TU NARAZIE JEST ŚCIERNISKO, ALE BĘDZIE BLOKOWISKO autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

Miasto-ogród, zielony Konstancin, jedyne uzdrowisko na Mazowszu – jak w ten krajobraz wpisujÄ… siÄ™ osiedla bloków?

 

W ostatnim dziesiÄ™cioleciu w Konstancinie wybudowano kilka osiedli domów wielorodzinnych. PowstaÅ‚y,w dwóch etapach, bloki przy ul. KoÅ‚obrzeskiej, osiedle przy torach, w centrum Konstancina, osiedle J.W. Construction przy ul. Bielawskiej i kilka pojedynczych, nawet piÄ™ciopiÄ™trowych domów wielorodzinnych.WÅ‚adze miasta zgadzaÅ‚y siÄ™ na te inwestycje, nie zważajÄ…c na coraz wiÄ™ksze problemy komunikacyjne i braki infrastruktury technicznej. W efekcie stoimy w kilometrowych korkach i zamiast uzdrowiskowym powietrzem, oddychamy spalinami.

 

W Konstancinie caÅ‚y czas powstajÄ… nowe osiedla domów wielorodzinnych

W Konstancinie caÅ‚y czas powstajÄ… nowe osiedla domów wielorodzinnych

 

Za budowÄ… osiedli nie poszÅ‚y żadne inwestycje: nie przybyÅ‚o przedszkoli dla dzieci nowych mieszkaÅ„ców Konstancina, nie wybudowano gminnych dróg, nie powstaÅ‚y nowe obiekty rekreacyjno-sportowe, nowa przychodnia lekarska, nie zbudowano ratusza, nie rozwiÄ…zano problemu odbioru Å›cieków od tysiÄ™cy mieszkaÅ„ców.

 

 

ObowiÄ…zujÄ…ce do dziÅ› studium uwarunkowaÅ„ i kierunków zagospodarowania przestrzennego z 1999 r. zakÅ‚ada przeznaczenie pod budownictwo terenów, umożliwiajÄ…cych wybudowanie domów dla kolejnych 20 000 mieszkaÅ„ców. OczywiÅ›cie nie domów jednorodzinnych – zabrakÅ‚oby dla nich miejsca w naszej gminie. O ile można zrozumieć potrzebÄ™ budowania pewnej iloÅ›ci mieszkaÅ„ komunalnych, o tyle trudno zgodzić siÄ™ na budowÄ™ osiedli domów wielorodzinnych w centrum miasta. A wÅ‚aÅ›nie dużą część terenów centrum miasta, w opracowywanym wÅ‚aÅ›nie planie, burmistrz Marek SkowroÅ„ski przewidziaÅ‚ pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. PisaliÅ›my o tym kilkakrotnie, radni mijajÄ…cej kadencji protestowali, a w planach, które wysÅ‚ane zostaÅ‚y do ponownych uzgodnieÅ„, blisko 12 ha w centrum miasta nadal przewidziane jest pod zabudowÄ™ wielorodzinnÄ…. Radnym udaÅ‚o siÄ™ jedynie wywalczyć ograniczenie wysokoÅ›ci domów. Kilkakrotnie pisaliÅ›my na naszych Å‚amach o planach zabudowy Konstancina i braku planów rozwoju funkcji rekreacyjno turystycznych miasta. Czy musimy być sypialniÄ… Warszawy? Drugim Piasecznem, gdzie bloki stojÄ… tak blisko jeden drugiego, że sÄ…siedzi mogÄ… wspólnie czytać jednÄ… gazetÄ™?WracajÄ…c z Warszawy do Konstancina mijamy betonowe miasteczko Wilanów–mimo, że budynki nie sÄ… wysokie, widok jest przygnÄ™biajÄ…cy.

 

Terenów przewidzianych w przyszÅ‚oÅ›ci pod zabudowÄ™ wielorodzinnÄ… jest w naszej gminie znacznie wiÄ™cej. W zaÅ‚ożeniach do nowopowstajÄ…cego studium uwarunkowaÅ„ i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Konstancin-Jeziorna znajdujÄ… siÄ™ zapisy o przeznaczeniu kolejnych terenów pod zabudowÄ™. Projektant studium otrzymaÅ‚ blisko 700 wniosków mieszkaÅ„ców, z tego wiÄ™ksza część dotyczy tzw. odrolnienia terenów i przeznaczenie ich pod zabudowÄ™.

 

Studium, zgodnie z obietnicami burmistrza, miaÅ‚o zostać uchwalone w maju 2010 r. Termin minÄ…Å‚ ponad póÅ‚ roku temu, a mieszkaÅ„com nie przedstawiono nawet projektu tego opracowania.

 

Sposób i tryb uchwalania planu centrum to temat na oddzielne opowiadanie. PierwszÄ… uchwaÅ‚Ä™ w sprawie przystÄ…pienie do sporzÄ…dzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego centrum miasta Konstancin-Jeziorna rada miejska podjęła 8 lipca 1996 r., kolejnÄ… 25 kwietnia 2005 r., a ostatniÄ… 23 maja 2006 r. Lata mijajÄ…, a planu jak nie byÅ‚o, tak nie ma. Skoro 14 lat to za maÅ‚o na uchwalenie tak ważnego dla rozwoju i przyszÅ‚oÅ›ci miasta planu, to ile potrzeba – 20, a może 25?

 

Ile lat trwałoby u nas wybudowanie nowoczesnego miasta, mającego wzorcowo zaplanowany układ urbanistyczny, pełniącego liczne funkcje administracyjne i reprezentacyjne oraz mogącego się poszczycić wspaniale urządzonymi terenami zielonymi? Ile lat trwałyby u nas słynne uzgodnienia?

 

Takie wÅ‚aÅ›nie 100-tysiÄ™czne miasto –BrasiliÄ™, nowÄ… stolicÄ™ Brazylii,wybudowano w ciÄ…gu czterech lat.DziÅ› wciąż rozbudowywana Brasilia liczy ponad 2 mln mieszkaÅ„ców.W naszej gminie cztery lata trwa podjÄ™cie uchwaÅ‚y o przystÄ…pieniu do sporzÄ…dzenia planu i rozstrzygniÄ™cie przetargu na wykonawcÄ™ planu.

 

   
Drukuj