BIEDA AŻ PISZCZY autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

Naruszenie ustawy o finansach publicznych, ustawy o zarządzaniu kryzysowym, o funduszu sołeckim oraz wiele innych nieprawidłowości w uchwale budżetowej na rok 2011 stwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie i wezwała radę miejską do naprawy wskazanych uchybień.

 

komunikacja

Wobec cięć w budżecie gminy, realna jeszcze w ubiegłym roku wizja komunikacji kolejowej z Konstancina do Warszawy oddala się w bliżej nieokreśloną przyszłość

 

29 marca Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie podjęła uchwaÅ‚Ä™ o wszczÄ™ciu postÄ™powania nadzorczego w sprawie uznania za nieważnÄ… uchwaÅ‚y budżetowej na rok 2011 gminy Konstancin-Jeziorna. Krótko mówiÄ…c: odrzuciÅ‚a ten budżet. SzczególnÄ… uwagÄ™ RIO zwróciÅ‚a na kwotÄ™ zaplanowanych dochodów gminy, a zwÅ‚aszcza dochodów majÄ…tkowych. MiaÅ‚yby one być aż o 880,42 proc. wyższe niż w roku ubiegÅ‚ym. Chodzi tu o wpÅ‚ywy ze sprzedaży gminnych nieruchomoÅ›ci – zaplanowane w 2010 r. na ponad 18 mln zÅ‚, zrealizowane zostaÅ‚y w wysokoÅ›ci 73 tys. zÅ‚. W poprzednich latach dochody majÄ…tkowe również realizowane byÅ‚y w niewielkim procencie.

 

Na tym samym posiedzeniu kolegium RIO stwierdziÅ‚o nieważność uchwaÅ‚y rady miejskiej w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej, wskazujÄ…c jako jeden z powodów „nierealistyczność uchwalonego dokumentu”.

 

– Od lat uchwaÅ‚a budżetowa gminy to opowiadanie science fiction – mówi jeden z radnych. – Poprzedni burmistrz zostawiÅ‚ gminne finanse w opÅ‚akanym stanie. MieliÅ›my nadziejÄ™, że nowy burmistrz urealni zaÅ‚ożenia budżetu. Niestety, tak siÄ™ nie staÅ‚o. Dobrze, że RIO zwróciÅ‚a uwagÄ™ na nierealne zapisy. Kolejne uchwaÅ‚y budżetowe dopasowujÄ… dochody do wydatków, a powinno być odwrotnie. Najpierw musimy wiedzieć, czym dysponujemy, a potem – na co wydamy pieniÄ…dze.

 

Już w lutym, uchwalajÄ…c obecnie poprawiany budżet, rada musiaÅ‚a dokonać znaczÄ…cej korekty wydatków. PieniÄ…dze uzyskane w wyniku zmniejszenia nakÅ‚adów m.in. na infrastrukturÄ™ wodociÄ…gowÄ… i sanitarnÄ… wsi, na drogi gminne i na budowÄ™ przedszkoli przeznaczone zostaÅ‚y na spÅ‚atÄ™ wielomilionowych dÅ‚ugów i należnoÅ›ci odziedziczonych po poprzednim burmistrzu

 

Już w lutym, uchwalajÄ…c obecnie poprawiany budżet, rada musiaÅ‚a dokonać znaczÄ…cej korekty wydatków. PieniÄ…dze uzyskane w wyniku zmniejszenia nakÅ‚adów m.in. na infrastrukturÄ™ wodociÄ…gowÄ… i sanitarnÄ… wsi o 915 tys. zÅ‚, na drogi gminne o 2,9 mln zÅ‚, na przedszkola o 2,5 mln zÅ‚, na ochronÄ™ zabytków i opiekÄ™ nad zabytkami o 115 tys. zÅ‚ przeznaczone zostaÅ‚y na spÅ‚atÄ™ wielomilionowych dÅ‚ugów i należnoÅ›ci odziedziczonych po poprzednim burmistrzu. Z budżetu na 2011 r. gmina musiaÅ‚a zapÅ‚acić m.in.: ponad 3 mln zÅ‚ wykonawcom dwóch bloków komunalnych, 500 tys. zÅ‚ za przebudowÄ™ ul. GÄ…siorowskiego i znaleźć pieniÄ…dze na pokrycie blisko trzymilionowego zadÅ‚użenia ZakÅ‚adu Gospodarki Komunalnej. Do dziÅ› dokÅ‚adna suma zobowiÄ…zaÅ„ nie jest znana – gmina przegrywa kolejne sprawy sÄ…dowe z wykonawcami inwestycji z lat ubiegÅ‚ych i otrzymuje kolejne nakazy pÅ‚atnicze.

 

19 kwietnia na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny uchwalony został nowy, odchudzony i urealniony budżet na 2011 r.

 

W nowej uchwale budżetowej zmniejszono dochody ze sprzedaży nieruchomości o 10,5 mln zł i wydatki o prawie 12,5 mln zł.

 

Ciąć trzeba byÅ‚o przede wszystkim inwestycje, te duże i te maÅ‚e. Konieczne okazaÅ‚y siÄ™ dalsze oszczÄ™dnoÅ›ci. Nie bÄ™dzie w tym roku przebudowy ulic: JagielloÅ„skiej, Piasta i Jaworowskiej (4 mln zÅ‚), przebudowy wraz z istniejÄ…ca infrastrukturÄ… ul. Batorego (800 tys. zÅ‚), modernizacji oÅ›wietlenia ulicznego wraz z infrastrukturÄ… drogowÄ… w ulicach Sienkiewicza, Źródlanej, Wierzejewskiego i Sobieskiego (3 mln zÅ‚) oraz budowy parkingu na osiedlu Grapa (40 tys. zÅ‚). O 500 tys. zÅ‚ zmniejszone zostaÅ‚y nakÅ‚ady na remont, rozbudowÄ™ i termomodernizacjÄ™ szkoÅ‚y w Opaczy.

 

Zmniejszone zostaÅ‚y także – o 1,45 mln zÅ‚ – wydatki na zadania inwestycyjne dotyczÄ…ce budowy i modernizacji sieci kanalizacji sanitarnej, w tym o 1 mln zÅ‚, czyli o poÅ‚owÄ™ zmniejszono kwotÄ™ przeznaczonÄ… na uszczelnienie sieci kanalizacyjnej, co oznacza, że dalej bÄ™dziemy pÅ‚acić za przesiÄ…kajÄ…cÄ… do kanalizacji deszczówkÄ™. Nie przekażemy również 25 tys. zÅ‚ Wojewódzkiemu ZarzÄ…dowi Melioracji i UrzÄ…dzeÅ„ Wodnych w ramach pomocy finansowej na konserwacjÄ™ cieków i urzÄ…dzeÅ„ wodnych. O 300 tys. zÅ‚ mniej przekażemy powiatowi piaseczyÅ„skiemu na dofinansowanie zadaÅ„ bieżących w zakresie remontu dróg powiatowych na terenie gminy. SamorzÄ…d zrezygnowaÅ‚ z wykonania opracowania dotyczÄ…cego możliwoÅ›ci uruchomienia kolejowej komunikacji pasażerskiej Å‚Ä…czÄ…cej Konstancin i WarszawÄ™ – 50 tys. zÅ‚, z projektu budowy Skateparku – 30 tys. zÅ‚ i wykonania bezpiecznej nawierzchni placu zabaw w Bielawie – 20 tys. zÅ‚. ZmniejszyÅ‚ nakÅ‚ady na promocjÄ™ gminy, profilaktykÄ™ i realizacjÄ™ programów zdrowotnych, wydatki na doksztaÅ‚canie nauczycieli gminnych szkóÅ‚, modernizacjÄ™ i budowÄ™ szkolnych placów zabaw, na oÅ›wietlenie ulic, oczyszczanie miasta i gminy. W trakcie sesji przewodniczÄ…cy rady Andrzej CieÅ›lawski zapewniaÅ‚, że to nie jest rezygnacja z planowanych inwestycji, tylko oczekiwanie na realizacjÄ™ dochodów. – JeÅ›li nastÄ…pi sprzedaż nieruchomoÅ›ci w wiÄ™kszym zakresie, wówczas możliwe bÄ™dzie wprowadzenie tych zadaÅ„ ponownie do planu wydatków – zapewniaÅ‚ Andrzej CieÅ›lawski.

 

Wieloletnia prognoza finansowa, która zakÅ‚adaÅ‚a cudownÄ… redukcjÄ™ zadÅ‚użenia gminy w ciÄ…gu najbliższych szeÅ›ciu lat, też musiaÅ‚a ulec zmianie.

 

– Tak skromny budżet zapewni nam zmniejszenie bezpieczeÅ„stwa przeciwpowodziowego, jeszcze bardziej – chociaż to chyba niemożliwe – dziurawe drogi i wszelkie możliwe ograniczenia. Ciekawe, że nie usÅ‚yszeliÅ›my nic o zmniejszeniu Å›rodków na nagrody dla pracowników urzÄ™du – komentowali po sesji mieszkaÅ„cy.

 

Ministerstwo Finansów jest zaniepokojone rosnÄ…cym zadÅ‚użeniem samorzÄ…dów. Z ponad 2800 polskich samorzÄ…dów tylko niespeÅ‚na 200 jest niezadÅ‚użonych. DÅ‚ug przeciÄ™tnego samorzÄ…du stanowiÅ‚ na koniec pierwszego póÅ‚rocza 2010 r. 25 proc. planowanych na caÅ‚y rok dochodów. WedÅ‚ug ostatnich szacunków, dÅ‚ugi samorzÄ…dów przyrastajÄ… w tempie 40 proc. rocznie. W maju poznamy projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, ale już teraz wiadomo, że docelowo dÅ‚ug samorzÄ…dów nie bÄ™dzie mógÅ‚ rosnąć wiÄ™cej niż o 1 proc. powyżej inflacji rocznie.

 

Tak skromny budżet zapewni nam zmniejszenie bezpieczeÅ„stwa przeciwpowodziowego, jeszcze bardziej – chociaż to chyba niemożliwe – dziurawe drogi, i wszelkie możliwe ograniczenia. Ciekawe, że nie usÅ‚yszeliÅ›my nic o zmniejszeniu Å›rodków na nagrody dla pracowników urzÄ™du – uważajÄ… mieszkaÅ„cy

 

Choć znowelizowana ustawa o finansach publicznych obowiÄ…zywać bÄ™dzie od nowego roku, regionalne izby obrachunkowe już dziÅ› dyscyplinujÄ… samorzÄ…dy w wydatkach i zaciÄ…ganych kredytach. Za póÅ‚tora roku bÄ™dÄ… obowiÄ…zywać przepisy zmieniajÄ…ce sposób naliczania dÅ‚ugu, zgodnie z którymi przy przekroczeniu pewnego wskaźnika gmina nie bÄ™dzie mogÅ‚a uchwalić budżetu.

   
Drukuj