Nic o nas bez nas autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

Średnia wieku radnego obecnej kadencji Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny wynosi 54 lata. Ich dorosÅ‚e dzieci pozakÅ‚adaÅ‚y już rodziny, a wnuki nie majÄ… jeszcze nastu lat. I mimo wiedzy i życiowych doÅ›wiadczeÅ„, radni sÅ‚abo orientujÄ… siÄ™ w potrzebach i oczekiwaniach wspóÅ‚czesnej mÅ‚odzieży gimnazjalnej i licealnej. Może wiÄ™c warto zaprosić do wspóÅ‚pracy mÅ‚odzież? W zaawansowanych demokracjach mÅ‚odzieżowe rady miejskie istniejÄ… od dawna.

 

MÅ‚odzieżowe samorzÄ…dy funkcjonujÄ… we wszystkich krajach Unii Europejskiej, i to z nimi lokalne wÅ‚adze konsultujÄ… projekty i decyzje, które dotyczÄ… mÅ‚odych ludzi. A, co najważniejsze, liczÄ… siÄ™ z ich zdaniem. W Polsce, wraz z odradzaniem siÄ™ samorzÄ…dów terytorialnych, mÅ‚odzieżowe rady miast i gmin zaczęły powstawać na poczÄ…tku lat 90. Pierwsza mÅ‚odzieżowa rada miasta powstaÅ‚a w CzÄ™stochowie, z inicjatywy ówczesnego prezydenta miasta. I choć ustawa o samorzÄ…dzie gminnym (art. 5b) umożliwia ich powoÅ‚ywanie, w niektórych miastach wÅ‚adze niechÄ™tnie siÄ™ na to decyzujÄ…. A przecież wiele decyzji, dotyczÄ…cych przyszÅ‚oÅ›ci naszego miasta, które podejmujÄ… radni, bÄ™dzie miaÅ‚a wpÅ‚yw na caÅ‚e życie dzisiejszych nastolatków. Dobrze by byÅ‚o zapewnić mÅ‚odzieży wpÅ‚yw na podejmowanie decyzji dotyczÄ…cych jakoÅ›ci jej życia. MÅ‚odzi ludzie Å‚atwiej niż ich starsi koledzy nawiÄ…zujÄ… wspóÅ‚pracÄ™ z samorzÄ…dami rówieÅ›ników z innych miast, interesujÄ… siÄ™ nowymi rozwiÄ…zaniami, sÄ… bardziej otwarci i chÄ™tniej wymieniajÄ… siÄ™ doÅ›wiadczeniami. Powinni wiÄ™c mieć istotny udziaÅ‚ w tworzeniu koncepcji rozwoju miasta, dziaÅ‚aÅ„ w dziedzinach ekologii, ochrony zdrowia, kultury i oÅ›wiaty. – Wiedza o funkcjonowaniu samorzÄ…du, ksztaÅ‚towanie postaw demokratycznych, poczucie wspóÅ‚odpowiedzialnoÅ›ci, integracja Å›rodowiska mÅ‚odzieży, aktywność spoÅ‚eczna – to wartoÅ›ci nie do przecenienia – zgodnie twierdzÄ… pedagodzy.

 

Demokracji należy wiÄ™c uczyć od dziecka nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. MÅ‚odych ludzi trzeba zachÄ™cać do angażowania siÄ™ w strukturach demokratycznych. Im wczeÅ›niej, tym lepiej – zaangażowani w mÅ‚odym wieku, chÄ™tniej bÄ™dÄ… angażować siÄ™ w przyszÅ‚oÅ›ci. PrzyjÄ™ta w czasie Kongresu europejskich wÅ‚adz lokalnych i regionalnych w Strasburgu w 2003 r. znowelizowana Europejska Karta Uczestnictwa MÅ‚odych Ludzi w Å»yciu Lokalnym i Regionalnym mówi: „WÅ‚adze lokalne i regionalne powinny wprowadzić odpowiednie struktury lub mechanizmy pozwalajÄ…ce na uczestnictwo mÅ‚odych ludzi w decyzjach i debatach, które ich dotyczÄ…. Powinny stworzyć warunki dla rzetelnego dialogu i partnerstwa miÄ™dzy mÅ‚odymi ludźmi i wÅ‚adzami lokalnymi (...)”. – ByÅ‚o by super, gdyby dorosÅ‚a rada miejska chciaÅ‚a wysÅ‚uchać nas i liczyÅ‚a siÄ™ z naszymi opiniami – mówi czternastoletni Bartek, gimnazjalista. – Wspólnie z samorzÄ…dem miasta moglibyÅ›my uczestniczyć w sesjach i posiedzeniach komisji rady i decydować czy bardziej nam potrzebne boisko, dyskoteka czy krÄ™gielnia – wyliczajÄ… licealiÅ›ci Ola i Kamil. WszelkÄ… pomocÄ… przy tworzeniu mÅ‚odego samorzÄ…du sÅ‚uży Ogólnopolska Federacja MÅ‚odzieżowych SamorzÄ…dów Lokalnych – dysponuje opracowanym wzorem statutu i pomaga w dostosowaniu go do lokalnych warunków, dostarcza poradniki. Federacja organizuje dla swoich czÅ‚onków warsztaty, szkolenia i Letnie Obozy SamorzÄ…dowe. Prowadzi dziaÅ‚alność konsultacyjno-doradczÄ… i pomaga w nawiÄ…zywaniu wspóÅ‚pracy pomiÄ™dzy radami różnych miast. PowstaÅ‚a w 1998 r. i zrzesza obecnie mÅ‚odzieżowe samorzÄ…dy z ponad 200 polskich miast.

 

Ogólnopolska Federacja MÅ‚odzieżowych
SamorzÄ…dów Lokalnych
Rynek Staromiejski 6/7
75-007 Koszalin
tel. 094 342 64 05, e-mail: kontakt@federacja.org

 

   
Drukuj