Kartki z kalendarza autor: (KW)
   

1 Maja – ÅšwiÄ™to Pracy czyli MiÄ™dzynarodowy DzieÅ„ SolidarnoÅ›ci Ludzi Pracy

 

ÅšwiÄ™to wprowadziÅ‚a w 1889 r. II MiÄ™dzynarodówka dla upamiÄ™tnienia wydarzeÅ„ z 1886 r. w Chicago, w USA, podczas strajku bÄ™dÄ…cego częściÄ… ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia oÅ›miogodzinnego dnia pracy. W Polsce po raz pierwszy obchodzono 1 Maja w 1890 r. Manifestacje organizowaÅ‚y gÅ‚ównie Polska Partia Socjalistyczna oraz Socjaldemokracja Królestwa Polskiego i Litwy. W latach 1945–1989 obchodom 1 Maja towarzyszyÅ‚a oprawa propagandowa. Uczestniczono w pochodach masowo, czÄ™sto pod presjÄ… ze strony dyrekcji zakÅ‚adów i szkóÅ‚. UroczystoÅ›ciom przewodniczyÅ‚y centralne wÅ‚adze paÅ„stwa i partii. Po 1989 r. ranga Å›wiÄ™ta zmieniÅ‚a siÄ™. Pochody skupiajÄ… siÄ™ na walce o prawa pracowników, ofiar zwolnieÅ„ grupowych, bezrobotnych, bezdomnych, itp. 1 maja w Polsce i wielu krajach jest dniem wolnym od pracy. KoÅ›cióÅ‚ katolicki obchodzi tego dnia Å›wiÄ™to Å›w. Józefa RzemieÅ›lnika. Wspomniane Å›wiÄ™to wprowadziÅ‚ w 1955 r. papież Pius XII jako przeciwwagÄ™ dla ÅšwiÄ™ta Pracy.W Polsce jednak jest ono maÅ‚o rozpowszechnione.

 

2 Maja – DzieÅ„ Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 

To najmÅ‚odsze, obok Å›wiÄ™ta NiepodlegÅ‚oÅ›ci i Konstytucji 3 Maja, polskie Å›wiÄ™to paÅ„stwowe, ustanowione decyzjÄ… Sejmu w 2004 r. PoczÄ…tkowo Senat RP ustanowiÅ‚ dzieÅ„ 2 maja Dniem OrÅ‚a BiaÅ‚ego.W wyniku decyzji Sejmu, Å›wiÄ™to zmieniono na DzieÅ„ Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Data Å›wiÄ™ta nie jest przypadkowa. Ma upamiÄ™tniać żoÅ‚nierzy 1. Armii WP, którzy 2 maja 1945 r. zatknÄ™li biaÅ‚o-czerwonÄ… flagÄ™ na Kolumnie ZwyciÄ™stwa w Berlinie. Flaga narodowa zajmuje szczególne miejsce w naszej tradycji i kulturze i Å‚Ä…czy wszystkich Polaków w kraju i za granicÄ…. Dlatego też 2 maja obchodzony jest również DzieÅ„ Polonii i Polaków za GranicÄ…. ÅšwiÄ™to to, obchodzone zaledwie od szeÅ›ciu lat, jest sÅ‚abo wyeksponowane, wielu obywateli naszego kraju wogóle o nim nie wie.

 

3 Maja – ÅšwiÄ™to Konstytucji


Uchwalona 3 maja 1791 r. na Sejmie Wielkim Ustawa RzÄ…dowa,zwana KonstytucjÄ… 3Maja, byÅ‚a drugÄ… konstytucjÄ… europejskÄ… i trzeciÄ…na Å›wiecie( po korsykaÅ„skiej z 1755 r. i amerykaÅ„skiej z 1787 r.). Po odzyskaniu niepodlegÅ‚oÅ›ci w 1918r. rocznica Konstytucji 3 Maja zostaÅ‚a uznana za Å›wiÄ™to narodowe.Obchodzono je do 1946 r., kiedy to wÅ‚adze Polski ludowej zakazaÅ‚y publicznych obchodów po serii licznych demonstracji tÅ‚umionych przez milicjÄ™. ÅšwiÄ™to zostaÅ‚o oficjalne zniesione ustawÄ… z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Dopiero w 1990 r. przywrócono je i ustanowiono 3maja dniem wolnym od pracy.

   
Drukuj