Nadchodzi podatek śmieciowy | autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA |
W walce o utrzymanie czystości gminne jednostki stosują nowatorskie metody
Śmiecie wytwarza każdy z nas. Nie każdy jednak pozbywa się ich legalnie. Dzikie wysypiska, zaśmiecone lasy są najlepszym dowodem, że czas zmienić zasady gospodarki śmieciowej.
Jedna osoba wytwarza 0,6–0,9 kg odpadów dziennie, a rocznie – 220–350kg. WiÄ™kszość naszych Å›mieci nie jest przetwarzana, trafia na wysypiska i dlatego góry odpadów rosnÄ… z roku na rok. Najwyższy czas to zmienić.
Do zmiany zasad selekcji, skÅ‚adowania i utylizacji odpadów komunalnych zmuszajÄ… nas również regulacje unijne: do koÅ„ca 2013 r. Polska ma obowiÄ…zek obniżyć do poziomu poniżej 50 proc. iloÅ›ci odpadów znajdujÄ…cych siÄ™ na skÅ‚adowiskach (obecnie ten poziom wynosi w Polsce 87 proc., a w Unii Europejskiej – 47 proc.). Jeżeli do 2013 r. nie obniżymy iloÅ›ci skÅ‚adowanych odpadów, czekajÄ… nas kary finansowe w wysokoÅ›ci setek tysiÄ™cy euro miesiÄ™cznie.
W Sejmie trwajÄ… intensywne prace nad ustawÄ… o utrzymaniu czystoÅ›ci i porzÄ…dku w gminach, zwanÄ… popularnie ustawÄ… Å›mieciowÄ…, która ma rozwiÄ…zać jeden z gÅ‚ównych problemów – nielegalne pozbywanie siÄ™ Å›mieci. Ustawa ma wejść w życie jeszcze w pierwszym póÅ‚roczu tego roku i obowiÄ…zywać gminy już za dwa lata.
Po wprowadzeniu podatku Å›mieciowego masa odbieranych od mieszkaÅ„ców odpadów wzrosÅ‚a w Pszczynie dwukrotnie wÅ‚aÅ›nie dlatego, że skoro każdy pÅ‚aci podatek, to nie opÅ‚aca siÄ™ oszukiwać i nielegalnie wyrzucać Å›mieci
Obecnie wÅ‚aÅ›ciciele domów jednorodzinnych, spóÅ‚dzielnie i wspólnoty mieszkaniowe zawierajÄ… indywidualne umowy z firmami wywożącymi odpady.
Taki system odbioru odpadów dziaÅ‚a poza PolskÄ… już tylko na WÄ™grzech. W pozostaÅ‚ych paÅ„stwach Unii Europejskiej za odbiór odpadów odpowiedzialne sÄ… samorzÄ…dy. W myÅ›l zaÅ‚ożeÅ„ nowej ustawy, wolny rynek wywozu odpadów ma przejść do historii, wraz z wygaÅ›niÄ™ciem dotychczasowych umów z firmami komercyjnymi. Na terenie Konstancina Å›miecie odbiera ponad dwudziestu operatorów. Zdarza siÄ™ tak, że z jednej maÅ‚ej ulicy odpady odbiera 6–7 firm. To z pewnoÅ›ciÄ… maÅ‚o ekonomiczne rozwiÄ…zanie. Po wejÅ›ciu w życie nowych zasad gmina bÄ™dzie zmuszona do wybrania (w postÄ™powaniu przetargowym) jednej firmy, która odbierać bÄ™dzie od nas odpady. ZapÅ‚acimy za to podatek potocznie nazywany Å›mieciowym, który pokryje koszty umowy miasta z wybranÄ… w przetargu spóÅ‚kÄ…. Z tego rozwiÄ…zania wynikajÄ… pewne plusy: • nikomu nie bÄ™dzie siÄ™ opÅ‚acaÅ‚o oszukiwać i nielegalnie wywozić Å›miecie do lasu, albo spalać je bez pozwolenia w piecu lub w ogródku, • zniknÄ… nielegalne wysypiska, • Å›miecie bÄ™dÄ… musiaÅ‚y być sortowane, • koszt wywozu Å›mieci bÄ™dzie niższy niż obecnie – lepiej wykorzystany tabor, • jakość usÅ‚ug ma być lepsza – okaże siÄ™ w praktyce, • w podatek wliczony bÄ™dzie odbiór odpadów wielkogabarytowych i sprzÄ™tu gospodarstwa domowego (obecnie trzeba pÅ‚acić za ich wywóz dodatkowo).
Obecnie pozbywanie siÄ™ Å›mieci na dziko i nielegalnie jest sposobem unikniÄ™cia opÅ‚aty za ich wywóz. Po wprowadzeniu podatku Å›mieciowego nikomu nie bÄ™dzie siÄ™ opÅ‚acaÅ‚o wywozić Å›mieci do lasu lub na dzikie wysypiska, bo bez wzglÄ™du na to, czy to zrobi, czy nie, podatek i tak zapÅ‚aci. ZwiÄ™kszy siÄ™ opÅ‚acalność budowy sortowni i spalarni Å›mieci, a gminy Å‚atwiej uzyskajÄ… kredyty i unijne dofinansowanie na budowÄ™ takich obiektów.
Jako jedna z pierwszych gmin w Polsce, gospodarkÄ™ odpadami zmieniÅ‚a Pszczyna. Po wprowadzeniu podatku Å›mieciowego masa odbieranych od mieszkaÅ„ców odpadów wzrosÅ‚a w Pszczynie dwukrotnie wÅ‚aÅ›nie dlatego, że skoro każdy pÅ‚aci podatek, to nie opÅ‚aca siÄ™ oszukiwać i nielegalnie wyrzucać Å›mieci.
Problem nie tylko w odbiorze, ale również w selekcji i ponownym użyciu odpadów, jako surowców (recyklingu), i utylizacji. Badania przeprowadzone w aglomeracji warszawskiej wykazaÅ‚y, że ponad poÅ‚owa (53 proc. spoÅ›ród reprezentatywnej grupy 500 przebadanych) mieszkaÅ„ców przyznaÅ‚a, że regularnie selekcjonuje odpady, ale tylko co piÄ…ty wiedziaÅ‚, że aż 80 proc. odpadów nadaje siÄ™ do recyklingu. MaÅ‚o kto zdaje sobie sprawÄ™, że plastik rozkÅ‚ada siÄ™ 100–1000 lat, aluminiowa puszka po napoju 100 lat, a szklane opakowanie 4000 lat. Produkcja torebki foliowej trwa 1 sekundÄ™, a jej rozkÅ‚ad – 400 lat. Co piÄ…ty Å›mieć w naszym koszu to opakowanie: papier, metal, szkÅ‚o, plastik. PoddajÄ…c recyklingowi jednÄ… puszkÄ™, oszczÄ™dzamy 90 proc. energii potrzebnej do produkcji nowej. Recykling jednej butelki plastikowej to oszczÄ™dność energii, która może zasilać 60-watowÄ… żarówkÄ™ przez sześć godzin.
MaÅ‚o kto zdaje sobie sprawÄ™, że plastik rozkÅ‚ada siÄ™ 100–1000 lat, aluminiowa puszka po napoju 100 lat, a szklane opakowanie 4000 lat
Na poczÄ…tku marca w starostwie powiatowym odbyÅ‚a siÄ™ narada starosty piaseczyÅ„skiego z burmistrzami i wójtami. GÅ‚ównym tematem spotkania byÅ‚a gospodarka odpadami w obliczu planowanej nowelizacji ustawy. To od decyzji lokalnych samorzÄ…dów zależeć bÄ™dzie, czy po wejÅ›ciu w życie ustawowego obowiÄ…zku utylizacji odpadów, powstanie na terenie powiatu nowoczesny zakÅ‚ad ich przetwórstwa. Miejmy nadziejÄ™, że niebawem poznamy konkretne decyzje. A na razie bierzmy siÄ™ za wiosenne porzÄ…dki i posprzÄ…tajmy Konstancin. W Niemczech znalezienie na trawniku plastikowej butelki po napoju graniczy z cudem – w każdym supermarkecie sÄ… maszyny, gdzie siÄ™ je wrzuca i odzyskuje po 0,25 euro za sztukÄ™. To też jest pomysÅ‚ do wykorzystania.
|