SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZE | autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ |
Gmina ma liczne potrzeby, samorzÄ…d – opracowane Å›wietne plany i wieloletnie strategie. Ale na ich realizacjÄ™ nie ma pieniÄ™dzy. Gminna kasa jest dramatycznie pusta.
Z roku na rok Konstancin coraz bardziej odczuwa skutki nie tylko kryzysu gospodarczego, ale i nieudolnego zarzÄ…dzania finansami publicznymi. Z pewnoÅ›ciÄ… oszczÄ™dnoÅ›ci należy szukać w urzÄ™dzie i jednostkach organizacyjnych miasta. Jednak racjonalne zarzÄ…dzanie finansami samorzÄ…du, ograniczenie wydatków na administracjÄ™ i promocjÄ™ nie wystarczy. Konieczna jest komercjalizacja zakÅ‚adów komunalnych (ZGK), przekazywanie wiÄ™kszej iloÅ›ci zadaÅ„ efektywnym podmiotom zewnÄ™trznym, realizacja zadaÅ„ w partnerstwie publiczno prywatnym, pozyskanie inwestorów prywatnych, którzy zaangażujÄ… poważne sumy w rozwój infrastruktury: zbudujÄ… oczyszczalniÄ™, obiekty turystyczno-rekreacyjne, nowoczesne targowisko, a nawet ratusz.
Wiele inwestycji publicznych, potrzebnych miastu i mieszkaÅ„com, można zrealizować we wspóÅ‚pracy z inwestorami prywatnymi. Widocznym przykÅ‚adem jest na razie rodzynek – centrum handlowe Stara Papiernia. Ile lat w centrum miasta straszyÅ‚yby wypalone kikuty murów, gdyby w odbudowÄ™ nie zainwestowaÅ‚a prywatna spóÅ‚ka? Pewnie do dziÅ›, bo samorzÄ…d nie znalazÅ‚by funduszy na wybudowanie takiego obiektu. Dlaczego nie możemy mieć nowoczesnego targowiska? Bo gmina nie ma pieniÄ™dzy, za które mogÅ‚aby je wybudować, a prywatny inwestor pewnie by chciaÅ‚ na swojej inwestycji zarobić. OczywiÅ›cie, że tak, bo nikt nie zrobi nam prezentu. Musimy zdecydować, czy lepiej, by skorzystaÅ‚y obie strony, czy nikt.
Warto pamiÄ™tać, że w nadchodzÄ…cych latach 2013 –2020 Unia Europejska przeznaczy duże kwoty na dofinansowanie przedsiÄ™wzięć realizowanych w partnerstwie publiczno-prywatnym. I już dziÅ› planować inwestycje. Tymczasem w poprzedniej kadencji samorzÄ…du propozycja zbudowania nowoczesnej przychodni lekarskiej w partnerstwie publiczno-prywatnym potraktowana zostaÅ‚a prawie jak propozycja przestÄ™pcza. ByÅ‚y burmistrz i część radnych wrÄ™cz straszyli mieszkaÅ„ców prywatyzacjÄ…: co to bÄ™dzie, jeÅ›li prywatny wÅ‚aÅ›ciciel przychodni przestanie Å›wiadczyć usÅ‚ugi medyczne?! A dlaczego miaÅ‚by przestać? Dlaczego wÅ‚aÅ›ciciel Lecznicy Grapa, dr Marek Rychlik, leczy mieszkaÅ„ców od ponad 10 lat i nie przestaje? I dokonuje cudów organizacyjnych, by w tak maÅ‚ej lecznicy zapewnić opiekÄ™ blisko 8 tys. mieszkaÅ„ców, by nikt nie czekaÅ‚ w kolejce dÅ‚użej niż kilka minut i na miejscu mógÅ‚ zrobić EKG i badania analityczne. Czy gmina musi zajmować siÄ™ tymi problemami, które fachowcy potrafiÄ… rozwiÄ…zać lepiej? Wystarczy mÄ…drze spisana szczegóÅ‚owa umowa i nie spotkajÄ… nas żadne niespodzianki. 95 proc. zakÅ‚adów opieki zdrowotnej w Polsce zostaÅ‚o sprywatyzowanych i trudno znaleźć placówkÄ™, w której w takich warunkach, jak w przychodni na ul.Wareckiej, przyjmowani sÄ… pacjenci.
Praktycznie jedyny akceptowany przez poprzedniÄ… ekipÄ™ prywatny kapitaÅ‚ w naszej gminie to kapitaÅ‚ deweloperów, budujÄ…cych osiedla mieszkaniowe. I jeszcze asfalciarnia. Trudno takÄ… dziaÅ‚alność nazwać rozwojem gminy uzdrowiskowej.
Prywatnym inwestorom, którzy chcÄ… wybudować w Konstancinie obiekty uzdrowiskowe, dom pogodnej staroÅ›ci, zalew i przystaÅ„ kajakowÄ…, czy inne obiekty turystyczno-rekreacyjne, twardo mówimy „nie”. Co tam nowe miejsca pracy i wpÅ‚ywy z podatków – gmina nie zarobi, ale najważniejsze, że oni też nie zarobiÄ….
– Na utwardzenie drogi czekamy ponad 20 lat. Nie można nic zrobić, bo najpierw trzeba poÅ‚ożyć sieć kanalizacyjnÄ…. Ale na kanalizacjÄ™ i drogÄ™ nie ma pieniÄ™dzy. Na budowÄ™ nowego żłobka i przedszkola też nie. Może jak zabraknie na pensje dla gminnych urzÄ™dników i diety radnych, samorzÄ…d pomyÅ›li, skÄ…d wziąć dodatkowe pieniÄ…dze – denerwuje siÄ™ mieszkanka Skolimowa.
– Setki gmin w Polsce realizujÄ… potrzeby mieszkaÅ„ców przy udziale prywatnego kapitaÅ‚u. Daleko nie trzeba szukać – wystarczy pojechać do Lesznowoli i zobaczyć. My zostajemy mocno w tyle. Może nowy samorzÄ…d obudzi Konstancin z letargu – dodaje jej sÄ…siad.
JeÅ›li samorzÄ…d nie zatroszczy siÄ™ o dodatkowe pieniÄ…dze, o pozyskanie inwestorów, to papier, na którym spisane zostaÅ‚y nasze Å›wietne plany i strategie, możemy oddać namakulaturÄ™ i to w miarÄ™ szybko, zanim Metsä Tissue zdemontuje maszyny.
SkÄ…d gmina czerpie fundusze na potrzeby miasta i mieszkaÅ„ców? Na dochody samorzÄ…du skÅ‚adajÄ… siÄ™ dochody wÅ‚asne, subwencje i dotacje z budżetu paÅ„stwa. Dochody wÅ‚asne gminy to przede wszystkim podatki od nieruchomoÅ›ci, udziaÅ‚ w podatkach stanowiÄ…cych dochód budżetu paÅ„stwa z PIT i CIT, podatek leÅ›ny, rolny, od czynnoÅ›ci cywilno-prawnych, od Å›rodków transportowych, opÅ‚aty targowe, opÅ‚aty lokalne, eksploatacyjne, planistyczne, za wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu, za użytkowanie wieczyste gruntu itp. oraz dochody z majÄ…tku. SamorzÄ…dy, którym zależy na wiÄ™kszych wpÅ‚ywach do budżetu, zachÄ™cajÄ… przedsiÄ™biorców do otwierania zakÅ‚adów na terenie ich gminy. Im wiÄ™cej przedsiÄ™biorców, tym wiÄ™cej pieniÄ™dzy z ich PIT-ów. Subwencje to pieniÄ…dze, które gmina otrzymuje od paÅ„stwa. Gmina otrzymuje dotacje na zadania zlecone, np. organizacjÄ™ wyborów, pomoc spoÅ‚ecznÄ…; subwencjÄ™ oÅ›wiatowÄ… oraz dotacje celowe na dofinansowanie zadaÅ„ wÅ‚asnych gminy.
SkÄ…d czerpać dodatkowe pieniÄ…dze? Dofinansowanie z funduszy unijnych umożliwiÅ‚o samorzÄ…dom realizacjÄ™ wielu inwestycji, jednak pewnÄ… część przedsiÄ™wziÄ™cia samorzÄ…d musi pokryć z wÅ‚asnych pieniÄ™dzy. Nasza gmina skorzystaÅ‚a z takich możliwoÅ›ci bardzo późno i niekoniecznie finansuje z nich to, co dla miasta najpotrzebniejsze. BrakujÄ…ce pieniÄ…dze można też pożyczyć w banku albo wyemitować obligacje komunalne. Ale po pierwsze do pewnych granic, a te osiÄ…gniemy już niedÅ‚ugo. A po drugie ważne, by pożyczone pieniÄ…dze inwestować. JeÅ›li kredyt zostanie wydany na bieżącÄ… konsumpcjÄ™, to nie przyniesie dochodów budżetowych w przyszÅ‚ych latach. A pożyczone pieniÄ…dze trzeba bÄ™dzie oddać z procentem.
W tym roku wystarczy na stałe wydatki. Oby wystarczyło na dokończenie rozpoczętych inwestycji. O nowych zadaniach możemy zapomnieć.
Budowy nowych przedszkoli, uÅ‚ożenia sieci kanalizacji w części soÅ‚ectw i miasta, utwardzenia dróg gminnych i wielu innych potrzebnych inwestycji po raz kolejny nie uda siÄ™ zrealizować z powodu braku pieniÄ™dzy.Nawet jeÅ›li wÅ‚adze gminy,wobec niejasnej sytuacji prawnej, odstÄ…piÄ… od rewitalizacji Hugonówki, to pieniÄ…dze, które przeznaczone byÅ‚y na ten cel, też sÄ… czysto wirtualne. Przecież budżet gminy z trudem bilansowaÅ‚ siÄ™ przy zaÅ‚ożeniu, że sprzedamy gminne nieruchomoÅ›ci za blisko 20mln zÅ‚. W obecnej sytuacji na rynku nieruchomoÅ›ci to po prostu niemożliwe. JeÅ›li samorzÄ…d nie zatroszczy siÄ™ o dodatkowe pieniÄ…dze, o pozyskanie inwestorów, to papier, na którym spisane zostaÅ‚y nasze Å›wietne plany i strategie, możemy oddać na makulaturÄ™ i to w miarÄ™ szybko, zanim Metsä Tissue zdemontuje maszyny. |