HERTEL O GÓRECKIM | autor: MATEUSZ ZAREMBA |
Z okazji Å›wiÄ™ta Trzech Króli Program II Polskiego Radia, zamiast codziennego porannego przeglÄ…du prasy, nadaÅ‚ audycjÄ™ pod tytuÅ‚em „Dużo dobrej muzyki”. WÅ›ród prezentowanych utworów znalazÅ‚a siÄ™ III symfonia, „Symfonia pieÅ›ni żaÅ‚osnych”, Henryka MikoÅ‚aja Góreckiego. Postaci tego wielkiego polskiego kompozytora poÅ›wiÄ™cona jest ostatnia publikacja Józefa Hertla „W odpowiedzi bogobojnemu Henrykowi MikoÅ‚ajowi Góreckiemu”.
Osoby Józefa Hertla mieszkaÅ„com Konstancina chyba nie trzeba przedstawiać – kronikarz Konstancina, poeta, zakochany w historii naszego miasta.
– „Symfonia pieÅ›ni żaÅ‚osnych” to wybitne dzieÅ‚o wielkiego, polskiego kompozytora – mówi Józef Hertel. – DÅ‚ugo czekaÅ‚em na możliwość powtórnego wysÅ‚uchania tego utworu, ale warto byÅ‚o usÅ‚yszeć go ponownie. Kilkukrotnie sÅ‚uchaÅ‚em tego dzieÅ‚a, a każde wykonanie dostarczaÅ‚o mi nowych wrażeÅ„ i ukazywaÅ‚o mi tÄ™ kompozycjÄ™ w nowym Å›wietle. Moja publikacja ma na celu przybliżenie czytelnikom postaci Henryka MikoÅ‚aja Góreckiego. ZachÄ™cam wszystkich do wysÅ‚uchania nie tylko tego utworu, ale także innych kompozycji Henryka MikoÅ‚aja Góreckiego i porównania wÅ‚asnych wrażeÅ„ z moimi.
Publikacja Józefa Hertla nie tylko przypomina postać wybitego Polaka, ale pozwala również inaczej spojrzeć na utwory muzyczne. Po lekturze tego eseju bez wÄ…tpienia Å‚atwiej jest nazywać wrażenia wywoÅ‚ane w nas przez kompozycje muzyczne. Tekst nie tylko przypomina postać wielkiego kompozytora, ale jest również próbÄ… opisania emocji, jakie wyzwala w sÅ‚uchaczu-artyÅ›cie wysÅ‚uchanie „Symfonii pieÅ›ni żaÅ‚osnych”. Muzykolodzy dostrzegajÄ… w twórczoÅ›ci Góreckiego stosunkowo statyczne Å›rodki wyrazu, ale jednoczeÅ›nie bardzo dużą ekspresjÄ™. Józef Hertel uważa, że Górecki staÅ‚ siÄ™ jednym z najbardziej oryginalnych i wyjÄ…tkowych kompozytorów, Å‚Ä…czÄ…cych nowoczesność, awangardowość dzieÅ‚ muzyki z piÄ™knem prostoty. To twórca ceniony i uhonorowany wieloma doktoratami honoris causa. Przed Å›mierciÄ… zostaÅ‚ odznaczony przez Prezydenta RP BronisÅ‚awa Komorowskiego orderem OrÅ‚a BiaÅ‚ego. Górecki byÅ‚ rektorem PaÅ„stwowej Wyższej SzkoÅ‚y Muzycznej w Katowicach.
Szczytowym dzieÅ‚em artysty byÅ‚a skomponowana w 1976 roku III Symfonia op. 36 „Symfonia pieÅ›ni żaÅ‚osnych”. ZostaÅ‚a ona doceniana przez publiczność zarówno polskÄ…, jak i miÄ™dzynarodowÄ… i wielokrotnie nagradzana. Nagrania tego utworu sprzedawaÅ‚y siÄ™ w milionach egzemplarzy i zajmowaÅ‚y wysokie miejsca na listach bestsellerów klasyki w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
– Aby dobrze zrozumieć ducha artysty, trzeba zrozumieć jego niedopowiedzenia. „W odpowiedzi bogobojnemu Henrykowi MikoÅ‚ajowi Góreckiemu” jest próbÄ… zrozumienia niedopowiedzeÅ„ w twórczoÅ›ci Henryka MikoÅ‚aja Góreckiego, kryjÄ…cych siÄ™ w „Symfonii pieÅ›ni żaÅ‚osnych” – dodaje Józef Hertel.
Tekst Józefa Hertla wymaga od czytelnika zaangażowania nie tylko intelektualnego, ale i emocjonalnego. Hertel w swoim mocno liryzowanym eseju Å‚Ä…czy różnorodne konteksty. Biografia kompozytora wzbogacona jest informacjami o inspiracjach muzycznych Góreckiego: Szymanowski, Schubert to jego mistrzowie. Tatry i góralszczyzna to jego fascynacje. Bohater publikacji jawi siÄ™ czytelnikom także jako czÅ‚owiek – gÅ‚Ä™boko wierzÄ…cy rzecznik zdrowego chÅ‚opskiego rozumu, demokrata, spoÅ‚ecznik i patriota.
Lektura eseju Józefa Hertla jest interesujÄ…cÄ… lekcjÄ… sÅ‚uchania muzyki wspóÅ‚czesnej powszechnie uważanej za trudnÄ… i niszowÄ….
– Uważam, że wykonanie „Symfonii pieÅ›ni żaÅ‚osnych” przez LondyÅ„skÄ… OrkiestrÄ™ z okazji 77. urodzin Henryka MikoÅ‚aja Góreckiego byÅ‚o wyjÄ…tkowe. StaraÅ‚em siÄ™ uchwycić tÄ™ wyjÄ…tkowość i mam nadziejÄ™, że mi siÄ™ udaÅ‚o. Uchwycić emocje wyrażone w utworze muzycznym, a potem wyrazić je sÅ‚owami, to zadanie nieproste, gdyż w mojej ocenie zwyczajna leksyka jest zbyt uboga do oddania tak zÅ‚ożonych uczuć. Czytelnicy oceniÄ… efekt mojej pracy – mówi Józef Hertel. |