DROGA ODPOWIEDZIALNOŚĆ | autor: (MM) |
WiÄ™kszość z nas miaÅ‚a okazjÄ™ przekonać siÄ™, że w kontaktach z urzÄ™dem stoimy zwykle na straconej pozycji. UrzÄ…d nie przestrzega terminów odpowiedzi na pisma mieszkaÅ„ców, odpowiedź pomija niewygodne kwestie i nie jest wyczerpujÄ…ca lub wcale jej nie ma.Aza opieszaÅ‚ość i bÅ‚Ä™dy popeÅ‚nione przez niedbalstwo lub niekompetencjÄ™ funkcjonariusza publicznego najczęściej ani urzÄ™dnik, ani urzÄ…d żadnych konsekwencji nie ponoszÄ….
Jest szansa, że w nieodlegÅ‚ej przyszÅ‚oÅ›ci sytuacja ulegnie zmianie. KoÅ„czÄ… siÄ™ prace sejmowej podkomisji nad ustawÄ… o szczególnych zasadach odpowiedzialnoÅ›ci funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Projekt tej ustawy dotyczy m.in. odpowiedzialnoÅ›ci za decyzje wydane przez urzÄ™dników paÅ„stwowych, administracji publicznej, urzÄ™dów skarbowych i pracowników samorzÄ…dowych. ZakÅ‚ada on, że za decyzjÄ™ wydanÄ… z rażącym naruszeniem prawa, za wydanie bÅ‚Ä™dnej decyzji, samowolÄ™ lub opieszaÅ‚ość urzÄ™dnik zapÅ‚aci nawet 12-krotność swego Å›redniego wynagrodzenia. Co ważne, osobistÄ… odpowiedzialność materialnÄ… bÄ™dÄ… ponosić nie tylko ci, którzy wydali decyzjÄ™, ale też ich przeÅ‚ożeni. Twórcy ustawy sÄ…dzÄ…, że możliwe konsekwencje finansowe wpÅ‚ynÄ… na jakość wydawanych decyzji. Konieczne jednak bÄ™dzie dokÅ‚adne okreÅ›lenie, kto i za co odpowiada przy podejmowaniu decyzji. Zwolennicy ustawy uważajÄ…, że wprowadzenie tych zapisów ograniczy liczbÄ™ bÅ‚Ä™dów urzÄ™dniczych, zmniejszy liczbÄ™ rozstrzygnięć administracyjnych wydawanych z naruszeniem prawa i wpÅ‚ynie na podwyższenie standardów wydawania decyzji administracyjnych.
Przeciwnicy zastanawiajÄ… siÄ™, jak w praktyce egzekwowane bÄ™dÄ… te odszkodowania i twierdzÄ…, że czas oczekiwania na podjÄ™cie decyzji bÄ™dzie jeszcze dÅ‚uższy – wszak trzeba bÄ™dzie jÄ… dokÅ‚adnie rozważyć. Ale za opieszaÅ‚ość urzÄ™dnik też poniesie odpowiedzialność.
Zgodnie z zapisami ustawy, funkcjonariusz będzie odpowiadał materialnie gdy rażące naruszenie prawa zostanie spowodowane zawinionym działaniem lub zaniechaniem funkcjonariusza publicznego. Rażące naruszenie prawa będzie musiał stwierdzić sąd cywilny lub administracyjny.
Co prawda istniejÄ…ce przepisy przewidujÄ… możliwość przyznania odszkodowania za bÅ‚Ä…d urzÄ™dnika, ale pieniÄ…dze wypÅ‚acane sÄ… najczęściej z publicznej kasy, a nie z kieszeni urzÄ™dnika. Natomiast pracownik wmyÅ›l kodeksu pracy może odpowiadać za szkodÄ™ jedynie do wysokoÅ›ci trzech miesiÄ™cznych wynagrodzeÅ„. Obecnie urzÄ™dnika, który popeÅ‚niÅ‚ bÅ‚Ä…d, można pociÄ…gnąć do odpowiedzialnoÅ›ci dyscyplinarnej, co w żaden sposób nie rekompensuje obywatelom strat wynikÅ‚ych ze źle podjÄ™tych decyzji.A straty finansowe ponoszone przez przedsiÄ™biorców w wyniku takich decyzji potrafiÅ‚y spowodować nawet bankructwa firm. Ostateczny ksztaÅ‚t ustawy poznamy niebawem. Może nie jest ona doskonaÅ‚a, ale z pewnoÅ›ciÄ… wniesie nowÄ… jakość w kontaktach obywateli z administracjÄ….
|