Partie jednej sprawy | autor: MATEUSZ ZAREMBA |
PodstawÄ… funkcjonowania demokracji jest istnienie spoÅ‚eczeÅ„stwa obywatelskiego, a fundamentem spoÅ‚eczeÅ„stwa obywatelskiego sÄ… organizacje pozarzÄ…dowe, w których mieszkaÅ„cy realizujÄ… prawo do wyrażania wÅ‚asnych opinii.
Demokracja to rzÄ…dy wiÄ™kszoÅ›ci, ale zawsze pozostaje pewna mniejszość, która samodzielnie musi artykuÅ‚ować swoje potrzeby. Dla dobrego funkcjonowania demokracji ważne jest, by dziaÅ‚aÅ‚y stowarzyszenia, które zapeÅ‚niajÄ… część luki w życiu spoÅ‚ecznym, powstaÅ‚ej pomiÄ™dzy tym, co stanowi życie prywatne każdego obywatela a tym, co jest politykÄ…. Obywatele poÅ›wiÄ™cajÄ… swój czas i Å›rodki na zaangażowanie siÄ™ w jakÄ…Å› sprawÄ™, stowarzyszeniem bowiem nazywamy organizacjÄ™, która skupia ludzi wokóÅ‚ istotnych idei, kwestii lub hobby.
Choć spis stowarzyszeÅ„ w Konstancinie liczy kilkadziesiÄ…t pozycji, to efektywnie dziaÅ‚a tylko kilka z nich: Towarzystwo MiÅ‚oÅ›ników PiÄ™kna i Zabytków Konstancina im. Stefana Å»eromskiego (podejmujÄ…ce istotne dziaÅ‚ania, majÄ…ce na celu ratowanie konstanciÅ„skich zabytków), Stowarzyszenie Uzdrowisko Dzieciom (od lat zabiegajÄ…ce o przeniesienie asfalciarni), czy lokalne stowarzyszenia mieszkaÅ„ców niektórych soÅ‚ectw.
O przeniesienie asfalciarni zabiegają stowarzyszenia, bo na samorząd nie można liczyć
Często nowo uchwalane przepisy dotyczą tylko pewnych grup społecznych i naturalne jest, że grupy te, czyli bezpośrednio zainteresowani, powinny brać pewien udział w ich tworzeniu
– Jeżeli sami nie zorganizujemy siÄ™ i nie upomnimy np. o budowÄ™ chodnika, czy wyasfaltowanie drogi, możemy czekać latami – mówi przedstawiciel stowarzyszenia jednego z soÅ‚ectw naszej gminy.
Swego rodzaju stowarzyszeniami sÄ… dziaÅ‚ajÄ…ce od lat z dużymi sukcesami koÅ‚a gospodyÅ„ wiejskich. Zwykle stowarzyszenia majÄ… lokalny charakter, ale sÄ… też ogólnokrajowe, jak choćby ochotnicze straże pożarne.
W polskich mediach maÅ‚o uwagi poÅ›wiÄ™ca siÄ™ funkcjonowaniu stowarzyszeÅ„ i ich roli, a szkoda, bo sÄ… one ważnÄ… częściÄ… życia spoÅ‚ecznego. Stowarzyszenia, speÅ‚niajÄ…c swoje zadania statutowe, stajÄ… siÄ™ niekiedy aktorami życia politycznego. Nierzadko przyjmujÄ… one rolÄ™ grupy interesu, która lobbuje w imieniu pewnej grupy spoÅ‚ecznej. Jest to pozytywny proces, ponieważ wbrew powszechnym opiniom lobbing nie jest zjawiskiem patologicznym, a wrÄ™cz przeciwnie – poprzez zaangażowanie obywateli bardzo pozytywnie wpÅ‚ywa na jakość życia politycznego. Legalnie prowadzony lobbing w peÅ‚ni mieÅ›ci siÄ™ w ramach wÅ‚aÅ›ciwego dla demokracji uprawiania polityki.W Stanach Zjednoczonych uczestnictwo obywateli w różnego rodzaju stowarzyszeniach i dziaÅ‚alność lobbingowa sÄ… staÅ‚ym elementem udziaÅ‚u w polityce i stanowieniu prawa. CzÄ™sto nowo uchwalane przepisy dotyczÄ… tylko pewnych grup spoÅ‚ecznych i naturalne jest, że grupy te, czyli bezpoÅ›rednio zainteresowani, powinny brać pewien udziaÅ‚ w ich tworzeniu. Zatrudnianie wykwalifikowanych osób do udziaÅ‚u w procesie tworzenia prawa jest procedurÄ… zgodnÄ… z demokratycznymi zasadami.
Wydawać by siÄ™ mogÅ‚o, że dziaÅ‚alność stowarzyszeÅ„ i dziaÅ‚alność lobbingowa nie sÄ… ze sobÄ… powiÄ…zane. Nic bardziej mylnego, bo stowarzyszenia zrzeszajÄ…ce pewne grupy spoÅ‚eczne, chcÄ…c brać legalnie udziaÅ‚ w stanowieniu prawa, powinny korzystać z usÅ‚ug zawodowych lobbystów. PamiÄ™tajmy jednak, że rolÄ… stowarzyszeÅ„ w procesie tworzenia prawa nie jest bycie opozycjÄ…, która nic konstruktywnego do tego procesu nie wnosi, lecz reprezentowanie pewnych grup obywateli i dbanie, by ich sprawy nie byÅ‚y pominiÄ™te. Jednym z zadaÅ„ stowarzyszeÅ„ jest pomoc w wypracowywaniu rozwiÄ…zaÅ„ kompromisowych, zatem nie prowadzenie politycznych wojen. To zaledwie część zdaÅ„ stawianych przed stowarzyszeniami.
Warto zaznaczyć, że w Polsce również obowiÄ…zuje ustawa lobbingowa, ale maÅ‚o kto korzysta z oferty firm Å›wiadczÄ…cych usÅ‚ugi lobbingowe. Na stronach parlamentu można przeczytać, że w sejmie zarejestrowanych jest 15 osób, które Å›wiadczÄ… usÅ‚ugi lobbingowe. To chyba niewiele jak na liczbÄ™ ustaw, jakie przyjmuje sejm. PrzyczynÄ… zjawiska nie korzystania z firm Å›wiadczÄ…cych usÅ‚ugi lobbingowe może być kojarzenie tej profesji z licznymi aferami, które miaÅ‚y miejsce w Polsce w ostatnim dziesiÄ™cioleciu.
W Polsce po przemianach zapoczątkowanych w 1989 r. zaczęły się tworzyć liczne stowarzyszenia. Pojawia się ich coraz więcej i zajmują się one coraz większą ilością kwestii związanych z życiem społecznym oraz innymi obszarami aktywności obywateli
Wolność stowarzyszania siÄ™ jest bardzo silnie osadzona w polskim systemie prawnym. Każdemu obywatelowi wolność stowarzyszania siÄ™ jest zapewniona w artykule 12 konstytucji.Należy szczególnie podkreÅ›lić umieszczenie tego przepisu w ustawie zasadniczej w rozdziale pierwszym.Oznacza to, że stowarzyszenia sÄ… jednym z filarów demokratycznego paÅ„stwa. Rozszerzeniem i dopeÅ‚nieniem norm konstytucyjnych regulujÄ…cych funkcjonowanie stowarzyszeÅ„ jest ustawa Prawo o stowarzyszeniach z 7 kwietnia 1989 r. W Polsce po przemianach zapoczÄ…tkowanych w 1989 r. zaczęły siÄ™ tworzyć liczne stowarzyszenia. Pojawia siÄ™ ich coraz wiÄ™cej i zajmujÄ… siÄ™ coraz wiÄ™kszÄ… iloÅ›ciÄ… kwestii zwiÄ…zanych z życiem spoÅ‚ecznym oraz innymi obszarami aktywnoÅ›ci obywateli. Fenomen stowarzyszeÅ„ jest niewÄ…tpliwie pozytywny, ponieważ organizacje spoÅ‚eczne wspomagajÄ… dobre funkcjonowanie paÅ„stwa.
Bacznie obserwujÄ…c życie spoÅ‚eczne, można zauważyć jednak, że tworzy siÄ™ pewne zjawisko, które może źle wpÅ‚ynąć na dziaÅ‚anie naszej demokracji. Na poziomie lokalnym, czyli na poziomie gmin i powiatów, stowarzyszenia zaczęły peÅ‚nić rolÄ™ partii jednej sprawy. PowstajÄ… one po to, aby zająć stanowisko w jednej sprawie zwiÄ…zanej z życiem wspólnoty. Czym tÅ‚umaczyć ten proces?W życiu politycznym na poziomie lokalnym biorÄ… udziaÅ‚ partie, które sÄ… bardzo silnie powiÄ…zane z krajowymi centralami partyjnymi. Decyzje podejmowane na poziomie lokalnym muszÄ… być zgodne z wolÄ… partii-matki, czÄ™sto wbrew interesowi lokalnej wspólnoty. WywoÅ‚uje to sprzeciw mieszkaÅ„ców, którzy, chcÄ…c mieć wpÅ‚yw na decyzje podejmowanie przez wÅ‚adze, zakÅ‚adajÄ… stowarzyszenia.
Na poziomie lokalnym, czyli na poziomie gmin i powiatów, stowarzyszenia zaczęły peÅ‚nić rolÄ™ partii jednej sprawy. PowstajÄ… one po to, aby zająć stanowisko w jednej sprawie zwiÄ…zanej z życiem wspólnoty
PrzykÅ‚adem takiej sytuacji może być budowa autostrady przez miejscowość X. Sytuacja wyglÄ…da nastÄ™pujÄ…co: powstaje projekt budowy autostrady, z której mieszkaÅ„cy bÄ™dÄ… korzystać bardzo rzadko, lecz wÅ‚adze lokalne bezkrytycznie zgadzajÄ… siÄ™ na projekt, bo taka jest wola centrali. MieszkaÅ„cy zaÅ› majÄ… odmienne zdanie i zrzeszajÄ… siÄ™ w stowarzyszeniu opozycyjnym w stosunku do wÅ‚adzy. SamorzÄ…dy muszÄ… podejmować decyzje w imieniu mieszkaÅ„ców, dbajÄ…c przede wszystkim o ich interes. Stronnictwa zasiadajÄ…ce w radach gmin powinny być bardziej autonomiczne i krytycznie, a nie bezrefleksyjnie, przyjmować polecenia swoich partyjnych zwierzchników. OczywiÅ›cie nie oznacza to, że zawsze decyzje podjÄ™te zgodnie z politykÄ… partii politycznej bÄ™dÄ… zÅ‚e, ale należy wiÄ™cej uwagi poÅ›wiÄ™cać interesowi lokalnemu, ponieważ o sprawy zwiÄ…zane z życiem kraju dbajÄ… wÅ‚adze centralne.
SamorzÄ…dy muszÄ… podejmować decyzje w interesie mieszkaÅ„ców. Stronnictwa zasiadajÄ…ce w radach gmin powinny być bardziej autonomiczne i krytycznie, a nie bezrefleksyjnie, przyjmować polecenia swoich partyjnych zwierzchników
Warto dziaÅ‚ać w stowarzyszeniach zarówno tych, które zrzeszajÄ… entuzjastów jakiegoÅ› hobby, jak i tych angażujÄ…cych siÄ™ w życie polityczne. Marginalizacja ich roli jest zapewne pochodnÄ… mÅ‚odoÅ›ci naszej demokracji i z czasem, wraz z wyksztaÅ‚caniem siÄ™ wÅ‚aÅ›ciwych procedur zwiÄ…zanych z udziaÅ‚em spoÅ‚eczeÅ„stwa w tworzeniu prawa, zajmÄ… one wÅ‚aÅ›ciwe miejsce. PamiÄ™tajmy jednako o roli stowarzyszeÅ„ na poziomie samorzÄ…dowym. Dopóki wÅ‚adze lokalne bÄ™dÄ… przedÅ‚użeniem woli partii na poziomie centralnym, dopóty stowarzyszenia – partie jednego interesu – bÄ™dÄ… graczem na scenie politycznej.
|