Komary atakujÄ… | autor: (MZ) |
Tegoroczna powódź oraz dÅ‚ugo utrzymujÄ…ca siÄ™ wilgoć zaowocowaÅ‚y plagÄ… komarów. SÄ… wszÄ™dzie, nie tylko w pobliżu zbiorników wodnych i rozlewisk. KÄ…sajÄ… nie tylko wieczorem na wsi, ale nawet w peÅ‚nym sÅ‚oÅ„cu w mieÅ›cie.
Specjaliści alarmują, że skoro komary wykorzystują do rozmnażania środowisko wodne, to trzeba reagować jak najszybciej. Owady te lęgną się w wodzie stojącej na polach i w błocie. To dopiero początek lata i po wykluciu kolejnych larw sytuacja może być jeszcze gorsza.
Tempo rozwoju komarów jest bardzo różne – jedne gatunki rozmnażajÄ… siÄ™ w ciÄ…gu kilku dni, inne tylko raz w roku. KÄ…sajÄ…, przywabiane skÅ‚adnikami ludzkiego potu, jedynie samice. WysysajÄ… niewielkÄ… iloÅ›ci krwi, niezbÄ™dnÄ… do rozwoju jaj. UkÄ…szone miejsce swÄ™dzi i puchnie. Te przykre objawy szczególnie silnie wystÄ™pujÄ… u alergików. W Polsce żyje 47 gatunków komarów. Komary wystÄ™pujÄ…ce w Polsce nie roznoszÄ… – tak jak ich tropikalni kuzyni – groźnych chorób: malarii i żóÅ‚tej febry. Nie przenoszÄ… również pasożytów. Znane sÄ… jednak przypadki wirusowego zapalenia mózgu nie tylko po ukÄ…szeniu kleszczy, ale wÅ‚aÅ›nie komarów.
W tym roku szczególnie trudno poradzić sobie z plaga komarów. Nie pomagajÄ… pÅ‚yny odstraszajÄ…ce owady ani dymiÄ…ce spirale, czy siatki w oknach. Jednym ze sposobów walki z tymi uciążliwymi owadami jest zarybianie zbiorników wodnych (m.in. takich jak konstanciÅ„skie oczko) gatunkami ryb, które żywiÄ… siÄ™ larwami komarów. SÄ… to m.in. popularne w naszych wodach liny i karasie. W krajach tropikalnych specjalnie do tego celu hoduje siÄ™ gupiki, popularne ryby akwariowe.
Obecnie jedynym skutecznym rozwiÄ…zaniem jest użycie przeciw komarom broni biologicznej i chemicznej. BroÅ„ biologiczna to preparaty zawierajÄ…ce bakteriÄ™ Bacillus thuringensis, która atakuje larwy komarów. Åšrodki chemiczne niszczÄ… dorosÅ‚e osobniki.W wielu rejonach Polski samorzÄ…dy zdecydowaÅ‚y siÄ™ na przeprowadzenie kompleksowej akcji zwalczania tych owadów. SamorzÄ…dy wynajmujÄ… firmy, które zajmujÄ… siÄ™ opryskiwaniem miejsc wylÄ™gu i wystÄ™powania owadów odpowiednimi preparatami. SpecjaliÅ›ci proponujÄ… trzy metody walki komarami: opryskiwanie z ziemi, z samolotu w trudno dostÄ™pnych terenach albo zamgÅ‚awianie. ZapewniajÄ…, że żadna z nich nie jest szkodliwa dla ludzi. Odkomarzanie prowadzone jest na Podkarpaciu, w Opolskiem, MaÅ‚opolsce, na Pomorzu Zachodnim i w Warszawie. KonstanciÅ„ski UrzÄ…d Miasta i Gminy również rozważa możliwość przeprowadzenia takiej operacji. – ZwróciÅ‚em siÄ™ do kilku firm, przeprowadzajÄ…cych opryski, z pytaniem, jakie Å›rodki można stosować w miejscowoÅ›ci uzdrowiskowej – mówi MichaÅ‚ Rewucki, kierownik WydziaÅ‚u Rolnictwa i Ochrony Åšrodowiska. – W Konstancinie dodatkowÄ… trudność stwarza ilość zbiorników wodnych, które sÄ… wylÄ™garniÄ… tych owadów. Wiele oczek wodnych znajduje siÄ™ na prywatnych posesjach. Duże skupiska zieleni też sÄ… utrudnieniem. Ze wzglÄ™du na rozlegÅ‚y teren, trudnodostÄ™pne rozlewiska Jeziorki i koszty mamy maÅ‚e szanse na przeprowadzenie takiej akcji w Konstancinie.
Akcja musi objąć wiÄ™ksze obszary, bo chmary komarów Å‚atwo siÄ™ przemieszczajÄ…. Operacja jest skuteczna, jeÅ›li dzieÅ„ oprysku i cztery kolejne dni bÄ™dÄ… suche. Komarów nie można pozbyć siÄ™ caÅ‚kowicie, ale można znaczÄ…co ograniczyć ich liczbÄ™. Opryskanie hektara powierzchni kosztuje, w zależnoÅ›ci od użytego preparatu, od 40 zÅ‚ do 70 zÅ‚. Walka z komarami może być w 80 proc. dofinansowana z budżetu paÅ„stwa – trzeba jednak o to wystÄ…pić. |