STRATEGIA DLA GMINY autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

W planowaniu i opracowaniach jesteÅ›my Å›wietni. Gorzej z realizacjÄ… zamierzeÅ„. O rewitalizacji miasta i gminy mówi siÄ™ od wielu lat. I nie chodzi tylko o remont czy renowacjÄ™ któregoÅ› z zabytków, ale o rewitalizacjÄ™ rozumianÄ… jako zespóÅ‚ dziaÅ‚aÅ„ obejmujÄ…cych rozwój infrastruktury technicznej, zwiÄ™kszenie możliwoÅ›ci komunikacyjnych, program ożywienia gospodarczego, zmniejszenie krÄ™gu osób zagrożonych wykluczeniem spoÅ‚ecznym, aktywizacjÄ™ lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci, dziaÅ‚ania na rzecz ochrony Å›rodowiska naturalnego, bezpieczeÅ„stwa mieszkaÅ„ców i rozwiÄ…zania istotnych problemów spoÅ‚ecznych.

 

Hugonówka

Dach zdjÄ™to z budynku Hugonówki w ubiegÅ‚ym roku. Najpierw ciężka zima, a teraz każda kolejna ulewa niszczy odkryte stropy

 

Przygotowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Konstancin-Jeziorna na lata 2004–2013 zostaÅ‚o poprzedzone dokÅ‚adnymi badaniami i analizami caÅ‚ego obszaru miasta i gminy oraz konsultacjami spoÅ‚ecznymi. UwzglÄ™dniono w nim cele i priorytety zawarte w Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego, Narodowym Planie Rozwoju na lata 2004–2006,w Strategii Zrównoważonego Rozwoju Powiatu PiaseczyÅ„skiego (2003 r.), Strategii Rozwoju Gminy Konstancin-Jeziorna do 2020 r. a także Raporcie o Stanie Gminy Konstancin-Jeziorna, opracowanym we wrzeÅ›niu 2005 r. przez UrzÄ…d Miasta i Gminy Konstancin - Jeziorna i Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa.

 

Opracowanie programu rewitalizacji miasta byÅ‚o konieczne, by ubiegać siÄ™ o dofinansowanie zadaÅ„ z funduszy Unii Europejskiej, wiÄ™c dokument zostaÅ‚ przygotowany bardzo starannie. Jednak o wiele gorzej przedstawia siÄ™ stan realizacji zapisów programu.

 

W uchwalonym w grudniu 1999 r. Studium UwarunkowaÅ„ i Kierunków Zagospodarowania Gminy Konstancin-Jeziorna przyjÄ™to, że funkcjÄ… wiodÄ…cÄ… w rozwoju przestrzennym i gospodarczym gminy jest funkcja uzdrowiskowa wraz z towarzyszÄ…cymi jej funkcjami: usÅ‚ugowÄ… (w tym zwiÄ…zanÄ… z obsÅ‚ugÄ… turystyki i rekreacji), mieszkaniowÄ…, rolniczÄ… i produkcyjnÄ…. Dla wszystkich tych funkcji zasadnicze znaczenie ma rozwój infrastruktury technicznej. Autorzy opracowania zwracali uwagÄ™ na niedorozwój kanalizacji sanitarnej, niekontrolowany zrzut do Å›rodowiska Å›cieków gromadzonych w indywidualnych zbiornikach (szamba), dużą liczbÄ™ lokalnych ujęć wody (studnie), brak kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, powstawanie dzikich wysypisk Å›mieci a także ilość i jakość dróg. Jednak Lokalny Program Rewitalizacji, oprócz stwierdzenia stanu faktycznego, nie zawiera opisu dziaÅ‚aÅ„ i sposobów rozwiÄ…zania tych problemów.

 

Rozbudowa sieci kanalizacji w gminie prowadzona jest bez planu – zakopanie rury za 20 mln zÅ‚ w przebiegu ul. PuÅ‚askiego jest najlepszym przykÅ‚adem marnotrawienia naszych pieniÄ™dzy. Kilka lat trwaÅ‚o wyÅ‚onienie wykonawcy tego odcinka, ogÅ‚oszono 11 przetargów, a o zaprojektowaniu przyÅ‚Ä…czy bocznych ulic nikt nie pomyÅ›laÅ‚. O oczyszczalni nie warto nawet wspominać. Zaopatrzenie gminy w wodÄ™ także siÄ™ nie poprawiÅ‚o: póÅ‚nocno-wschodnia część miasta jest częściowo zasilana z zakÅ‚adowych ujęć wody firmy Metsä Tissue.

 

Opracowanie programu rewitalizacji miasta byÅ‚o konieczne, by ubiegać siÄ™ o dofinansowanie zadaÅ„ z funduszy Unii Europejskiej, wiÄ™c dokument zostaÅ‚ przygotowany bardzo starannie. Jednak o wiele gorzej przedstawia siÄ™ stan realizacji zapisów programu.

 

Po zamkniÄ™ciu zakÅ‚adu przestanie ona zaopatrywać w wodÄ™ budynki Mirkowa. Przybywa nowych domów, a tym samym odbiorców wody, i już dziÅ› część mieszkaÅ„ców Borowiny i KawÄ™czynka ma sucho w kranach. W programie nie ma ani sÅ‚owa o dziaÅ‚aniach zmierzajÄ…cych do zaspokojenia potrzeb ludnoÅ›ci w wodÄ™.

 

Program szczegóÅ‚owo opisuje niedostatecznÄ… sieć poÅ‚Ä…czeÅ„ drogowych, brak parkingów (szczególnie w strefie A, w pobliżu Parku Zdrojowego), zbyt maÅ‚Ä… sieć chodników dla pieszych i Å›cieżek rowerowych oraz problem komunikacji zbiorowej: niepeÅ‚ne pokrycie obszaru miasta i gminy liniami komunikacji – brak jakiejkolwiek komunikacji wiÄ™kszoÅ›ci soÅ‚ectw z miastem i niewykorzystanÄ… szansÄ™ na skierowanie autobusów do koÅ„cowej stacji metra Kabaty na Ursynowie. OczywiÅ›cie dziaÅ‚ania w kierunku zaspokojenia wszystkich potrzeb przerastajÄ… możliwoÅ›ci finansowe gminy, ale to dlatego, że gmina nie wymaga od inwestorów dziaÅ‚aÅ„ na rzecz wspólnoty i nie wykorzystanie inwestorów w budowie infrastruktury technicznej.Developerzy budujÄ… jedynie osiedla mieszkaniowe.

 

Zamiast ożywienia gospodarczego obserwujemy spadek liczby miejsc pracy na terenie miasta, zwiÄ…zany z komercjalizacjÄ… STOCERU i planowanym zamkniÄ™ciem zakÅ‚adów Metsä Tissue. Krótko mówiÄ…c: w programie opisano stan faktyczny dokÅ‚adnie, ale żadnego z wymienionych problemów nie udaÅ‚o siÄ™ rozwiÄ…zać. TworzÄ…c program, przyjÄ™to nastÄ™pujÄ…ce podokresy programowania: 2004–2006 i 2007–2013.

 

W latach 2004–2006 planowana byÅ‚a realizacja dużych inwestycji: budowy hali sportowej wraz z modernizacjÄ… ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ Nr 2 (Gminny OÅ›rodek Sportu i Rekreacji), adaptacji budynku przy ul. Mostowej 15 (Hugonówka), modernizacji ulic Witwickiego, JagielloÅ„skiej, Piasta, Sanatoryjnej, Wierzejewskiego i Jaworowskiej, projektu i realizacji zagospodarowania Parku Zdrojowego (w tym komunikacja, amfiteatr,maÅ‚a architektura, zieleÅ„ itp.)wraz z zagospodarowaniem fragmentu terenu przylegÅ‚ego do Parku oraz modernizacjÄ… i odtworzeniem pasażu Sienkiewicza i pasażu Źródlana, kompleksowego zagospodarowania terenu osiedla Mirków w Konstancinie-Jeziornie (remont jezdni, chodników, oÅ›wietlenia), remontu i adaptacji Hotelu Grapa na budynek mieszkalny, remontu ulic PiÅ‚sudskiego, Prusa i DÅ‚ugiej. Ile z tych inwestycji zostaÅ‚o zrealizowanych,wiemy.

 

I w planowaniu, i w realizacji brak konsekwencji. Jeżeli twórcy programu uważajÄ…, że gÅ‚ównÄ… funkcjÄ… w rozwoju przestrzennym i gospodarczym gminy jest funkcja uzdrowiskowa, to wszystkie dziaÅ‚ania wÅ‚adz powinny być podporzÄ…dkowane temu celowi. Ale trudno sobie wyobrazić, że Park Zdrojowy zastÄ…pi infrastrukturÄ™ niezbÄ™dnÄ… dla uzdrowiska, a kiepski dojazd zwiÄ™kszy atrakcyjność kurortu.

 

Planowane na lata 2007–2013 przedsiÄ™wziÄ™cia inwestycyjne to m. in.: adaptacja i modernizacja siedzib KonstanciÅ„skiego Domu Kultury przy ul. Jaworskiego 18 i Jaworskiego 24, dalsze remonty budynków dwóch dużych osiedli mieszkaniowych oraz ulic: Matejki, Batorego, GÄ…siorowskiego, Å»óÅ‚kiewskiego, Potulickich, Czarnieckiego, WÄ…grodzkiej, Jasiowej, Chodkiewicza i wielu innych. A co z budowÄ… przychodni lekarskiej i budynku ratusza?

 

I w planowaniu, i w realizacji brak konsekwencji. Jeżeli twórcy programu uważajÄ…, że gÅ‚ównÄ… funkcjÄ… w rozwoju przestrzennym i gospodarczym gminy jest funkcja uzdrowiskowa, to wszystkie dziaÅ‚ania wÅ‚adz powinny być podporzÄ…dkowane temu celowi. Ale trudno sobie wyobrazić, że Park Zdrojowy zastÄ…pi nam infrastrukturÄ™ niezbÄ™dnÄ… do funkcjonowania uzdrowiska, a kiepski dojazd zwiÄ™kszy atrakcyjność kurortu. Już teraz opóźnienia w realizacji programu mamy znaczne. Zgodnie z planem, kilka lat temu powinny być zakoÅ„czone dwie sztandarowe inwestycje: zagospodarowanie Parku Zdrojowego oraz remont i adaptacja Hugonówki. W tym drugim przypadku trudno nawet mówić o prowadzeniu prac remontowych, bo od miesiÄ™cy na placu budowy nic siÄ™ nie dzieje. Opóźnienie prac burmistrz tÅ‚umaczy potrzebÄ… wzmocnienia fundamentów, nieujÄ™tego w planach remontu. O ile park może zaczekać bez wiÄ™kszej szkody, o tyle nieudolnie prowadzony remont Hugonówki grozi unicestwieniem tego zabytkowego budynku. Chyba pora zamienić strategiÄ™ planowania na strategiÄ™ dziaÅ‚ania.

   
Drukuj