Uwaga, cichy zabójca! | autor: (R) |
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem wÄ™gla (CO), potocznie zwanego czadem, umiera w województwie mazowieckim kilkadziesiÄ…t osób.
NiebezpieczeÅ„stwo mogÄ… stwarzać niesprawne piece grzewcze (kÄ…pielowe i centralnego ogrzewania) zasilane gazem, olejem opaÅ‚owym lub paliwem staÅ‚ym. PrzyczynÄ… wypadków bywa również wadliwa wentylacji mieszkaÅ„, w których eksploatowane sÄ… urzÄ…dzenia grzewcze.
Regularne przeglÄ…dy urzÄ…dzeÅ„ grzewczych, okresowe czyszczenie i udrażnianie przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych; unikanie dÅ‚ugiego przebywania w pomieszczeniu, w którym znajduje siÄ™ piec; montaż detektorów tlenku wÄ™gla w budynkach mieszkalnych; umożliwianie cyrkulacji powietrza przez uchylanie okien i niezasÅ‚anianie otworów w drzwiach kuchni i Å‚azienki – to zasady, które należy stosować, by uniknąć Å›miertelnego zaczadzenia. 6–7 minut przebywania w pomieszczeniu, w którym stężenie CO wynosi ok. 70 proc., prowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie, a po 20 minutach nastÄ™puje zgon. Jednak przy wiÄ™kszej iloÅ›ci CO w pomieszczeniach zamkniÄ™tych Å›mierć może nastÄ…pić bÅ‚yskawicznie, już po kilku oddechach, na skutek uduszenia w wyniku porażenia oÅ›rodków oddychania. Zatrucie tlenkiem wÄ™gla objawia siÄ™ bólem i zawrotami gÅ‚owy, uciskiem w skroniach, szumem w uszach, wymiotami, ociężaÅ‚oÅ›ciÄ… oraz ogólnym osÅ‚abieniem organizmu. Gdy dawka CO jest duża, nastÄ™puje porażenie oÅ›rodka oddechowego, bezdech i utrata przytomnoÅ›ci, które prowadzÄ… do szybkiej Å›mierci.
W razie zatrucia czadem należy wynieść poszkodowanego na Å›wieże powietrze, okryć kocem i nie pozwolić mu zasnąć. Trzeba także nadzorować chorego do czasu przyjazdu lekarza. JeÅ›li straci przytomność, ale bÄ™dzie oddychaÅ‚, wystarczy uÅ‚ożyć go w bezpiecznej pozycji, jeżeli przestanie oddychać – należy rozpocząć reanimacjÄ™.
Dogrzewanie pomieszczeń płomieniem kuchenki gazowej też bywa niebezpieczne. Wystarczy by przeciąg zdmuchnął płomień i gaz ulatniał się w mieszkaniu. Gdy poczujesz gaz:
|