Diagnoza problemów autor: (opr. G)
   

W trakcie obrad IX sesji Rady Miejskiej Konstancina- Jeziorny 28 kwietnia burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk przedstawiÅ‚ radzie i mieszkaÅ„com dÅ‚ugo oczekiwany „Raport Otwarcia Gminy Konstancin-Jeziorna na kadencjÄ™ 2010–2014, wedÅ‚ug stanu na dzieÅ„ 31 grudnia 2010 roku”. PrzedstawiajÄ…c stan zastany w podstawowych obszarach dziaÅ‚alnoÅ›ci gminy, burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk powiedziaÅ‚ m.in.:

 

Gospodarka finansowa

 

„Na dzieÅ„ 31 grudnia 2010 r. zadÅ‚użenie gminy wynosiÅ‚o 20 395 869,93 zÅ‚. Ponadto ustÄ™pujÄ…cy burmistrz nie uregulowaÅ‚ należnoÅ›ci za zadania inwestycyjne planowane do rozliczeniaw2010 r. w wysokoÅ›ci 4 050 505,00 zÅ‚, które dodatkowo obciążyÅ‚y budżet roku 2011. (…)

 

W minionej kadencji ilość spraw sÄ…dowych prowadzonych z udziaÅ‚em gminy przekroczyÅ‚a 110. Aktualnie ilość spraw sÄ…dowych, toczÄ…cych siÄ™ przeciw gminie przekracza 30 i nie jest to katalog zamkniÄ™ty, gdyż kolejni wykonawcy zgÅ‚aszajÄ… nowe roszczenia. Szacowana kwota rozpoznanych roszczeÅ„ siÄ™ga ok. 7,5 mln zÅ‚. Ponadto gmina zalegaÅ‚a z wpÅ‚atami swoich udziaÅ‚ów we wspólnotach mieszkaniowych na kwotÄ™ 563 316,63 zÅ‚.

 

Jednak prawdziwą tykającą bombą są odszkodowania należne za grunty zajęte przez gminę pod drogi, np. w 2010 roku wypłacono odszkodowanie tylko jednej osobie.

 

PrzejÄ™ty stan finansów gminy jest w mojej ocenie wynikiem wieloletniego, oderwanego od realiów planowania budżetowego. Brak spójnego harmonogramu napÅ‚ywu Å›rodków finansowych i wydatków skutkowaÅ‚ okresowÄ… utratÄ… pÅ‚ynnoÅ›ci finansowej i spowodowaÅ‚, pod koniec 2010 roku, zablokowanie konta gminy przez komornika.”

 

Planowanie przestrzenne

 

„Planowanie przestrzenne odbywa siÄ™ w oparciu o studium uwarunkowaÅ„ i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy przyjÄ™tego w 1999 roku, które nie byÅ‚o aktualizowane i w wielu rozwiÄ…zaniach nie odpowiada oczekiwaniom mieszkaÅ„ców i potrzebom gminy. W oparciu o to studium gmina uchwaliÅ‚a mpzp dla 60,77 proc. swojego terytorium. Przez wiele lat nie uchwalono istotnych dla rozwoju miasta i gminy mpzp, m.in. planu Centrum, strefy A, Skolimowa PóÅ‚nocno-Zachodniego i wielu obszarów wiejskich.”

 

Przygotowanie i realizacja zadań inwestycyjnych

 

„Zadania inwestycyjne planowane i realizowane byÅ‚y nieprofesjonalnie. (…) Niedopracowana dokumentacja pociÄ…gaÅ‚a za sobÄ… konieczność dokonywania zmian w trakcie realizacji zadaÅ„, a to z kolei opóźnienia w terminowym wykonaniu inwestycji.

 

Klasycznym przykładem źle przygotowanych inwestycji są:

– rewitalizacja Parku Zdrojowego, (14,5 mln zÅ‚) gdzie nie zaprojektowano dojazdów do kilku posesji, nie skoordynowano budowy alei parkowej z otoczeniem pomnika Jana PawÅ‚a II, w kosztorysie nie ujÄ™to zakupu i montażu 350 Å‚awek parkowych i koszy na Å›mieci,

– odbudowa budynku Hugonówki, gdzie w dokumentacji projektowej nie uwzglÄ™dniono koniecznoÅ›ci wzmocnienia fundamentów, Å›cian i stropów, zmiany konstrukcji dachu. Dotychczas wydatkowano ok. 1 mln zÅ‚ i rozwiÄ…zano z wykonawcÄ… umowÄ™, nie ogÅ‚aszajÄ…c przetargu na wyÅ‚onienie nowego wykonawcy,

– projekt budowy przesyÅ‚owych kolektorów Å›cieków do Warszawy, kosztujÄ…cy ok. 680 tys. zÅ‚ to kolejny przykÅ‚ad niewÅ‚aÅ›ciwie wydanych pieniÄ™dzy. Zapowiedź zakoÅ„czenia eksploatacji istniejÄ…cej oczyszczalni przez Metsä Tissue S.A. stawia gminÄ™ w dramatycznej sytuacji.

 

Bez komentarza pozostawiam tryb realizacji takich inwestycji jak budowa ratusza, toru wrotkarskiego w SÅ‚omczynie, kolektora wodno-kanalizacyjnego w ul. PuÅ‚askiego czy remontów szkóÅ‚ gminnych.”

 

Zaopatrywanie w wodÄ™ pitnÄ… i odbiór Å›cieków

 

„Konstancin-Jeziorna, jako gmina uzdrowiskowa, na znacznych obszarach nie posiada sieci wodnej i kanalizacyjnej. Sieć wodociÄ…gów w mieÅ›cie mierzy 66,6 km, a brakuje ok. 25 km (tj. 27,3 proc.), na terenach wiejskich posiadamy 58,4 km instalacji, brakuje ok. 33 km (tj. 36,1 proc.).

 

Instalacja kanalizacji sanitarnej w mieÅ›cie ma dÅ‚ugość 76,6 km – brakuje ok. 21 km (tj. 21,5 proc.), na terenach wiejskich odpowiednio mamy 23,4 km instalacji, a brakuje ok. 65 km (tj. 73,2 proc.).”

 

Rozwój dróg gminnych

 

„Gmina posiada ogóÅ‚em 188,1 km dróg i ulic, w tym z twardÄ… nawierzchniÄ… (asfaltowÄ… lub z kostki betonowej) 93,5 km tj. 49,7 proc. Na terenie miasta mamy 65,4 proc, a na terenach wiejskich 33,6 proc dróg i ulic o twardej nawierzchni.”

 

Sprawy społeczne

 

„Brak realizacji programu rozwoju przedszkoli gminnych spowodowaÅ‚ znaczÄ…cy niedobór miejsc w stosunku do zapotrzebowania. Zbyt maÅ‚o Å›rodków finansowych kierowano na organizacjÄ™ i wspieranie dzieciÄ™cych, mÅ‚odzieżowych i tworzonych przez seniorów amatorskich zespoÅ‚ów artystycznych, zarówno na obszarze miasta jak i wsi. DziaÅ‚alność kulturalnÄ… w znacznym stopniu zdominowaÅ‚o organizowanie komercyjnych i bardzo kosztownych imprez w amfiteatrze.”

 

Nadzór i przestrzeganie prawa

 

„Stwierdzam niedostateczny nadzór nad funkcjonowaniem urzÄ™du i podlegÅ‚ych jednostek organizacyjnych, który przejawiaÅ‚ siÄ™ nieprawidÅ‚owoÅ›ciami i brakiem reakcji na nie byÅ‚ego burmistrza: w dziaÅ‚alnoÅ›ci ZakÅ‚adu Gospodarki Komunalnej dopuÅ›ciÅ‚ do narastajÄ…cego, wielomilionowego zadÅ‚użenia wobec Metsä Tissue S.A. oraz wobec wspólnot mieszkaniowych, przy jednoczesnej nieskutecznej windykacji należnoÅ›ci od odbiorców usÅ‚ug.

 

W dziaÅ‚alnoÅ›ci Gminnego OÅ›rodka Sportu i Rekreacji – audyt wykazaÅ‚ szereg nieprawidÅ‚owoÅ›ci w gospodarce finansowej tej jednostki, m.in. brak Å›rodków finansowych na pokrycie zaciÄ…gniÄ™tych w 2010 roku zobowiÄ…zaÅ„ i na wypÅ‚aty wynagrodzeÅ„.

 

Poważne nieprawidÅ‚owoÅ›ci stwierdzono w procesie ewidencjonowania oraz amortyzacji i eksploatacji Å›rodków trwaÅ‚ych, użytkowanych w UMiG. Inwentaryzacja Å›rodków trwaÅ‚ych przeprowadzona na koniec 2009 roku wykazaÅ‚a niedobory na kwotÄ™ 559 183,58 zÅ‚. Po wyjaÅ›nieniach wartość niedoborów ustalono na kwotÄ™ 109 725,77 zÅ‚. ByÅ‚y burmistrz nie rozliczyÅ‚ osób odpowiedzialnych za powstanie szkody w mieniu gminy.”

 

Podsumowanie

 

„W mojej ocenie Gmina Konstancin-Jeziorna na progu roku 2011 znalazÅ‚a siÄ™ w bardzo trudnej sytuacji finansowej. ZadÅ‚użenie osiÄ…gnęło kwotÄ™ 20 395 869,93 zÅ‚ i w istotny sposób ogranicza możliwość kredytowania rozpoczÄ™tych procesów inwestycyjnych. Powoduje to dezaktualizacjÄ™ dokumentacji i konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów, a także uniemożliwia rozpoczÄ™cie nowych i oczekiwanych przez mieszkaÅ„ców zadaÅ„ inwestycyjnych.

 

NierozwiÄ…zany pozostaÅ‚ problem budowy ratusza miejskiego, co wobec nakazu PaÅ„stwowej Inspekcji Pracy, zmusza gminÄ™ do dzierżawy pomieszczeÅ„ w innych obiektach wraz z poniesieniem nakÅ‚adów na ich adaptacjÄ™. Warunki pracy urzÄ™dników w obecnie zajmowanych budynkach nie odpowiadajÄ… wymogom formalnym i w ocenie wielu interesantów sÄ… urÄ…gajÄ…ce.

 

W minionej kadencji nie wykorzystano w dostÄ™pnym zakresie możliwoÅ›ci wspóÅ‚finansowania wielu zadaÅ„ ze Å›rodków zewnÄ™trznych.

 

NierozwiÄ…zany zostaÅ‚ w minionej kadencji problem braku oczyszczalni Å›cieków oraz źródÅ‚a ciepÅ‚a i energii elektrycznej dla osiedla Mirków.

 

MajÄ…c Å›wiadomość powyższych uwarunkowaÅ„ w dniu przejÄ™cia obowiÄ…zków burmistrza, w najbliższych latach bÄ™dÄ™ podejmowaÅ‚ dziaÅ‚ania organizacyjne i inwestycyjne, majÄ…ce na celu zrównoważony rozwój Gminy oraz szeroko pojÄ™tÄ… poprawÄ™ warunków życia jej mieszkaÅ„ców.”

   
Drukuj