KTO KUPI UZDROWISKO | autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ, GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA |
Konstancin to jedyne uzdrowisko na Mazowszu i jedno z nielicznych w Polsce, w których znajdujÄ… siÄ™ tężnie solankowe
W ubiegÅ‚ym roku w prywatne rÄ™ce trafiÅ‚o osiem uzdrowisk. Na ten rok Ministerstwo Skarbu PaÅ„stwa zaplanowaÅ‚o prywatyzacjÄ™ kolejnych dziewiÄ™ciu. W czterech uzdrowiskach: Horyniec, Iwonicz Zdrój, Konstancin i Rabka trwajÄ… wyceny spóÅ‚ek. MSP planuje już w maju zaproszenie inwestorów do skÅ‚adania ofert.
RozporzÄ…dzenie ministra skarbu z 2008 r. w sprawie wykazu zakÅ‚adów lecznictwa uzdrowiskowego, bÄ™dÄ…cych jednoosobowymi spóÅ‚kami skarbu paÅ„stwa, przewiduje, że tylko siedem uzdrowisk nie bÄ™dzie sprywatyzowanych: Krynica – Å»egiestów, ÅšwinoujÅ›cie, Ciechocinek, LÄ…dek – DÅ‚ugopole, KoÅ‚obrzeg, Rymanów i Busko Zdrój. Starania samorzÄ…dów województwa, powiatu i gminy oraz lokalnych stowarzyszeÅ„ i organizacji spoÅ‚ecznych o wyÅ‚Ä…czenie jedynego na Mazowszu uzdrowiska z prywatyzacji nie odniosÅ‚y skutku. I choć przedstawiciele samorzÄ…dów wszystkich szczebli nadal deklarujÄ… wolÄ™ przejÄ™cia uzdrowiska, ministerstwo skarbu jest zdecydowane je sprywatyzować.
Uzdrowiska uzyskujÄ… przychody gÅ‚ównie z realizacji kontraktów zawieranych z Narodowym Funduszem Zdrowia. CzÄ™sto NFZ wycenia ich usÅ‚ugi tak nisko, że dziaÅ‚alność spóÅ‚ek staje siÄ™ nierentowna W poÅ‚owie lutego Towarzystwo MiÅ‚oÅ›ników PiÄ™kna i Zabytków Konstancina im. Stefana Å»eromskiego, obawiajÄ…c siÄ™, że przyszÅ‚y inwestor może być zainteresowany bardziej wyprzedażą majÄ…tku uzdrowiska niż dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… leczniczo-rehabilitacyjnÄ…, ponownie wystÄ…piÅ‚o z apelem do Aleksandra Grada, ministra skarbu paÅ„stwa „o podjecie takich dziaÅ‚aÅ„, wynikajÄ…cych z nadzoru wÅ‚aÅ›cicielskiego w stosunku do SpóÅ‚ki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, by stanowiÅ‚y one nie tylko gwarancjÄ™ zachowania funkcji leczniczo-uzdrowiskowej Konstancina, lecz stworzyÅ‚y warunki do rozwoju bazy przyrodoleczniczej z wykorzystaniem walorów klimatycznych i solanki konstanciÅ„skiej, a Konstancin, wzorem innych europejskich kurortów, uzyskaÅ‚ należnÄ… mu rangÄ™ podstoÅ‚ecznego uzdrowiska”.
– Uważamy, że prywatyzacja bÄ™dzie furtkÄ… do likwidacji i zabudowy uzdrowiska. Już dziÅ› majÄ…tek uzdrowiska jest fragmentarycznie wyprzedawany – twierdzÄ… czÅ‚onkowie TMPiZK. Na ostatniej sesji 30 marca rada miejska jednogÅ‚oÅ›nie podjęła uchwaÅ‚Ä™ (nr 31/VI/7/2011) o tym, że gmina ma wolÄ™ uczestniczyć w procesie przeksztaÅ‚ceÅ„ wÅ‚asnoÅ›ciowych spóÅ‚ki uzdrowiskowej i być informowana na bieżąco w sprawie postÄ™pów tego procesu, bez wzglÄ™du na to, na jakich zasadach on siÄ™ dokona: w drodze komunalizacji, zakupu wiÄ™kszoÅ›ciowego pakietu udziaÅ‚ów przez samorzÄ…dy wojewódzki, powiatowy i gminny, jako inwestora strategicznego, czy uzyskania mniejszoÅ›ciowego udziaÅ‚u przez gminÄ™ poprzez wniesienie do spóÅ‚ki jakichÅ› nieruchomoÅ›ci, lub tylko obserwatora, ale majÄ…cego peÅ‚ny dostÄ™p do informacji o toczÄ…cej siÄ™ procedurze prywatyzacyjnej.
SpóÅ‚kom uzdrowiskowym, które sÄ… wÅ‚asnoÅ›ciÄ… skarbu paÅ„stwa, brakuje pieniÄ™dzy na modernizacjÄ™ bazy i na poprawÄ™ Å›wiadczonych usÅ‚ug. Uzdrowiska uzyskujÄ… przychody gÅ‚ównie z realizacji kontraktów zawieranych z Narodowym Funduszem Zdrowia. CzÄ™sto NFZ wycenia ich usÅ‚ugi tak nisko, że dziaÅ‚alność spóÅ‚ek staje siÄ™ nierentowna.
– Jak można za 60 zÅ‚ dziennie utrzymać pacjenta? – pyta Anna Lewandowska, prezes zarzÄ…du spóÅ‚ki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój. – Za te pieniÄ…dze trzeba zapewnić mu zakwaterowanie, wyżywienie (czÄ™sto dietetyczne lub jeÅ›li pacjent jest cukrzykiem – pięć posiÅ‚ków dziennie), opiekÄ™ lekarskÄ… i pielÄ™gniarskÄ…. Z tych Å›rodków trzeba opÅ‚acić pranie, sprzÄ…tanie, należnoÅ›ci za energiÄ™ elektrycznÄ…, wodÄ™ i Å›cieki, podatek od nieruchomoÅ›ci, opÅ‚aty za użytkowanie wieczyste. PrzydaÅ‚yby siÄ™ również jakieÅ› rozrywki dla kuracjuszy: pogadanki na temat odżywiania, profilaktyki, zdrowego trybu życia – dodaje.
MajÄ…tek uzdrowiska dekapitalizuje siÄ™, spóÅ‚ki nie stać na konieczne remonty i modernizacje, o budowie nowych obiektów nie wspominajÄ…c.
Baza uzdrowiskowa Konstancina jest bardziej niż skromna: 100 Å‚óżek w szpitalu rehabilitacji neurologicznej, 50 w szpitalu kardiologicznej i 38 w zakÅ‚adzie przyrodoleczniczym i szpitalu rehabilitacji kardiologicznej BiaÅ‚y Dom. OkoÅ‚o 40 Å‚óżek w sanatorium Przy Źródle wyÅ‚Ä…czonych jest z eksploatacji – obiekt nie speÅ‚nia wymagaÅ„ NFZ: brak Å‚azienek dla niepeÅ‚nosprawnych, windy, systemu oddymiania, drzwi przeciwpożarowych itd. Sanatorium Przy Źródle miaÅ‚o być rozbudowane i zmodernizowane podczas budowy Centrum Hydroterapii. 16 lipca 2009 r. w UrzÄ™dzie MarszaÅ‚kowskim Województwa Mazowieckiego poprzedni zarzÄ…d spóÅ‚ki podpisaÅ‚ preumowÄ™ na dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej rozbudowy i modernizacji infrastruktury uzdrowiskowej Konstancina. W Centrum Hydroterapii miaÅ‚y znaleźć siÄ™ baseny i jacuzzi solankowe, kriokomora, sauna sucha i mokra, bicze wodne, grota lodowa, sala gimnastyczna oraz gabinety fizykoterapii. Prace nad projektem centrum ruszyÅ‚y dopiero w czerwcu 2010 r. po objÄ™ciu stanowiska prezesa spóÅ‚ki przez AnnÄ™ LewandowskÄ….
Szpital rehabilitacji neurolgicznej zawdzięczamy Sue Ryder. Kto wybuduje następne?
– Jak najszybciej przystÄ…piliÅ›my do sporzÄ…dzenia specyfikacji istotnych warunków zamówienia i przygotowania przetargu. Przetarg rozstrzygnÄ™liÅ›my 23 wrzeÅ›nia, a 13 grudnia zÅ‚ożyliÅ›my projekt architektoniczny uzgodniony z konserwatorem zabytków wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowÄ™. 7 lutego otrzymaliÅ›my pozwolenie na budowÄ™ – informuje Anna Lewandowska. Budowa centrum kosztować bÄ™dzie ok. 50 mln zÅ‚, z czego dofinansowanie unijne wyniesie 30 proc. Tempo imponujÄ…ce, teraz na przeszkodzie realizacji inwestycji stoi tylko drobiazg – pieniÄ…dze. Pozostaje mieć nadziejÄ™, że nabywca uzdrowiska zdobÄ™dzie je.
Prywatyzacja uzdrowiska to skomplikowany proces. Znalezienie inwestora, który bÄ™dzie miaÅ‚ pomysÅ‚ i fundusze na funkcjonowanie firmy i jej rozwój, wcale nie jest Å‚atwe. Kilka lat temu polskimi uzdrowiskami zainteresowane byÅ‚y zagraniczne firmy, nawet z tak odlegÅ‚ych krajów, jak Kuwejt i Arabia Saudyjska, dziÅ› wÅ›ród potencjalnych nabywców sÄ… gÅ‚ównie firmy polskie.
Przedstawiciele samorządu wszystkich szczebli nadal deklarują wolę przejęcia uzdrowiska, ministerstwo skarbu zdecydowane jest jednak sprywatyzować konstancińskie uzdrowisko
10 lat temu sprywatyzowane zostaÅ‚o pierwsze polskie uzdrowisko: 22 sierpnia 2001 r. holenderska spóÅ‚ka East Springs International z siedzibÄ… w Amsterdamie kupiÅ‚a Uzdrowisko NaÅ‚Ä™czów. Holendrzy za 85 proc. udziaÅ‚ów w spóÅ‚ce zapÅ‚acili 38,8mln zÅ‚. ResztÄ™ udziaÅ‚ów objÄ™li pracownicy. Inwestor zobowiÄ…zaÅ‚ siÄ™ do wyÅ‚ożenia w latach 2002–2004 na remonty i budowÄ™ nowych obiektów prawie drugie tyle, bo nie mniej, niż 30mln zÅ‚. WÅ‚adze uzdrowiska przedstawiÅ‚y nowym inwestorom swojÄ… wizjÄ™ uzdrowiska: sanatorium bÄ™dzie siÄ™ rozwijaÅ‚o w oparciu o kontrakt z NFZ, powstanÄ… również SPA i specjalistyczne oÅ›rodki medyczne. I tak siÄ™ staÅ‚o. Odremontowano istniejÄ…cÄ… bazÄ™ i wybudowane zostaÅ‚y trzy nowe budynki sanatoryjne – Atrium, Termy PaÅ‚acowe i Jesienna Rezydencja. ZmieniÅ‚ siÄ™ standard pokoi w sanatoriach: dziÅ› w każdym z nich jest Å‚azienka, telewizor i telefon. Holenderska spóÅ‚ka zainwestowaÅ‚a o 10 mln zÅ‚ wiÄ™cej, niż przewidywaÅ‚a umowa. W NaÅ‚Ä™czowie powstaÅ‚ oÅ›rodek chirurgii oka prof. Zbigniewa Zagórskiego, oÅ›rodek kardiologii inwazyjnej „Ikardia” oraz oÅ›rodek leczenia ortopedycznego „Arthros”. W ciÄ…gu 10 latwartość kontraktu z NFZ niemal siÄ™ podwoiÅ‚a.
PrzykÅ‚ad NaÅ‚Ä™czowa Å›wiadczy, że uzdrowisko może i powinno być atutem gminy. DziÄ™ki inwestycjom uzdrowiskowym również nasza gmina mogÅ‚aby siÄ™ rozwijać: wiÄ™cej kuracjuszy i osób przyjeżdżajÄ…cych po to, by wypocząć w parku, pooddychać solankÄ… w tężni i skorzystać z zabiegów w Centrum Hydroterapii to wiÄ™cej miejsc pracy dla mieszkaÅ„ców i wpÅ‚ywy do gminnej kasy. Od przyszÅ‚ego nabywcy zależy, czy tak siÄ™ stanie.
|