Przyznanie dodatku mieszkaniowego uzależnione jest m.in. od dochodu gospodarstwa domowego oraz zajmowanej powierzchni lokalu – mieszkanie nie może przekraczać okreÅ›lonej w ustawie tzw. powierzchni normatywnej. Wnioski rozpatrywane sÄ… szybko, w ciÄ…gu miesiÄ…ca. Co sześć miesiÄ™cy najemca lokalu musi skÅ‚adać nowy wniosek, zawierajÄ…cy aktualne dane o dochodach.

 

Chodzi o to, by gminy nie dopÅ‚acaÅ‚y do tych, którzy osiÄ…gajÄ… wysokie dochody, a wciąż mieszkajÄ… w lokalach komunalnych i korzystajÄ… z tych samych dopÅ‚at, co naprawdÄ™ potrzebujÄ…cy

 

Tyle teoria, a jak to sprawdza siÄ™ w praktyce? – JesteÅ›my typowÄ… rodzinÄ… dwa plus dwa. Sześć lat temu zaciÄ…gnÄ™liÅ›my kredyt na kupno mieszkania – 400 tys. zÅ‚ na 30 lat – mówi Agnieszka P., mieszkanka jednego z nowych osiedli w Konstancinie. – W tym czasie mieszkania byÅ‚y najdroższe, dziÅ› wydalibyÅ›my z pewnoÅ›ciÄ… o 15 proc. mniej. Pracujemy oboje, caÅ‚a jedna pensja idzie na spÅ‚atÄ™ kredytu. Nie przekraczamy normatywnej powierzchni użytkowej lokalu (norma dla czterech osób to 71,5 mkw.). Nasze mieszkanie ma 68 mkw.Na utrzymanie mieszkania (czynsz, energia elektryczna, gaz) i rodziny zostaje nammniej na osobÄ™ niż tym, którzy dostajÄ… dodatki mieszkaniowe – ale my nie możemy ubiegać siÄ™ o dodatek, bo przecież zarabiamy wiÄ™cej. Za to, że nie stanÄ™liÅ›my w kolejce po gminne mieszkanie, bÄ™dziemy karani jeszcze przez 24 lata, bo tyle lat bÄ™dziemy jeszcze spÅ‚acać kredyt. MaÅ‚o tego – z naszych podatków dopÅ‚aty dostajÄ… inni. Czy to na pewno sprawiedliwie? – pyta.

 

Z badaÅ„ Instytutu Rozwoju Miast wynika, że w caÅ‚ym kraju kolejka oczekujÄ…cych na mieszkanie komunalne liczy ok. 125 tys. rodzin. WedÅ‚ug danych GÅ‚ównego UrzÄ™du Statystycznego, w 2010 r. ok. 2,5 tys. gmin wybudowaÅ‚o niespeÅ‚na 3,5 tys. nowych lokali. W tym tempie, pod warunkiem, że nie przybywaÅ‚oby uprawnionych, potrzeby mieszkaniowe oczekujÄ…cych zapewnione zostaÅ‚yby za 35 lat. Zmiany obowiÄ…zujÄ…cych przepisów sÄ… wiÄ™c konieczne.Ostateczny ksztaÅ‚t znowelizowanej ustawy poznamy pod koniec roku.

   
Drukuj