SENIORZY ZASIĄDĄ W AKADEMICKICH ŁAWACH autor: (GMT)
   

Od września rozpoczynają się zapisy na kolejny rok akademicki w konstancińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Uniwersytet działa przy Konstancińskim Domu Kultury od 2009 r.

W ubiegłym roku konstancińscy seniorzy uczestniczyli w wykładach z różnych dziedzin nauki, m.in.: prawa, filozofii, kulturoznawstwa, historii sztuki i religioznawstwa, w zajęciach obsługi komputera i w konwersatorium języka angielskiego. Po każdym wykładzie słuchacze mieli czas przeznaczony na zadawanie wykładowcom pytań lub dyskusję poświęconą poruszanej tematyce.

– Wszystkim seniorom polecam te zajęcia. To zupełnie co innego porozmawiać na temat wykładu z koleżanką studentką, a co innego poplotkować przy kawie z sąsiadką. Konieczność wyjścia z domu mobilizuje do zadbania o siebie. Kawę z sąsiadką można pić w szlafroku i w kapciach – przekonuje jedna ze słuchaczek.

W nowym roku akademickim organizatorzy zapowiadają poszerzenie tematyki wykładów i wprowadzenie nowych form zajęć. Czesne za semestr wynosi 60 zł. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.kdk-info.pl.

Pierwszy taki uniwersytet powstał w 1973 r. we Francji. Bardzo szybko UTW zaczęły powstawać w innych krajach Europy i świata. W Polsce pierwszy uniwersytet trzeciego wieku powstał w 1975 r. w Warszawie, a obecnie w kraju działa już ponad 150 takich placówek.


Uniwersytet Trzeciego Wieku

Starsi ludzie chcą poszerzać swoje wiadomości m.in. po to, by nadążyć za wnukami

 

Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Dziś osoby starsze stanowią już ponad 15 proc. społeczeństwa, a z biegiem lat ich liczba będzie się zwiększać. Statystyczny polski emeryt ma przed sobą ok. 20 lat życia.Te lata można i trzeba ciekawie zagospodarować. Szczególnie, że współczesnym babciom i dziadkom nie wystarcza tylko opieka nad wnukami. – Kocham moje wnuki i dlatego muszę nieustannie poszerzać swoje wiadomości, by nadążać za nimi – mówi pani Anna, słuchaczka uniwersytetu trzeciego wieku.

Nowe życie, w które wchodzi starszy człowiek, powinno być aktywne i twórcze. Wielu znanych ludzi osiągnęło największe sukcesy właśnie w jesieni życia. Margaret Thatcher została premierem po przejściu na emeryturę, Winston Churchill w wieku 80 lat wydał 12 tomów pamiętników z II wojny światowej, a słynna polska aktorka Mieczysława Ćwiklińska występowała na teatralnej scenie niemal do śmierci (zmarła mając 93 lata).

Badania wykazują, że starzenie się w dużym stopniu jest procesem psychicznym. Im większą aktywność przejawiają ludzie starsi, tym lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym się cieszą.

Celem działania UTW jest poprawa jakości życia osób starszych. Przynależność do grupy, jaką jest grono słuchaczy, pozwala zaspokoić potrzeby poszerzania wiedzy i bycia uznanym. Jest również świetną formą wypełnienia wolnego czasu i utrzymywania więzi towarzyskich. Studenci-seniorzy za naukę nie otrzymują żadnych stopni ani dyplomów. Jedyną ich nagrodą jest satysfakcja z dokonanych postępów oraz zdobyta dzięki tym zajęciom dodatkowa wiedza.

 

W pierwszych dniach września, w Gdańsku, odbędzie się VII Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W spotkaniu zapowiedziała udział rekordowa reprezentacja prawie 200 UTW z całej Polski. Organizatorzy konferencji chcą zaproponować ogłoszenie roku 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

   
Drukuj