PIERWSZY ETAP | autor: (GMT) |
Licząca ponad 1250 km trasa tegorocznego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne będzie przebiegać z Sochaczewa do Krakowa. Będzie podzielona na siedem etapów, na których znajdzie się 14 lotnych premii, 18 górskich premii i pięć premii specjalnych. Wyścig zostanie rozegrany 1–7 sierpnia. Podczas I etapu kolarze przejadą także przez Konstancin-Jeziornę. Trasę tegorocznego wyścigu zaprezentował jego dyrektor Czesław Lang podczas Wielkiej Kolarskiej Gali, która 13 marca odbyła się na torze kolarskim BGŻ Arena w Pruszkowie.
Tegoroczny wyścig będzie szczególnie atrakcyjny dla miłośników kolarstwa mieszkających w naszej gminie. Liczący 173,1 km I etap z Sochaczewa do Warszawy prowadzić będzie m.in. przez Konstancin. Po starcie w Sochaczewie kolarze pojadą przez Żelazową Wolę, Łazy, Kampinos, Leszno, Błonie, Brwinów, Pruszków, Lesznowolę, Piaseczno, Konstancin-Jeziornę,Wilanów do mety w Warszawie na pl. Trzech Krzyży. Do Konstancina zawodnicy wjadą od strony Piaseczna i pojadą ulicami: Długą, Prusa, Piłsudskiego do ronda Jana Pawła II i ul.Warszawską do Wilanowa.
Ranga Tour de Pologne z roku na rok rośnie. Punkty zdobyte w wyścigu uwzględniane są w światowym rankingu kolarzy. To ewidentny przykład sukcesu i sportowego, i marketingowego
– Organizator wyścigu wystąpił z propozycją, by na ulicach Konstancina rozegrana została premia specjalna –mówi zastępca burmistrza Piotr Stankiewicz. –Uzgadniamy z organizatorem szczegóły umowy i mam nadzieję, że podpiszemy ją w pierwszych dniach kwietnia. Przejazd zawodników transmitowany będzie przez telewizję ogólnopolską, radio i relacjonowany przez lokalne media.Od wjazdu na teren naszej gminy do zakończenia I etapu przewidziana jest bezpośrednia transmisja, która z pewnością posłuży promocji Konstancina.
Premia specjalna rozegrana zostanie w godzinach popołudniowych. W tym roku 1 sierpnia przypada w niedzielę, więc ograniczenia w ruchu drogowym nie będą szczególnie uciążliwe dla kierowców.
Tour de Pologne 2010 odbędzie się pod znakiem wielu rocznic: 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, 90-lecia Bitwy Warszawskiej i 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i 65. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. – Jest w naszym kraju wiele miejsc i wydarzeń, które warto pokazać światu. Tour de Pologne może być świetną okazją, żeby to zrobić – mówił Czesław Lang podczas gali w Pruszkowie.
W Sochaczewie i Żelazowej Woli rozegrane zostaną premie specjalne poświęcone 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Na ulicach Warszawy dla uczestników wyścigu przygotowano lotne premie oraz premię specjalną, poświęconą upamiętnieniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas VI etapu kolarze złożą kwiaty pod bramą hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau.
Tour de Pologne jest jedną z najstarszych i najważniejszych imprez sportowych w Polsce. Potwierdzeniem rangi imprezy jest udział 22 najlepszych na świecie zespołów kolarskich oraz reprezentacji Polski. – Ranga Tour de Pologne z roku na rok rośnie – mówi znany komentator sportowy Marek Jóźwik. – Wyścig cieszy się uznaną marką w kalendarzu wydarzeń kolarskich w Europie i wymieniany jest razem z takimi imprezami, jak Giro d’Italia czy Vuelta a España. Punkty zdobyte w wyścigu uwzględniane są w światowym rankingu kolarzy. Czesio Lang jest autorem nowego wizerunku wyścigu. Imprezy, która z siermiężnego, peerelowskiego wyścigu dookoła Polski zmieniła się w wyścig o znaczeniu europejskim, a nawet światowym. To ewidentny przykład sukcesu i sportowego, i marketingowego. Bardzo dobrym posunięciem była zmiana terminu rozgrywania Tour de Pologne. Od kiedy rozgrywany jest przed mistrzostwami świata, przyciąga wielu wybitnych zawodników, którzy chcą sprawdzić swoją formę – dodaje Marek Jóźwik.
W tym roku po raz pierwszy równolegle odbędzie się wyścig dla amatorów. Dochód z wpisowego przeznaczony zostanie na Fundację Ewy Błaszczyk „Akogo?”. Celem fundacji jest pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu i będących w stanie śpiączki oraz wybudowanie pierwszej w Polsce kliniki-wzorca na 15 łóżek przy Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Do wyścigu, rozgrywanego na 65-kilometrowej trasie z Nowego Targu do Bukowiny Tatrzańskiej,wystartować będzie mógł każdy, kto wpłaci pieniądze na ten cel.Może znajdzie się wśród nich przedstawiciel Konstancina?
|