Co wolno radnemu... | autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ |
Czy znasz swojego radnego? – takie pytanie zadaliÅ›my kilkunastu osobom: sÄ…siadom, fryzjerce, ekspedientce w sklepie. WiÄ™kszość pytanych potrafiÅ‚a wymienić trzy lub cztery nazwiska, a przecież w Radzie Miejskiej Konstancina-Jeziorny zasiada aż 21 osób.
Tylko jedna osoba wiedziaÅ‚a, który z radnych reprezentuje jej okrÄ™g wyborczy. Pytani czÄ™sto bardzo krytycznie oceniali pracÄ™ radnych: doskonale wiedzieli, co i jak powinni robić radni. OkazaÅ‚o siÄ™ jednak, że ich zdaniem powinni robić zupeÅ‚nie co innego, niż przewiduje ustawa o samorzÄ…dzie terytorialnym. A zatem, jakie zadania należą do rady miejskiej, a jakie do burmistrza gminy?
Rada miejska jest ciaÅ‚em uchwaÅ‚odawczym – to taki gminny parlament, który nie sprawuje bezpoÅ›rednich rzÄ…dów
Pytani przez nas mieszkańcy gminy doskonale wiedzieli, co i jak powinni robić radni. Okazało się jednak, że ich zdaniem powinni robić zupełnie co innego, niż przewiduje ustawa o samorządzie terytorialnym
Z mocy ustawy o samorzÄ…dzie terytorialnym rada miejska jest organem uchwaÅ‚odawczym i kontrolnym gminy, a burmistrz gminy jest jednoosobowym organem wykonawczym. Do podstawowych obowiÄ…zków radnego należą: – utrzymanie staÅ‚ej wiÄ™zi z mieszkaÅ„cami i ich organizacjami, – uczestniczenie w pracach rady i jej komisji oraz innych instytucji samorzÄ…dowych, do których zostaÅ‚ wybrany lub desygnowany, – reprezentowanie wyborców w radzie gminy i w innych instytucjach samorzÄ…dowych oraz troszczenie siÄ™ o ich sprawy. – ObowiÄ…zki radnego to, oprócz pracy zawodowej, dodatkowe co najmniej póÅ‚ etatu. To nie tylko obecność na sesjach rady i posiedzeniach komisji rady – mówi wiceprzewodniczÄ…cy Rady Miejskiej Konstancina- Jeziorny Jacek Tomaszewski. – Do każdej sesji i do każdego posiedzenia komisji radny powinien siÄ™ przygotować: zapoznać siÄ™ z materiaÅ‚ami, projektami uchwaÅ‚, opiniami biegÅ‚ych, kosztorysami. Dopiero majÄ…c peÅ‚nÄ… wiedzÄ™ na dany temat można odpowiedzialnie podjąć decyzjÄ™. I tu jest drobne „ale”: przygotowywanie projektów uchwaÅ‚ należy do ustawowo wskazanych zadaÅ„ burmistrza. To burmistrz przedkÅ‚ada radzie gotowe projekty uchwaÅ‚, w tym ten najważniejszy – projekt budżetu. JeÅ›li uchwaÅ‚Ä™ wnoszÄ… radni (istnieje taka możliwość), to burmistrz i tak musi jÄ… zaopiniować. Również burmistrz okreÅ›la sposób ich wykonywania, gospodarowania mieniem komunalnym, czy wykonywania budżetu. Radni podejmujÄ… decyzjÄ™ w oparciu o dokumenty przedstawione im przez burmistrza. Teoretycznie zrozumiaÅ‚e jest, że powinni oni mieć dostÄ™p do wszystkich dokumentów dotyczÄ…cych konkretnej inwestycji.Wpraktyce jednak uzyskanie wglÄ…du do dokumentów wymaga nie lada determinacji ze strony radnych. CzÄ™sto, by poznać szczegóÅ‚owe ustalenia dotyczÄ…ce planowanej inwestycji, radni muszÄ… skÅ‚adać wnioski o udostÄ™pnienie informacji publicznej – procedura w innych gminach niespotykana. I muszÄ… czekać na odpowiedź okoÅ‚o miesiÄ…ca. Od siedmiu lat nie można uzyskać pozwolenia na budowÄ™ ratusza, a tak naprawdÄ™ radni nie wiedzÄ…, dlaczego starostwo sześć razy zwróciÅ‚o dokumenty do uzupeÅ‚nienia. To niewiarygodne, że urzÄ…d nie potrafi skompletować zaÅ‚Ä…czników, a jeÅ›li uzyskanie pozwolenia na budowÄ™ należaÅ‚o do projektantów to warto, by radni znali treść umowy, jaka zostaÅ‚a z nimi zawarta. Niestety, czÄ™sto nie mamy co liczyć na merytorycznÄ…, partnerskÄ… debatÄ™ na tematy ważne dla miasta i mieszkaÅ„ców – dodaje Jacek Tomaszewski.
Trudno mówić o dobrej wspóÅ‚pracy miÄ™dzy organami wykonawczym i uchwaÅ‚odawczym, jeÅ›li o dziaÅ‚aniach burmistrza radni dowiadujÄ… siÄ™ z gazet lub przypadkowych rozmów. Burmistrz chciaÅ‚by samodzielnie podejmować wszystkie decyzje, bez konsultacji z organem do tego powoÅ‚anym, czyli radÄ… miejskÄ…. Taka postawa burmistrza nie sÅ‚uży rozwojowi gminy. Część radnych to przysÅ‚owiowa maszynka do gÅ‚osowania. PodnoszÄ… rÄ™ce zgodnie ze wskazówkami burmistrza, zamiast go kontrolować. Bez dyskusji zatwierdzajÄ… jego projekty, nie zastanawiajÄ…c siÄ™, że kolejne inwestycje sÄ… niestarannie przygotowane i realizowane na kredyt, co jest poważnym zagrożeniem dla miasta.
– PrzyglÄ…dajÄ…c siÄ™ pracy naszej rady widać, że projekty uchwaÅ‚ czÄ™sto sÄ… niestarannie przygotowane, podejmowane zadania sÄ… wprowadzane bez uwzglÄ™dnienia planu wieloletniego inwestycji, czy listy priorytetów. Za dwa lata Metsä Tissue przestanie odbierać nasze Å›cieki, a my zamiast szybko podjąć decyzjÄ™ o budowie oczyszczalni, debatujemy nad tym, jakie Å‚aweczki postawić w Parku Zdrojowym i jaki koncert urzÄ…dzić w amfiteatrze. Gmina nie istnieje tylko tu i teraz, a myÅ›leć o tym, co bÄ™dzie za kilka lub kilkanaÅ›cie lat trzeba już dzisiaj – krytykuje kolejny radny.
Kolejnym obowiÄ…zkiem radnego jest utrzymanie staÅ‚ej wiÄ™zi z mieszkaÅ„cami i ich organizacjami. PrzewodniczÄ…cy rady i trzej wiceprzewodniczÄ…cy peÅ‚niÄ… cotygodniowe dyżury w biurze radymiejskiej. Również każdy z pozostaÅ‚ych radnych przyjmuje interesantów przynajmniej raz w miesiÄ…cu. –Ale nie tylko w biurze radymożna nas spotkać. Uczestniczymy przecież we wszelkich gminnych wydarzeniach: szkolnych uroczystoÅ›ciach, zawodach sportowych, w spotkaniach z przedstawicielami naszej spoÅ‚ecznoÅ›ci: emerytami, kombatantami, mieszkaÅ„cami soÅ‚ectw – dodaje Jacek Tomaszewski.
Rada miejska nie sprawuje rzÄ…dów w gminie, jest tylko ciaÅ‚em uchwaÅ‚odawczym. ParafrazujÄ…c: jest tylko gminnym parlamentem. FunkcjÄ™ rzÄ…du speÅ‚nia gminna rada ministrów czyli burmistrz i jego urzÄ…d
Z peÅ‚nieniem funkcji radnego zwiÄ…zane sÄ… nie tylko okreÅ›lone obowiÄ…zki, ale również szereg ograniczeÅ„, m.in.: – radny nie może być zatrudniony w urzÄ™dzie gminy, w której uzyskaÅ‚ mandat, – radny nie może peÅ‚nić funkcji kierownika gminnej jednostki organizacyjnej oraz jego zastÄ™pcy, – burmistrz nie może powierzyć radnemu gminy, w której radny uzyskaÅ‚ mandat, wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej, – radni nie mogÄ… prowadzić dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej na wÅ‚asny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, – radni i ich małżonkowie nie mogÄ… być czÅ‚onkami wÅ‚adz zarzÄ…dzajÄ…cych lub kontrolnych i rewizyjnych ani peÅ‚nomocnikami spóÅ‚ek handlowych z udziaÅ‚em gminnych osób prawnych lub przedsiÄ™biorców, w których uczestniczÄ… takie osoby. Wybór lub powoÅ‚anie tych osób na te funkcje sÄ… z mocy prawa nieważne.
Gmina nie istnieje tylko tu i teraz, a myÅ›leć o tym, co bÄ™dzie za kilka lub kilkanaÅ›cie lat trzeba już dzisiaj – krytykuje jeden z radnych
Burmistrz wykonuje uchwaÅ‚y rady miejskiej i zadania gminy okreÅ›lone przepisami prawa, kieruje bieżącymi sprawami gminy, wydaje indywidualne decyzje w dziedzinie administracji publicznej w zakresie wszystkich zadaÅ„ miasta i gminy – zarówno zadaÅ„ wÅ‚asnych, jak i zleconych, oraz reprezentuje gminÄ™ na zewnÄ…trz. Burmistrz wykonuje swoje zadania przy pomocy urzÄ™du miasta i gminy, którego jest kierownikiem. Od decyzji wydawanych przez burmistrza sÅ‚uży odwoÅ‚anie do SamorzÄ…dowego Kolegium OdwoÅ‚awczego w Warszawie.
|