DLA KOGO MIESZKANIE? autor: GRAŻYNA MATUSIK- TOMASZEWSKA
   

Kolejka oczekujÄ…cych na gminne mieszkanie jest bardzo dÅ‚uga.Wiele osób czeka w niej od lat. WÅ‚asne mieszkanie to towar pożądany i czÄ™sto trudny do zdobycia.

 

Już niebawem w Konstancinie przybÄ™dzie 105 mieszkaÅ„. ZakoÅ„czenie budowy dwóch budynków komunalnych na osiedlu Mirków planowane jest na przeÅ‚omie sierpnia i wrzeÅ›nia. Mieszkania komunalne majÄ… zapewnić dach nad gÅ‚owÄ… tym, których nie stać na zakup lokum na wolnym rynku, na wynajem lokalu od prywatnego wÅ‚aÅ›ciciela lub zaciÄ…gniÄ™cie kredytu na jego zakup. Lista oczekujÄ…cych liczy blisko 500 osób i każda z nich ma nadziejÄ™, że już niedÅ‚ugo ich najważniejszy problem – wÅ‚asny dach nad gÅ‚owÄ… – zostanie rozwiÄ…zany. OczekujÄ…cych jest jednak prawie piÄ™ciokrotnie wiÄ™cej niż budowanych lokali. Nie wiadomo, kto i kiedy dostanie mieszkanie, bo ogólnodostÄ™pnej listy oczekujÄ…cych nie ma.

 

 

OczekujÄ…cych jest prawie piÄ™ciokrotnie wiÄ™cej niż budowanych lokali. Nie wiadomo, kto i kiedy dostanie mieszkanie, bo ogólnodostÄ™pnej listy oczekujÄ…cych nie ma

 

 

– Od lat mieszkamy w strasznych warunkach.Mój dom przerobiony jest z komórki, nie ma instalacji centralnego ogrzewania. Na Å›cianach grzyb. Zima jest dla nas bardzo groźna – ogrzewamy piecykiem wÄ™glowym, z którego ulatnia siÄ™ czad. MaÅ‚o kto ma gorsze warunki, ale najprawdopodobniej mieszkania nie dostaniemy – żali siÄ™ jedna z oczekujÄ…cych.

 

Zgodnie z wieloletnim programem gospodarowania mieszkaniowymi zasobami gminy, w pierwszej kolejnoÅ›ci gmina obowiÄ…zana jest zapewnić lokale zamienne i socjalne. Program ten uwzglÄ™dnia: prognozÄ™ dotyczÄ…cÄ… wielkoÅ›ci oraz stanu technicznego zasobu mieszkaniowego gminy, analizÄ™ potrzeb oraz plan remontów i modernizacji wynikajÄ…cy ze stanu technicznego budynków i lokali, niezbÄ™dny zakres zamian lokali zwiÄ…zanych z remontami budynków.

 

Zasady, na jakich gmina zapewnia lokale socjalne i zamienne, a także zaspokaja mieszkaniowe potrzeby gospodarstw domowych o niskich dochodach, okreÅ›la ustawa o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy.

 

– W pierwszej kolejnoÅ›ci gmina musi zapewnić lokale socjalne i zamienne, czyli mieszkania osobom, które straciÅ‚y mieszkanie w wyniku klÄ™ski żywioÅ‚owej lub katastrofy, mieszkajÄ…cym w budynkach przeznaczonych do rozbiórki, lub remontu i osobom majÄ…cym wyrok sÄ…du uprawniajÄ…cy do lokalu socjalnego lub zamiennego – mówi kierownik WydziaÅ‚u Lokalowego UrzÄ™du Miasta i Gminy Maria Mikuszewska.

 

Osoby zajmujÄ…ce lokale, w których na jednego czÅ‚onka rodziny przypada mniej niż 5 mkw. powierzchni mieszkalnej oraz uzyskujÄ…ce w okresie szeÅ›ciu miesiÄ™cy poprzedzajÄ…cych rozpatrzenie wniosku Å›redni miesiÄ™czny dochód brutto na czÅ‚onka gospodarstwa domowego nieprzekraczajÄ…cy 200 proc. najniższej emerytury (675,10 zÅ‚), czyli uprawnione do otrzymania lokalu komunalnego, sÄ… na koÅ„cu kolejki.

 

Kto przydziela te lokale? – Komisja, której skÅ‚ad ustala burmistrz Marek SkowroÅ„ski. W skÅ‚ad komisji wchodzi dwóch pracowników UMiG oraz dwóch pracowników opieki spoÅ‚ecznej – informuje Maria Mikuszewska.

 

– Jak to jest, że podobno mieszkania dostajÄ… najubożsi, a potem przed budynkami komunalnymi stojÄ… mercedesy i jaguary – pytajÄ… ci, którzy latami czekajÄ… na wymarzone lokum.

 

Pomimo budowy nowych domów, kolejka oczekujÄ…cych na mieszkanie komunalne wciąż siÄ™ wydÅ‚uża. Trzeba wiÄ™c zastanowić siÄ™ nad innymi rozwiÄ…zaniami. Nie tylko nasza gmina ma problemy z zapewnieniem dostatecznej liczby mieszkaÅ„ komunalnych. Zasady wynajmowania lokali komunalnych powinna okreÅ›lać uchwaÅ‚a rady miejskiej i w niektórych gminach rady zadecydowaÅ‚y, że każdy ubiegajÄ…cy siÄ™ o gminne lokum musi być zameldowany na terenie gminy lub udowodnić, że mieszkaÅ‚ np. w wynajÄ™tym mieszkaniu przez minimum 10 lat. SamorzÄ…dy innych miast chcÄ… potrzebujÄ…cym zapewnić udziaÅ‚ w budowaniu. Na gminnej dziaÅ‚ce, z pomocÄ… gminy w otrzymaniu kredytu, chcÄ… zaproponować oczekujÄ…cym na wÅ‚asne cztery kÄ…ty budowÄ™ mieszkaÅ„ o podstawowym standardzie, tanich w utrzymaniu, za które lokatorzy bÄ™dÄ… pÅ‚acić czynsz i swój udziaÅ‚ maksymalnie przez 30 lat, a po tym okresie stanÄ… siÄ™ wÅ‚aÅ›cicielami mieszkania.

 

SamorzÄ…dy innych miast chcÄ… potrzebujÄ…cym zapewnić wspóÅ‚udziaÅ‚ w budowie mieszkaÅ„ o podstawowym standardzie, tanich w utrzymaniu

 

Takie rozwiÄ…zanie bÄ™dzie gminÄ™ kosztować mniej niż budowa nowych bloków komunalnych. Wystarczy przygotować dziaÅ‚ki pod budownictwo wielorodzinne, pomóc przy zaÅ‚atwianiu formalnoÅ›ci i uzyskaniu kredytu. Aby szybciej i Å‚atwiej zrealizować takie przedsiÄ™wziÄ™cie, można utworzyć maÅ‚Ä… spóÅ‚dzielniÄ™, spóÅ‚kÄ™ gminnÄ… lub towarzystwo budownictwa spoÅ‚ecznego (TBS). TBS-y to spóÅ‚ki nie nastawione na zysk. BudujÄ… taniej niż developerzy czy spóÅ‚dzielnie, bo pomaga im budżet paÅ„stwa, udzielajÄ…c preferencyjnych kredytów z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. W Polsce jest zarejestrowanych ponad 300 takich spóÅ‚ek, zakÅ‚adanych najczęściej przez gminy.

 

 

Kolejne mieszkania komunalne gmina zamierza wybudować w latach 2011–2013 przy ul. Bielawskiej, gdzie do dyspozycji bÄ™dzie 45 mieszkaÅ„, ale to kropla w morzu potrzeb.Warto wiÄ™c już dziÅ› zacząć siÄ™ zastanawiać nad innymi możliwoÅ›ciami skrócenia listy oczekujÄ…cych.

   
Drukuj